Podzim a zima vždy přinesou respirační potíže a lékařům se plní ordinace. Jak letos vypadají chřipkové a covidové předpovědi?
Loni u nás zemřelo mnoho lidí, podle statistik nejvíc v létě letošního roku. Proto není dobré podcenit předpovědi odborníků.
Covid
Očkování proti covidu-19 včetně posilovacích dávek už akceptuje víc našich občanů, především těch starších a chronicky nemocných, ale ještě zdaleka to není ideální stav. V současnosti je situace stále poměrně dobrá, ale přece jen musíme počítat s možností jejího zhoršení. Doc. MUDr. Rastislav Maďar, epidemiolog a děkan LF Ostravské univerzity a předseda Lékařské rady center očkování a cestovní medicíny Avenier, k tomu sděluje fakta: „K u nás dominantním virovým kmenům čekáme subvariantu BQ.1 a subvarianty BQ.11 a BF.7., a tak je prevence stále velmi důležitá."
Žádoucí opatření do blízké budoucnosti
o očkování nejnovější vakcínou
o sedmidenní izolace nemocných (ovšem ministr Válek nedávno navrhoval její zrušení)
o dostatečně větrat; platí to výrazně především v této době, kdy budeme šetřit energiemi a omezovat topení, a to především v místnostech s větším výskytem osob - školy, spolupracovníci apod., žádoucí je používání čističek vzduchu
o monitorovat odpadní vody, včas zachycovat nové subvarianty koronavirů
o při zhoršení situace zavést opět ve zdravotnických a sociálních zařízeních povinnost nošení respirátorů; dobrovolnost nošení roušek a respirátorů souvisí s ohleduplností každého z nás, především v místech velké koncentrace osob - MHD, obchody v předvánočním i dalším období
Chřipka
V období sezony pravé chřipky v roce 2021 a 2022 byl výskyt jejích virů minimální. Preventivní opatření proti covidu účinkovala i proti ostatním respiračním nákazám, výskyt této nemoci se snížil a posunul do jarních měsíců.
V současném období má velká část naší populace nízkou hladinu ochranných látek proti chřipce:
„Obáváme se, že by mohla nastat nejhorší sezona za posledních 13 let - od pandemie způsobené virem A H1N1 v roce 2009," tvrdí doc. Maďar. „Naznačuje nám to epidemiologická situace v Austrálii v jejich zimních měsících, která byla nejhorší za posledních pět let. Varující jsou i údaje z chřipkové epidemie v některých částech jižní Ameriky."
Doc. Maďar v průběhu tiskové konference aktivně diskutoval se zástupci zdravotnických médií.
Hrozící epidemie chřipky by měla podle některých prognóz vrcholit po novém roce. Těžší forma chřipky oslabuje imunitu, a pokud by do tohoto vyčerpaného „terénu" nastoupila větší infekce SARS-CoV-2, může dojít dokonce i k hospitalizacím nerizikových skupin populace.
U chřipky platí stejné preventivní opatření jako u covidu: hygiena rukou, dodržování dostatečného odstupu od druhých osob nebo nošení respirátoru, a především očkování.
U nás je proočkovanost proti chřipce hluboko pod úrovní vyspělých zemí, kde se udává 30 procent u běžné populace a 75 procent u rizikových skupin. U nás se proočkovanost stále drží pod 10 procenty. A stále trvá, což je téměř nepochopitelné, nízká proočkovanost u zdravotnických a ostatních pracovníků, kteří pečují o rizikové pacienty.
K ohrožené populaci patří především osoby starší než 65 let, chronicky nemocní (srdce, cévy, diabetes, plíce, ledviny, oslabená imunita...)
Novinky v očkovací praxi
Používají se tetravalentní vakcíny s širší ochranou, pro osoby starší 60 let je letos k dispozici i vakcína (Efluelda) s čtyřnásobně vyšším počtem antigenů a možnost očkování dětí od dvou do 18 let nosní vakcínou, tedy pro malé ohrožené děti méně stresující možnost bezjehlové aplikace.
V budoucnu se očekává, že by byla k dispozici společná mRNA vakcína proti chřipce a covidu. Už dnes někteří lékaři nevylučují možnost podat obě očkování ve stejný den. Ale je třeba zároveň dodat, že na tento postup není jednotný odborný názor a že je zřejmě lepší dodržet odstup 14 dnů od jednotlivých očkování.
Chřipku tedy můžeme čekat, doufejme, trochu později - v lednu a únoru, tak nám zbývá čas dojít se naočkovat. Zdravotníci by opravdu měli jít příkladem.
Mgr. Jana Ulíková
PROGNÓZA OČEKÁVANÉ CHŘIPKOVÉ SEZÓNY
Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.