Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KDY POMŮŽE DOMÁCÍ TEST CRP?



Nastává období infekčních onemocnění, kdy bude mnoho lidí při zhoršení svého zdravotního stavu zvažovat, zda navštívit lékaře a domáhat se antibiotik, nebo zvládnout nemoc „porazit" domácí samoléčbou. Nasazení antibiotik závisí na tom, zda se jedná o virovou nebo bakteriální infekci. To lze snadno ověřit pomocí domácího testu CRP, který spolehlivě určí druh infekce i bez přítomnosti lékaře.

Stanovení správné léčby se odvíjí od druhu infekce, která tělo napadla. Antibiotická léčba je vhodná a účinná výhradně pro infekci bakteriální. Tu způsobují patogenní bakterie, které se dostanou do těla, kde vyvolají reakci imunitního systému. Mezi nejčastější bakteriální infekce v tomto období patří angína a zánět močového měchýře. Na základě určení druhu příslušné bakterie pak lékař doporučí vhodná antibiotika a další léčbu. Naopak na onemocnění virového původu, mezi která se řadí viróza, chřipka i aktuální virus s označením Covid-19, jsou antibiotika naprosto zbytečná a nemocnému nijak neuleví. Běžná virová onemocnění se většinou léčí pomocí analgetik a antipyretik, které dokážou zmírnit bolest a horečku. 

Zda se jedná o infekční onemocnění způsobené viry nebo bakteriemi lze podle příznaků rozpoznat velmi těžko, protože ty jsou u různých druhů infekcí mnohdy podobné. I kvůli tomu každoročně narůstá počet pacientů, kteří antibiotika užívají neuváženě a jsou přesvědčeni, že jejich nasazením urychlí léčbu jakékoli nemoci. To ze své praxe potvrzuje i praktická lékařka MUDr. Milada Klimešová: „Pacienti často žádají antibiotika i na banální nachlazení, kašel, rýmu nebo pálení v krku, i když nemají ani teplotu. Není výjimkou, že se od nich až v ordinaci dozvíme, že si diagnózu určili sami a začali doma užívat antibiotika, která jim třeba zbyla doma z poslední nemoci." Takovým postupem si však mohou do budoucna způsobit nemalé zdravotní komplikace, protože častým a nesprávným užíváním antibiotik se jejich tělo stane vůči jejich působení odolné. 

Jediným spolehlivým ukazatelem, o jaký druh infekce se jedná, je provedení testu CRP. CRP neboli C-Reaktivní Protein je sloučenina, která se tvoří v játrech a má značný význam v diagnostice mnoha nemocí. Zvýšená hladina CRP v krvi dokáže rychle prokázat přítomnost bakteriální infekce v těle a vyloučit tu virovou, u které jsou hodnoty nižší. Ještě donedávna bylo možné provádět testy CRP pouze v ordinaci lékaře, takže jeho návštěva byla nevyhnutelná. V současné době jsou v lékárnách k dostání i CRP testy, které lze provést z pohodlí domova.

Domácí test Veroval od firmy Hartmann zvládne s přesností více než 95 % určit, zda infekce v těle je bakteriálního původu, a je tedy nutné vydat se k lékaři pro recept na antibiotika.

Instruktážní video návod ZDE

 

„Domácí testy jsou skvělým vodítkem, zda je návštěva ordinace opravdu nutná. Pokud domácí CRP test prokáže, že se nejedná o bakteriální infekci, není potřeba k lékaři chodit a vystavovat se tak v čekárně mezi nemocnými další potencionální nákaze. Samozřejmě musí pacient vždy přihlédnout k tomu, jak se jeho zdravotní stav dále vyvíjí a v případě zhoršení lékaře vyhledat," dodává MUDr. Klimešová.  


V září se na základě rubriky Na vlastní kůži dostalo sedmi našim čtenářům možnosti, aby v průběhu října vyzkoušeli v pohodlí domova benefity samotestování pomocí CRP testu Veroval.

Jak byli spokojeni, se dozvíme v listopadovém vydání Magazínu, a to v článku Sedm statečných. 


Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie