
Během těhotenství dochází v těle ženy k mnoha změnám. Změny zasahují skoro všechny orgány v těle. Největší změny probíhají na děloze, která mnohonásobně zvětší svůj objem a utlačuje okolní orgány. Zvyšuje se objem krve, postupně se rozvolňuje vazivo a hladké svalstvo, zvyšuje se produkce hormonů, dochází k změnám krevního tlaku, mění se peristaltika střev, uvolnění hladkého svalstva ovlivňuje i jícnový svěrače, a s tím související pálení žáhy,...
2.trimestr je většinou nejpoklidnější a pro ženu nejpohodovější. Tělo se již přizpůsobilo největším změnám a nový tvoreček ještě není tak velký, aby se budoucí maminka nemohla věnovat většině běžných aktivit, které dělala před otěhotněním.
Některé maminky ale čeká na začátku 2. trimestru odběr plodové vody. U odběru plodové vody se většina nastávajících maminek obává o bezpečnost svého děťátka. Nestane se miminku něco? Neobjeví se nějaké neočekávané komplikace? Nemohu potratit? V hlavě nastávající maminky se honí mnoho otázek a obav z očekávaného.
Obavy a strach můžeme uklidnit lékem Gelsemium 15C, popř. 30C. Funguje výborně na obavy a strachy, které jsou doprovázeny ztuhnutím, zpomalením a skoro neschopností přemýšlet. Svaly jsou oslabené, až paralyzované, stavy se zhoršují horkem a emocemi. Užívá se 1-2x denně 5 granulí. Účinek léku Gelsemium je dobré podpořit lékem Silicea 15C. Silicea podporuje imunitu a brání rozvoji zánětu, pokud dochází k narušení integrity organismu. A k tomu u odběru plodové vody dochází - narušení plodových obalů. Začíná se užívat dva dny před plánovaným zákrokem 2x denně 5 granulí a pokračuje se do vybrání celé tuby. Lék Silicea 15C také snižuje napětí při strachu z jehel. Užívá se také 2x denně.
Těhotenství bývá velice náročné na žilní systém. Pokud má žena chronickou žilní nedostatečnost, tento stav se během těhotenství zhoršuje. Může se to projevovat jak otoky dolních končetin spojených s únavou a bolestí nohou, ale i varixy na dolních končetinách i vulvě. Po celou dobu těhotenství je u těchto potíží vhodné užívat lék Arnica Montana 15C 2x denně, která podporuje dobrý stav cév. Od druhého trimestru přidáme k Arnice ještě lék Sepia officinalis 9C. podle potíží jej dávkujeme 1-2x denně. Má výborný posilující účinek nejen na celý žilní systém, ale i na pojivové tkáně a vazivo. Neméně důležité je i nošení kompresních punčoch. Dnes se dělají nejen stehenní, ale i speciální pro těhotné.
V případě výskytu hemoroidů se dávkování léku Sepia zvýší na 3-5x denně a přidá se ještě lék Aesculus 9C 2x denně 5 granulí.
Většinou je ale druhý trimestr velice pohodový a nastávající maminky si jej mohou v klidu užít.
PharmDr. Lenka Štýsová
Připomeňte si předchozí díl:
HOMEOPATIE ZA TÁROU: TĚHOTENSTVÍ - 1. TRIMESTR
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.