
MUDr. Eva Kettmannová
Minerální abeceda je název série článků o využití solí Dr. Schüsslera v klinické praxi. V každém článku uvádíme 3-4 diagnózy, u kterých máme dobré výsledky v naší vlastní praxi. U některých běžných potíží se minerální soli osvědčily jako hlavní léčba, u komplikovaných, chronických nebo vleklých potíží je předepisujeme jako efektivní doplňkovou léčbu ke klasické léčbě.
Pro úplné začátečníky doporučuji přečíst si naše články o jednotlivých Schüsslerových solích, je jich celkem 12. Najdete je v záložce SERIÁLY na Magazínu Healthcomm ZDE
Roztroušená skleróza
Sclerosis multiplex je chronické autoimunitní onemocnění centrálního nervového systému, při kterém imunitní systém napadá myelinovou pochvu nervových vláken, což vede k poruchám přenosu nervových signálů. Projevuje se širokou škálou neurologických příznaků, jako jsou poruchy zraku, hybnosti, citlivosti a kognitivních funkcí. Onemocnění probíhá ve formě relapsů a remisí, nebo může mít progresivní charakter.
Dle Günthera Heepena, německého odborníka na Schüsslerovy soli, budeme u roztroušené sklerózy volit v prvé řadě minerální soli s obsahem fosforu, který má stabilizující účinek na svalovou a nervovou tkáň. Tato kombinace spolu s No. 8 Natrium chloratum D6 se užívá formou 2 měsíční kúry nebo ji lze nasadit i podle potřeby, například při větší zátěži.
Dávkování: 6 tbl od každé minerální soli do 2 - 5dcl vody a po doušcích popíjet během celého dne. Tuto kombinaci doporučujeme užívat aspoň 2 měsíce, v případě potřeby lze i dlouhodobě.
Rosacea
Rosacea neboli růžovka je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje především obličej. Projevuje se zarudnutím, rozšířenými cévami (tzv. teleangiektázie), pupínky a někdy i otokem. Nejčastěji se vyskytuje na čele, nose, tvářích a bradě. Průběh je typicky cyklický - období zhoršení se střídají s klidnějšími fázemi. Pokud se neléčí, může se postupně zhoršovat a vést k trvalým změnám na kůži, jako je zvětšení pórů a zarudnutí kůže na nose (rhinophyma).
Dávkování: 6 tbl od každé minerální soli do 2 - 5dcl vody a po doušcích popíjet během celého dne. Tuto kombinaci doporučujeme užívat alespoň 2 měsíce, v případě potřeby lze i dlouhodobě.
.....................
Pro zájemce o léčebnou metodu Dr. Schüsslera bych ráda doporučila přehlednou příručku od německého kolegy, odborníka na Schüsslerovy soli, Günthera H. Heepena: Schüsslerovy minerální soli, vyd. Fontána (2022).
.....................
Název léčivého přípravku: Kalium sulfuricum/Natrium phosphoricum/Natrium sulfuricum DHU D6 tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Kalium sulfuricum/Natrium phosphoricum/Natrium sulfuricum D6 250 mg, laktózu, pšeničný škrob, magnesium-stearát. Obvyklé dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 6/9/10. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. PokudVám lékař sdělil, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat. Pšeničný škrob v tomto léku obsahuje lepek ve velmi malém množství (je považován za bezlepkový) a je velmi nepravděpodobné, že by způsobil problémy, pokud máte celiakii. Jedna tableta neobsahuje více než 0,95 μg lepku. Pokud máte alergii na pšenici (odlišnou od celiakie), neměl (a) byste tento lék užívat. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 16. 7. 2021/25. 3. 2021/5. 10. 2021. Registrační číslo: 93/ 274/92-A/C/93/ 296/92-A/C/93/ 297/92-A/C. Výdej možný v lékárně. Není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
KTEROU MINERÁLNÍ SŮL DR. SCHÜSSLERA DOPORUČUJEME NEJČASTĚJI V PEDIATRII?
MINERÁLNÍ SOLI PO OPERAČNÍM ZÁKROKU
MINERÁLNÍ SOLI U ZVĚTŠENÉ NOSNÍ MANDLE U DĚTÍ A NÍZKÉM KREVNÍM TLAKU U MLADÝCH DÍVEK
Letos se koná již 17. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy. Cílem kampaně, která poběží od 25. do 31. května 2025, je zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy, což může pomoci lépe a včas diagnostikovat pacienty, kteří o svém onemocnění nevědí, protože je často bezpříznakové. Včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. O nemocné se štítnou žlázou se stará nově čím dál víc praktiků, kteří uleví přetíženým endokrinologickým ordinacím. Neléčená porucha štítné žlázy může nepříznivě ovlivnit krevní oběh, srdeční frekvenci nebo výkonnost. Odborníci pak v rámci Týdne štítné žlázy upozorňují veřejnost na nové možnosti léčby.
Pokud se v následujících dnech chystáte do přírody, zpozorněte. Český hydrometeorologický ústav zveřejnil mapu nejvyššího stupně aktivity klíšťat na většině území ČR. Prakticky celé území ČR je od poloviny května v nejvyšším 5. stupni „mimořádné“ aktivity klíšťat. Nejvíce případů klíšťové encefalitidy zatím letos hlásí Moravskoslezský kraj a velké nárůsty na celém území se dají očekávat v květnu. V loňském roce se v celé ČR nakazilo 670 osob, což představuje nárůst o 32 % oproti roku 2023. Riziko přisátí infikovaného klíštěte je extrémně vysoké již i v městských parcích nebo v zahradách a změna klimatu umožňuje klíšťatům přežívat dokonce ve vyšších nadmořských výškách. Pokud ještě nejste očkovaní, je možné využít tzv. zrychlené očkovací schéma – dvě dávky během 15 dnů, při němž ochrana nastu-puje již do jednoho měsíce od prvního očkování. Zdravotní pojišťovny očkování plně hradí lidem nad 50 let, ostatní na něj mohou čerpat příspěvky v rámci preventivních programů pojišťoven.
Festival Mezi ploty před více jak 30 lety (1992) otevřel prostory Psychiatrické léčebny Bohnice, které se dříve podobaly vězení, lidem z ulice i umělcům. Festival plný tance, scének a hudby propojuje širokou veřejnost se zdravotně postiženými a duševně nemocnými a bourá všechny bariéry včetně plotů mezi nimi. Během soboty 24. 5. a neděle 25. 5. vystoupí více než 100 účinkujících. Máte již svoji vstupenku? Vyhrát ji můžete aktuálně i v soutěži na Educommu. Stačí do 18. 5. 2025 vystudovat přednášky z tematické sekce Péče o duševní zdraví pro lékárníky. https://www.educomm.cz/meziploty/
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) máme během prvních čtyř měsíců roku více případů infekční žloutenky typu A (450), než bylo celkem za roky 2021 až 2023. Loni bylo evidováno za celý rok 636 případů. Nakažených je ale s největší pravděpodobností mnohem více. Onemocnění hepatitidou A se týká všech krajů, ale nejvíce jich hlásí Středočeský (87), Moravskoslezský (83) a Praha (73 případů). Nemoc se podle SZÚ kromě dětské populace šíří také mezi dospívajícími a mladými dospělými a dále mezi lidmi s rizikovým chováním, především mezi závislými na drogách a mezi lidmi bez domova. Nyní v Praze proto probíhá očkování terénních pracovníků, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s osobami žijícími na ulici a uživateli drog. Inkubační doba virové hepatitidy A je 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní. Období nakažlivosti začíná již ve druhé polovině inkubační doby, kdy je již virus přítomen ve stolici, tedy zpravidla jeden až dva týdny před začátkem samotného onemocnění. Základem prevence důsledná hygiena, k dispozici je i očkování. Není povinné ani hrazené, ale řada zdravotních pojišťoven na něj v programech prevence přispívá. Jeho cena se pohybuje kolem 1.700 korun za jednu vakcínu, přičemž k dlouhodobému účinku se doporučují dvě dávky.
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.