Cookie Consent by Free Privacy Policy website


IMUNITA OD A DO ZKdyž problematiku umíme dobře uchopit, pokud považujeme stav či obsah za kompletní nebo výčet přístupů a řešení za komplexní, říkáme, že to známe od A do Z. Látky, které nám pomohou k harmonizaci našeho imunitního systému, nám postupně od A do Z představí PharmDr. Tomáš Arndt.

„V těchto sloupcích bych se rád věnoval některým vitaminům, minerálům či léčivým rostlinám, které tak či onak mohou přispět posílení imunitního systému. Každou látku bych stručně charakterizoval a zmínil, v čem konkrétně může být prospěšná, " říká autor.

Připomeňme si měsíc po měsíci na Magazínu abecedu naší imunity...


BŘEZEN: C, Č

Vitamin C (kyselina askorbová)

Cordyceps (C. sinensis, housenice čínská)

Cyanocobalamin (vitamin B12)

Čaga (Chaga, rezavec šikmý, Inonotus obliquus)

Černucha setá (Nigella sativa)

Černý rybíz (Ribes nigrum)

Výběr látek pod písmeny A a B můžete nalézt v únorovém vydání Magazínu.


Vitamin C, z chemického hlediska kyselina askorbová (acidum ascorbicum) je jeden z nejznámějších vitaminů a jeho velká obliba se časem nemění. V současnosti naopak vzrůstá. Tento vitamin se řadí mezi silné antioxidanty, tedy látky chránící náš organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí. Důležité ovšem je, že (jak uvádí i schválené zdravotní tvrzení) přispívá k normální funkci imunitního systému.

Pokud se na to podíváme podrobněji, pak můžeme říct, že aktivuje bílé krvinky (k ničení rakovinotvorných buněk, virů, bakterií, parazitů a jiných patogenů). Je obsažen ve vysokých koncentracích v leukocytech a během infekce se rychle mobilizuje. Rovněž podporuje syntézu protilátek třídy IgG, IgM a IgA. Důležitý je také jeho protizánětlivý efekt, protože inhibuje syntézu prostaglandinu. Vysoké dávky vitaminu C zvyšují podle některých studií produkci protilátek lymfocyty v krevním řečišti. Také je zvýšená funkce neutrofilních granulocytů a snižuje se smrt T-buněk (T-lymfocytů).

Vitamin C také přispívá k normální tvorbě kolagenu. Ten je součástí pojivové tkáně, takže "céčko" přispívá tímto způsobem k lepšímu hojení poraněných tkání. Tento vitamin má mnoho pozoruhodných vlastností, je možné například zmínit to, že přispívá k lepšímu vstřebávání železa a také pomáhá zlepšovat psychickou kondici a snížit únavu a vyčerpání. U zdravého člověka je průměrná denní dávka mezi 60 a 100 mg, v období infekce se používá až 1000 mg denně (lékař může dávku ještě zvýšit). 

Cordyceps je houba s poněkud tajemným názvem housenice čínská, latinsky Cordyceps sinensis (české jméno připomíná postavu z Alenky v říši divů). Navzdory poetickému jménu se jedná o poněkud hrůzostrašného křížence houby a hmyzu. Odborně vzato, je to cizopasník, který se vyskytuje v horských oblastech Číny a Tibetu. V letním období vystřeluje spory. Ty napadají hmyz, na jehož těle pak cizopasí. Během toho prorůstají do jeho těla a živí se z něho. Napadený hmyz, jakmile mu dojdou síly, před smrtí zaleze do země a ukryje se tam. Zůstane tak z něho mumifikovaná skořápka, která je vyplněna podhoubím. Je třeba ovšem zdůraznit, že hmyz, v konečné fázi housenka (odtud název) je, jak zdůrazňují entomologové, velmi odolná a dlouho přežívá.

Pro posílení imunity je důležité, že tato houba obsahuje beta glukany. Tyto polysacharidy zejména zesilují fagocytózu a aktivitu fagocytujících buněk - granulocytů, monocytů, makrofágů a dendritických buněk. Někteří řadí cordyceps poněkud nepřesně pod tzv. "přírodní antibiotika". Je to dáno obsaženými látkami, díky nimž je vhodným doplňkem stravy při léčbě infekčních nemocí. Rovněž pomáhá snižovat stres, harmonizuje krevní tlak a podporuje kardiovaskulární systém. V Číně ho užívají i sportovci, protože zlepšuje okysličení organismu, tím, že pomáhá rozšiřovat dýchací cesty, což napomáhá k regeneraci po zvýšené fyzické aktivitě.

Cyanocobalamin (též někdy psán kyanokobalamin) neboli vitamin B12 je jeden z velké rodiny vitaminů skupiny B. V případě imunity je významné, že hraje roli při produkci erytrocytů (červené krvinky, zásadní pro přenos kyslíku) a buněčné proliferaci. Spolu s vitaminem B6 (pyridoxinem) se podílí na syntéze nukleotidů a růstu buněk.

Velmi důležité je vědět, že jeho nedostatek (nebo také nedostatek vitaminu B9 čili kyseliny listové ) vede k megaloblastické (perniciózní) anémii, která ve vztahu k imunitnímu systému poškozuje neutrofilní buňky (neutrofily), která se podílejí na likvidaci bakteriálních infekcí.

Čaga je další z léčivých hub, která posiluje imunitní systém. Čaga je její ruský název (zde je domovem, ale najdeme ji i mimo Rusko). Zastává důležitou roli v ruském lidovém léčitelství. Oficiálně se jmenuje rezavec šikmý, latinsky Inonotus obliquus. Je to dřevokazná houba a patří do čeledi kožovkovitých (Hymenochaetaceae). K hlavním obsahovým látkám patří fenolické sloučeniny a chinony a také triterpeny. Fenolické sloučeniny a chinony jsou řazeny k antioxidantům, které chrání náš organismus před škodlivými volnými radikály. Tím ještě výčet obsažených látek nekončí.

Z minerálů obsahuje čaga křemík, železo, hliník, vápník, hořčík, sodík, zinek, měď, mangan nebo draslík. Mezi obsaženými vitaminy můžeme najít vitaminy B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B5 (kyselina D pantothenová), B6 (pyridoxin), B9 (kyselina listová), D3 (cholekalciferol) nebo vitamin K1 (fylochinon). Z obsahu vitamínu K1 vyplývá, že by přírodní přípravky s obsahem rezavce šikmého neměli užívat pacienti, kteří mají problémy se srážlivostí krve. Z ostatních látek lze uvést polysacharidy, steroidy, chromogeny, lignin, puriny, kyselina čagová, buničina, inodiol, betulin či melanin. Její působení je charakterizováno jako celkově tonizující, adaptogenní a posilující imunitu.

Černucha setá (Nigella sativa) je léčivá rostlina z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae). Lidově bývá označována jako černý kmín. V tradičním léčitelství je zejména známá jako léčivá rostlina, která se podává při trávicích potížích - proti nadýmání, na podporu činnosti žaludku, střev či jater a někdy dokonce i proti parazitům. To není jediná oblast, kdy se používá. Je oblíbená také při potížích při onemocnění horních cest, na zmírnění menstruačních bolestí, při snižování horečky či na zmírnění alergických reakcí. Jako rostlinná droga se zpracovávají její semena.

Má stimulující účinky na imunitní systém. Právě olej ze semen podle zjištění odborníků příznivě působí na zvýšení počtu T-lymfocytů. Semena také obsahují nenasycené mastné kyseliny (omega 3-6-9), dále vonné silice, saponinový glykosid melanthin, beta-karoten, vápník, železo, měď, vitaminy A, E a D, aminokyseliny, flavonoidy, fytosteroly, třísloviny a enzymy. Jsme-li nachlazeni, je dobré vědět, že hořčina nigellin, která se také vyskytuje pouze v semenech černuchy, zmírňuje průduškové spasmy, výrazně působí proti alergiím, senné rýmě, astmatu a pod.

Černý rybíz je aromatický keř z čeledi meruzalkovitých (Grossulariaceae). Jeho plody jsou kulaté, černé a nepříjemně páchnoucí bobule. Listy obsahují z účinných látek flavonoidy, procyanidy, fenylpropanové kyseliny, vitaminy C a P, aminokyseliny glutamin asparagin a silice. Některé izolované sloučeniny jsou řazeny mezi antioxidanty či jako fungistatikum díky obsahu fytoncidních složek. Celkově lze tedy rybíz označit jako rostlinný antioxidant, i díky obsahu resveratrolu, což je sám o sobě silný antioxidant (taktéž také vitamin C nebo flavonoidy). Významnou roli hraje také to, že jeho bobule obsahují velké množství vitaminu C (v menším množství také vitaminu A a některé vitaminy ze skupiny B). Tyto bobule příznivě působí jako doplněk stravy při zánětech hrtanu a hltanu, mírní bolest v krku a posilují imunitní systém.

PharmDr. Tomáš Arndt

ABECEDA HOMEOPATIE

Homeopatické léky jemně stimulují organismus tak, aby všechny systémy těla byly v rovnováze, aby se zmobilizovala vnitřní síla těla a celý náš imunitní systém. Mezi základní předpoklady účinku homeopatických léků patří schopnost organismu reagovat na dané impulsy. Aby se onemocnění dalo navrátit ze stavu poškození do stavu zdraví. Tuto léčebnou metodu lze použít bez omezení věkem, u těhotných, kojících, dětí i starších osob. Průvodcem homeopatií od A do Z je PharmDr. Lenka Štýsová.

C - Calcarea phosphorica - fosforečnan vápenatý

Jedná se o vápenatou sůl, která působí na tkáně, které obsahují vápník a fosfor. Tyto minerály jsou téměř všude. Jedná se hlavně o kosti, zuby, nervové buňky, krev a lymfatickou tkáň. Ovlivňuje velkou měrou metabolismus kostí - pomáhá hojit zlomeniny, opravovat deformity kostí, působí i při růstových bolestech. Lze jej využít u remineralizace zubů. Ovlivňuje sliznice ORL - rýmy, záněty nosohltanu, kašel a oteklé mandle. Všechny potíže se zhoršují chladem, vlhkem a duševní námahou. Často se objevují i bolesti hlavy, které ustupují teplem, sluníčkem i jídlem. 

C - Cantharis - puchýřník lékařský

Tento lék se vyrábí z drobného zeleného broučka, kterému se také říká španělská muška. Při kontaktu s kůží vznikají puchýře naplněné čirou tekutinou. Puchýře jsou velké, pálivé a hodně bolestivé. Pálivá bolest se zlepšuje přiložením studených obkladů. Své nezastupitelné místo má při léčbě popálenin. Urychluje hojení puchýřů bez nutnosti chirurgického zákroku. Druhou oblastí, kde Cantharis umí výborně posílit imunitu, je pálení a řezání v oblasti močového měchýře, které může být doprovázeno neustálým nutkáním na močení. 

C- Cocculus indicus - chebule korková

Tento homeopatický lék se vyrábí z plodů keřovité liány. Mezi hlavní obsahové látky chebule patří pikrotoxin, který způsobuje omámení, slabost s nevolností, nauzeu, zvracení, slabost svalstva, přecitlivělost na světlo, pachy, zvuky. S velkým úspěchem se používá cocculus indicus při léčbě kinetózy, která se zmírňuje teplem a doprovází ji hojné slinění. Druhým velkým důvodem pro léčbu je únava z přepracování, která je spojena s nespavostí. Nespavost je doprovázena slabostí v kolenou a v oblasti krční páteře. 

C - Cuprum metallicum - kovová měď

V obrazu otravy mědí jsou křeče hladkého i příčně pruhovaného svalstva. Homeopaticky naředěná měď působí na uvolnění křečovitých stavů. Křeče mohou být různého charakteru. Křečovitý kašel, který může přejít v dušnost, křeče v břiše, škytavka, prudké křečovité bolesti svalů s náhlým začátkem i koncem (lýtka, chodidla), spasmy laryngu, ale i vyčerpávající průjem s tenesmy. V ústech může být přítomna kovová pachuť.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

HEPATITIDY NEZNÁMÉ ETIOLOGIE U DĚTÍ

K 11. 5. 2022 byl celkový počet případů hepatitid u dětí po celém světě přibližně 450 včetně 11 úmrtí. Případy jsou hlášeny od začátku dubna, kdy se nemoc objevila ve Velké Británii. Některé děti musely podstoupit transplantaci jater. ECDC zveřejnilo dokument rychlé posouzení rizik (RRA) a zavedlo hlášení podrobných údajů o případech onemocnění do evropského hlásícího systému.

AKTINIUM V TERAPII NÁDORŮ

Ústav jaderné fyziky AV ČR uzavřel dlouhodobou dohodu o spolupráci s německou firmou Eckert & Ziegler AG, která se specializuje na výrobu radionuklidů pro lékařské účely. Německý partner investuje do vybavení a vědeckých experimentů směřujících k výrobě izotopu aktinia- (225Ac) pro terapii onkologických onemocnění. Tento radionuklid vysílá kaskádu částic alfa o vysoké energii, ale s velmi krátkým doletem v tkáni. Umožňuje tak přesné zacílení léčby i na malé nádory včetně nepatrných metastáz.

KVĚTNOVÉ STUDIO EDUCOMM

V květnovém vydání Studia Educomm uvidíte rozhovor na téma odvykání kouření s Mgr. Michaelou Dobrou, s PharmDr. Josefem Suchopárem se podíváte na interakce léků s potravinami a na aktuální téma elektronických poukazů jsme položili několik otázek PharmDr. Kopeckému z ČLnK. Absolvováním získáte 25 edubodů.

PÁTÝ KAMION POMOCI UKRAJINĚ

Ministerstvo zdravotnictví 5. května vypravilo ve spolupráci s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru a se společností Alliance Healthcare v pořadí již pátý kamion léků na pomoc Ukrajině. 61 560 balení léčiv v souhrnné hodnotě téměř 4 milionů korun darovaly společnosti Herbacos Recordati s.r.o. a Valtix Pharma s.r.o. Darování je koordinováno v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Převezly se primárně léčivé přípravky pro léčbu infekcí močových cest způsobených bakteriemi, a také zdravotnický prostředek, který chrání poraněnou a odřenou pokožku.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

CELOSTNÍ MEDICÍNA
METABOLICKÁ ONEMOCNĚNÍ
PSYCHOLOGIE