Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: TĚHOTENSTVÍ – 3. TRIMESTR



Třetí trimestr začíná 28.týdnem těhotenství. Nové miminko neustále roste. S tím souvisí potíže, které budoucí maminku sužují. Mezi nejčastější problémy patří bolesti zad, pálení žáhy, nespavost a otoky končetin.

Bolesti zad v bederní oblasti jsou způsobeny nejen zvětšující se vahou miminka a změnou těžiště těla, ale také povolováním vazů, jak se tělo postupně připravuje k porodu. Výborným pomocníkem v této náročné době může být lék Rhus toxicodendron. Tento lék výrazně ovlivňuje vazy. Bolesti jsou provázeny ztuhlostí a po pozvolném rozhýbání se zmírňují. Užívá se v ředění 9C, popř. 15C.

Dalším lékem na bolesti zad může být Kalium carbonicum 9C. Bolesti zad jsou doprovázeny velkou únavou a vyčerpáním. Bolest je bodavá a vystřeluje do nohou. Zlepšení přichází s mírným tlakem na bolavé místo.

S rostoucím bříškem se zvyšuje také tlak na žaludek, který je zvětšující se dělohou utiskován. Pokud pálení žáhy doprovází i nevolnost, je lékem volby Ipecacuanha 9C. Většinou je doprovázeno také sliněním. Pokud je doprovodným příznakem místo nevolnosti nadýmání, je lépe použít lék Nux vomica 9C, s úspěchem se používá i u přepracovaných jedinců.

Dle doprovodných potíží je možné použít další homeopatické léky. Pulsatilla 9C - po tučném a sladkém - buchty, s těžkostí kolem žaludku. Arsenicum album 9C - silné pálení, hlavně v noci, od potíží ulevují teplé jídlo a pití. Phosphorus 9C - pálení, kterému ulevují studené nápoje, často s následným zvracením. Je možné využít i polykomponentní homeopatické léčivé přípravky.

Nespavost v tomto období je často způsobena stále se zvětšujícím bříškem a nemožností najít tu správnou a pohodlnou polohu pro spánek. S polohou mohou pomoci polštáře pod záda, mezi kolena i lehce pod bříško. Potíže se spánkem zhoršují i postupné obavy a strach z blížícího se porodu, aby bylo vše v pořádku. Gelsemium sempervirens 15C, popř. 30C zmírní nastupující obavy. Někdy ale ruší spánek neustálé přemýšlení a myšlenky, které se honí v hlavě. Z homeopatických léků může pomoci Nux vomica 9C nebo Kalium phosphoricum 15C. Oba léky jsou z přepracování a vyčerpání, ale trochu se liší. Kalium phosphoricum o více o duševním přepracování. Nux vomicu doprovází podrážděnost.

Je možné využít i polykomponentní homeopatický léčivý přípravek, který zmírňuje následky stresu a zlepšuje i kvalitu spánku.

Na otoky působí výborně velice známá Arnica montana v ředění 15C, nejlépe 2x denně 5 granulí. U větších žilních potíží v kombinaci s lékem Sepia officinalis.

Těhotenství spěje ke svému konci a připravuje se na jeho završení - příchod nového človíčka na svět. I přes různé obtíže je to čas radosti, očekávání a těšení se na nový začátek.

PharmDr. Lenka Štýsová

Neunikly vám předchozí díly?

HOMEOPATIE ZA TÁROU: TĚHOTENSTVÍ - 1. TRIMESTR

HOMEOPATIE ZA TÁROU: TĚHOTENSTVÍ - 2. TRIMESTR

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

DOPORUČUJEME