
MUDr. Eva Kettmannová
Minerální abeceda je název série článků o využití solí Dr. Schüsslera v klinické praxi. Schüsslerovy soli jsou funkční prostředky podle Dr. Wilhelma Heinricha Schüsslera a v komplementární medicíně se používají při celé řadě obtíží - včetně onemocnění močových a pohlavních cest. Jejich účinek je založen na předpokladu, že nemoci vznikají v důsledku narušené minerální rovnováhy v buňkách.
Urogenitální trakt je častým místem různorodých funkčních i zánětlivých onemocnění - od běžných cystitid přes menstruační bolesti až po chronické obtíže spojené s prostatou nebo ledvinami.
Vedle klasické léčby si své místo v podpůrné terapii nachází i biochemická metoda pomocí Schüsslerových solí. Tyto minerální sloučeniny, vyvinuté Dr. Wilhelmem Heinrichem Schüsslerem, vycházejí z principu buněčné výživy a optimalizace minerálního hospodářství.
Tento článek přináší přehled možností použití Schüsslerových solí u vybraných urogenitálních diagnóz s důrazem na jejich funkční synergii a bezpečnost.
Zánět močového měchýře
Akutní i recidivující cystitidy patří mezi nejčastější infekce v urologii. Při jejich podpoře pomocí Schüsslerových solí se zaměřujeme na posílení imunitní reakce a protizánětlivý efekt.
No. 6 Kalium sulfuricum D6
Vhodná při chronickém zánětu nebo při hnisavém zánětu.
No. 8 Natrium chloratum D6
Reguluje vodní hospodářství a činnost měchýře.
No. 10 Natrium sulfuricum D6
Podporuje detoxikaci přes játra a ledviny, pomáhá vylučovat odpadní látky.
Doporučení: V akutní fázi lze podávat každých 15-30 minut 1 tabletu, následně 6 tablet denně z každé doporučené soli.
Dráždivý měchýř, časté močení, lehká inkontinence
U funkčních poruch močového měchýře zaměřujeme terapii na regulaci nervosvalového napětí a hydratace:
Nefrologické obtíže - chronická funkční insuficience
Při chronické funkční insuficienci ledvin doporučujeme tuto trojkombinaci minerálních solí. Jejich účinek je detoxikační.
Gynekologické obtíže - PMS, dysmenorea, nepravidelný cyklus
Minerální nerovnováha může hrát roli při menstruačních bolestech, hormonálních výkyvech či poruchách cyklu:
Prostata - benigní hyperplazie, záněty, tlak v pánvi
U mužů mohou být Schüsslerovy soli cenným podpůrným prostředkem při mírných obtížích prostaty:
Dávkování: 6 tablet denně od každé soli, samostatně nebo v kombinaci. Tablety se nechávají pomalu rozpustit v ústech, neužívat zároveň s jídlem. Denní dávku všech užívaných solí je též možné rozpustit v cca 0,5 l vody a popíjet během dne.
Kúra při akutních obtížích: až každých 15 minut 1 tableta do odeznění příznaků.
Dlouhodobá kúra: po dobu 4-6 týdnů, poté přestávka nebo úprava složení dle aktuálních symptomů.
Schüsslerovy soli představují jemný, ale účinný nástroj podpůrné terapie v urologii a gynekologii.
.................................
Doporučená literatura: Pro zájemce o metodu Dr. Schüsslera doporučujeme příručku německého odborníka Günthera H. Heepena: „Schüsslerovy minerální soli", vyd. Fontána, 2022. Najdete v ní praktické rady a také základy obličejové diagnostiky (Antlitzdiagnostik). Pro problematiku dětského věku doporučujeme od stejného autora tuto publikaci: "Schüsslerovy soli pro děti", vyd. Fontána, 2025.
Název léčivého přípravku: Ferrum phosphoricum/Kalium phosphoricum/Magnesium phosphoricum sulfuricum DHU D12/D6 tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Ferrum phosphoricum/Kalium phosphoricum/Magnesium phosphoricum sulfuricum D12/D6 250 mg, laktózu, pšeničný škrob, magnesium-stearát. Obvyklé dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 3/5/7. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. PokudVám lékař sdělil, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat. Pšeničný škrob v tomto léku obsahuje lepek ve velmi malém množství (je považován za bezlepkový) a je velmi nepravděpodobné, že by způsobil problémy, pokud máte celiakii. Jedna tableta neobsahuje více než 0,95 μg lepku. Pokud máte alergii na pšenici (odlišnou od celiakie), neměl (a) byste tento lék užívat. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 16. 7. 2021/5. 10. 2021/16. 7. 2021. Registrační číslo: 93/243/92-A/C / 93/273/92-A/C / 93/220/15-C. Výdej možný v lékárně. Není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
MINERÁLNÍ SOLI U FUNKČNÍCH PORUCH TRÁVENÍ
MINERÁLNÍ SOLI NA PORUCHY SPÁNKU
MINERÁLNÍ SOLI U ROZTROUŠENÉ SKLERÓZY A ROSACEY
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.