
Nastává období infekčních onemocnění, kdy bude mnoho lidí při zhoršení svého zdravotního stavu zvažovat, zda navštívit lékaře a domáhat se antibiotik, nebo zvládnout nemoc „porazit" domácí samoléčbou. Nasazení antibiotik závisí na tom, zda se jedná o virovou nebo bakteriální infekci. To lze snadno ověřit pomocí domácího testu CRP, který spolehlivě určí druh infekce i bez přítomnosti lékaře.
Stanovení správné léčby se odvíjí od druhu infekce, která tělo napadla. Antibiotická léčba je vhodná a účinná výhradně pro infekci bakteriální. Tu způsobují patogenní bakterie, které se dostanou do těla, kde vyvolají reakci imunitního systému. Mezi nejčastější bakteriální infekce v tomto období patří angína a zánět močového měchýře. Na základě určení druhu příslušné bakterie pak lékař doporučí vhodná antibiotika a další léčbu. Naopak na onemocnění virového původu, mezi která se řadí viróza, chřipka i aktuální virus s označením Covid-19, jsou antibiotika naprosto zbytečná a nemocnému nijak neuleví. Běžná virová onemocnění se většinou léčí pomocí analgetik a antipyretik, které dokážou zmírnit bolest a horečku.
Zda se jedná o infekční onemocnění způsobené viry nebo bakteriemi lze podle příznaků rozpoznat velmi těžko, protože ty jsou u různých druhů infekcí mnohdy podobné. I kvůli tomu každoročně narůstá počet pacientů, kteří antibiotika užívají neuváženě a jsou přesvědčeni, že jejich nasazením urychlí léčbu jakékoli nemoci. To ze své praxe potvrzuje i praktická lékařka MUDr. Milada Klimešová: „Pacienti často žádají antibiotika i na banální nachlazení, kašel, rýmu nebo pálení v krku, i když nemají ani teplotu. Není výjimkou, že se od nich až v ordinaci dozvíme, že si diagnózu určili sami a začali doma užívat antibiotika, která jim třeba zbyla doma z poslední nemoci." Takovým postupem si však mohou do budoucna způsobit nemalé zdravotní komplikace, protože častým a nesprávným užíváním antibiotik se jejich tělo stane vůči jejich působení odolné.
Jediným spolehlivým ukazatelem, o jaký druh infekce se jedná, je provedení testu CRP. CRP neboli C-Reaktivní Protein je sloučenina, která se tvoří v játrech a má značný význam v diagnostice mnoha nemocí. Zvýšená hladina CRP v krvi dokáže rychle prokázat přítomnost bakteriální infekce v těle a vyloučit tu virovou, u které jsou hodnoty nižší. Ještě donedávna bylo možné provádět testy CRP pouze v ordinaci lékaře, takže jeho návštěva byla nevyhnutelná. V současné době jsou v lékárnách k dostání i CRP testy, které lze provést z pohodlí domova.
Domácí test Veroval od firmy Hartmann zvládne s přesností více než 95 % určit, zda infekce v těle je bakteriálního původu, a je tedy nutné vydat se k lékaři pro recept na antibiotika.
Instruktážní video návod ZDE
„Domácí testy jsou skvělým vodítkem, zda je návštěva ordinace opravdu nutná. Pokud domácí CRP test prokáže, že se nejedná o bakteriální infekci, není potřeba k lékaři chodit a vystavovat se tak v čekárně mezi nemocnými další potencionální nákaze. Samozřejmě musí pacient vždy přihlédnout k tomu, jak se jeho zdravotní stav dále vyvíjí a v případě zhoršení lékaře vyhledat," dodává MUDr. Klimešová.
V září se na základě rubriky Na vlastní kůži dostalo sedmi našim čtenářům možnosti, aby v průběhu října vyzkoušeli v pohodlí domova benefity samotestování pomocí CRP testu Veroval.
Jak byli spokojeni, se dozvíme v listopadovém vydání Magazínu, a to v článku Sedm statečných.
Unikátní snímky rozmnožovacích orgánů květin skryté očím mají možnost vidět návštěvníci Křížové chodby brněnské Nové radnice na Dominikánském náměstí. Až do 25. srpna 2025 zde probíhá výstava Tajemství květního vývoje pod drobnohledem. Autory jsou vědci z brněnských pracovišť Akademie věd ČR: z Ústavu přístrojové techniky a Biofyzikálního ústavu. Fotografie pořídili unikátní metodou pokročilé environmentální rastrovací elektronové mikroskopie, která rostliny při snímkování nepoškodí. Výstava, která je pro zájemce zdarma, přináší unikátní vizuální zážitek. Ukazuje krásu a komplexnost přírody ve zcela novém pohledu.
Druhý tematický on-line kongres tohoto roku spustí Healthcomm Professional 3. 9. 2025. Na webu www.healthcomm.cz poběží celých 30 dní. 2D tematický on-line kongres IMUNITA je určen všem lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským zdravotnickým profesionálům z celého Česka i Slovenska. Akreditováno u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP. Přihlašovat se můžete již nyní. Využijte kód pro přihlášení PHAR25IM a vstup v hodnotě 1000 Kč máte zcela zdarma.
Evropská komise schválila 21valentní pneumokokovou konjugovanou vakcínu CAPVAXIVE pro prevenci invazivního pneumokokového onemocnění (IPO) a pneumokokové pneumonie u dospělých. Obsahuje osm unikátních sérotypů a díky svému složení pokrývá sérotypy odpovědné za většinu případů IPO u dospělé populace. Na českém trhu bude vakcína dostupná od letošního srpna. V současnosti ještě není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, ale lze využít příspěvků z preventivních programů jednotlivých zdravotních pojišťoven.