Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: TĚHOTENSTVÍ – 2. TRIMESTR



Během těhotenství dochází v těle ženy k mnoha změnám. Změny zasahují skoro všechny orgány v těle. Největší změny probíhají na děloze, která mnohonásobně zvětší svůj objem a utlačuje okolní orgány. Zvyšuje se objem krve, postupně se rozvolňuje vazivo a hladké svalstvo, zvyšuje se produkce hormonů, dochází k změnám krevního tlaku, mění se peristaltika střev, uvolnění hladkého svalstva ovlivňuje i jícnový svěrače, a s tím související pálení žáhy,...

2.trimestr je většinou nejpoklidnější a pro ženu nejpohodovější. Tělo se již přizpůsobilo největším změnám a nový tvoreček ještě není tak velký, aby se budoucí maminka nemohla věnovat většině běžných aktivit, které dělala před otěhotněním.

Některé maminky ale čeká na začátku 2. trimestru odběr plodové vody. U odběru plodové vody se většina nastávajících maminek obává o bezpečnost svého děťátka. Nestane se miminku něco? Neobjeví se nějaké neočekávané komplikace? Nemohu potratit? V hlavě nastávající maminky se honí mnoho otázek a obav z očekávaného. 

Obavy a strach můžeme uklidnit lékem Gelsemium 15C, popř. 30C. Funguje výborně na obavy a strachy, které jsou doprovázeny ztuhnutím, zpomalením a skoro neschopností přemýšlet. Svaly jsou oslabené, až paralyzované, stavy se zhoršují horkem a emocemi. Užívá se 1-2x denně 5 granulí. Účinek léku Gelsemium je dobré podpořit lékem Silicea 15C. Silicea podporuje imunitu a brání rozvoji zánětu, pokud dochází k narušení integrity organismu. A k tomu u odběru plodové vody dochází - narušení plodových obalů. Začíná se užívat dva dny před plánovaným zákrokem 2x denně 5 granulí a pokračuje se do vybrání celé tuby. Lék Silicea 15C také snižuje napětí při strachu z jehel. Užívá se také 2x denně.

Těhotenství bývá velice náročné na žilní systém. Pokud má žena chronickou žilní nedostatečnost, tento stav se během těhotenství zhoršuje. Může se to projevovat jak otoky dolních končetin spojených s únavou a bolestí nohou, ale i varixy na dolních končetinách i vulvě. Po celou dobu těhotenství je u těchto potíží vhodné užívat lék Arnica Montana 15C 2x denně, která podporuje dobrý stav cév. Od druhého trimestru přidáme k Arnice ještě lék Sepia officinalis 9C. podle potíží jej dávkujeme 1-2x denně. Má výborný posilující účinek nejen na celý žilní systém, ale i na pojivové tkáně a vazivo. Neméně důležité je i nošení kompresních punčoch. Dnes se dělají nejen stehenní, ale i speciální pro těhotné.

V případě výskytu hemoroidů se dávkování léku Sepia zvýší na 3-5x denně a přidá se ještě lék Aesculus 9C 2x denně 5 granulí.

Většinou je ale druhý trimestr velice pohodový a nastávající maminky si jej mohou v klidu užít.

PharmDr. Lenka Štýsová

Připomeňte si předchozí díl:

HOMEOPATIE ZA TÁROU: TĚHOTENSTVÍ - 1. TRIMESTR

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie