
V průběhu první, květnové online konference HealthComm jste měli možnost posílat dotazy na lektory, kterými byli doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc. (JB) a doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D. (KU)
Řadu z nich se ve vymezeném vysílacím čase podařilo zodpovědět s živé diskusi s moderátorkou PharmDr. Veronikou Kunešovou, Ph.D.
Zbylé dotazy jsme sesbírali, abychom je oběma odborníkům zaslali a mohli vám nyní přinést jejich odpovědi.
K.U.: Reálná existence této interakce prokázána není. Teoreticky je možné, že složky grapefruitové šťávy mohou snižovat metabolickou přeměnu tamoxifenu, ale i tak by šlo maximálně o interakci hodnocenou jako středně významnou. Běžný příjem ovoce s tímto efektem (grep, pomelo, mandarinky) pravděpodobně nebude mít na léčbu vůbec žádný vliv. Excesivnímu příjmu takových potravin je lepší se vyhnout obecně.
K.U.: Pokud je vakcinace k dispozici, je vždycky užitečná. Moderní snahou je vyvinout vakcíny, které budou imunizovat vůči strukturám viru, které nemění své molekulární charakteristiky. Doposud se však nepodařilo vyvinout vakcínu proti žádnému koronaviru, tedy ani SARS a MERS virům, známým již řadu let. Tudíž, není vůbec jisté, že nějaká vakcína proti SARS-CoV-2 bude k dispozici, natož abychom teď věděli, jestli se bude muset měnit každý rok, jako je tomu u chřipkových vakcín.
J.B.: Ano, zatím se předpokládá podobný (a snad ještě horší) scénář jako u vakcíny chřipky - velká variabilita viru, zřejmě i mnohonásobně větší než u chřipkového viru. Pokud by se však zdařila vakcína na nějakou konstantní část viru SARS-COV 2, bylo by to jistě obrovským přínosem.
J.B.: Samozřejmě - mimo přímého působení na virus (specifická antivirotika, vakcína) se jako další cesta jeví imunomodulace cestou více či méně specifické podpory přirozené obranyschopnosti (hyperimunní séra nebo specifické imunoglobuliny získané od rekovalescentních dárců nebo dialyzáty leukocytů - transfer faktory od pacientů, kteří zvládli onemocnění a pod). I takové studie t.č. probíhají nebo se zahajují (i v ČR).
J.B.: Zatím se, za pochodu, vyhodnocuje jejich spolehlivost. Dá se ale očekávat, že bude stále lepší a lepší s postupujícími znalostmi.
J.B.: Zřejmě stejně jako u jakékoliv jiné infekce. Jeho normální hladiny jsou důležité pro normální funkci organismu včetně imunitního systém. Nedostatek, ale i nadbytek mohou tyto funkce oslabovat.
Děkujeme účastníkům za dotazy a lektorům za všechny odpovědi
-red-
Jak se do další, červnové konference zapojit?
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.