Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyHOMEOPATIE ZA TÁROU: TĚHOTENSTVÍ – 2. TRIMESTRBěhem těhotenství dochází v těle ženy k mnoha změnám. Změny zasahují skoro všechny orgány v těle. Největší změny probíhají na děloze, která mnohonásobně zvětší svůj objem a utlačuje okolní orgány. Zvyšuje se objem krve, postupně se rozvolňuje vazivo a hladké svalstvo, zvyšuje se produkce hormonů, dochází k změnám krevního tlaku, mění se peristaltika střev, uvolnění hladkého svalstva ovlivňuje i jícnový svěrače, a s tím související pálení žáhy,...

2.trimestr je většinou nejpoklidnější a pro ženu nejpohodovější. Tělo se již přizpůsobilo největším změnám a nový tvoreček ještě není tak velký, aby se budoucí maminka nemohla věnovat většině běžných aktivit, které dělala před otěhotněním.

Některé maminky ale čeká na začátku 2. trimestru odběr plodové vody. U odběru plodové vody se většina nastávajících maminek obává o bezpečnost svého děťátka. Nestane se miminku něco? Neobjeví se nějaké neočekávané komplikace? Nemohu potratit? V hlavě nastávající maminky se honí mnoho otázek a obav z očekávaného. 

Obavy a strach můžeme uklidnit lékem Gelsemium 15C, popř. 30C. Funguje výborně na obavy a strachy, které jsou doprovázeny ztuhnutím, zpomalením a skoro neschopností přemýšlet. Svaly jsou oslabené, až paralyzované, stavy se zhoršují horkem a emocemi. Užívá se 1-2x denně 5 granulí. Účinek léku Gelsemium je dobré podpořit lékem Silicea 15C. Silicea podporuje imunitu a brání rozvoji zánětu, pokud dochází k narušení integrity organismu. A k tomu u odběru plodové vody dochází - narušení plodových obalů. Začíná se užívat dva dny před plánovaným zákrokem 2x denně 5 granulí a pokračuje se do vybrání celé tuby. Lék Silicea 15C také snižuje napětí při strachu z jehel. Užívá se také 2x denně.

Těhotenství bývá velice náročné na žilní systém. Pokud má žena chronickou žilní nedostatečnost, tento stav se během těhotenství zhoršuje. Může se to projevovat jak otoky dolních končetin spojených s únavou a bolestí nohou, ale i varixy na dolních končetinách i vulvě. Po celou dobu těhotenství je u těchto potíží vhodné užívat lék Arnica Montana 15C 2x denně, která podporuje dobrý stav cév. Od druhého trimestru přidáme k Arnice ještě lék Sepia officinalis 9C. podle potíží jej dávkujeme 1-2x denně. Má výborný posilující účinek nejen na celý žilní systém, ale i na pojivové tkáně a vazivo. Neméně důležité je i nošení kompresních punčoch. Dnes se dělají nejen stehenní, ale i speciální pro těhotné.

V případě výskytu hemoroidů se dávkování léku Sepia zvýší na 3-5x denně a přidá se ještě lék Aesculus 9C 2x denně 5 granulí.

Většinou je ale druhý trimestr velice pohodový a nastávající maminky si jej mohou v klidu užít.

PharmDr. Lenka Štýsová

Připomeňte si předchozí díl:

HOMEOPATIE ZA TÁROU: TĚHOTENSTVÍ - 1. TRIMESTR

Zpět

SVĚTOVÝ DEN SRDCE

Světový den srdce připadá na 29. září. Připomíná, že zdraví našeho srdce je i v našich rukou. Nemoci srdce a cév jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Srdce se totiž může stát zranitelným kvůli běžným rizikovým faktorům, jako je kouření, nezdravá strava, vysoký krevní tlak, ale oslabuje ho například i diabetes. Lidé s diabetem 2. typu mají riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění až trojnásobně vyšší. Péče o cukrovku a srdce v dlouhodobém horizontu znamená konzumaci zdravé stravy, pravidelné cvičení a sledování hladiny cukru v krvi. Užitečné informace o možnostech snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění lze nalézt také na www.cukrovkacodal.cz

VII. 3D 360° KONGRES HEALTHCOMM PROFESSIONAL

Ještě do 5. 10. 2023 můžete vystudovat přednášky na 3D online kongresu, tentokrát z Polska. 30denní kongres je určen lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským zdravotnickým profesionálům. Na programu jsou témata: management v lékárně, novinky v antibiotické terapii, nedostatek léků v lékárnách, ovlivnění mikrobiomu pomocí fytoterapie, cévní věk nebo historie polských lékáren. Na na své expozice zvou také kongresoví partneři. Každý odborný blok VII. 3D 360° kongresu Healthcomm Professional je ohodnocený 7 body do systému CV, takže dohromady za oba vystudované bloky můžete získat od ČLnK 14 bodů. Registrujte se na www.healthcomm.cz

ČAS NA VAKCINACI PROTI CHŘIPCE

Nejúčinnějším způsobem ochrany před chřipkou je každoroční očkování. Česká vakcinologická společnost doporučuje zahájit očkování v říjnových termínech. Zranitelnou skupinou, pro kterou je chřipkový virus obzvláště nebezpečný, jsou senioři. Od loňského roku je ale k dispozici vakcína vyvinutá speciálně pro starší populaci. K jejímu vývoji vedlo mimo jiné zjištění, že v důsledku stárnutí a s ním spojených změn v imunitním systému dochází také k rychlejšímu oslabení imunity získané očkováním. Hladina protilátek po očkování u starších lidí klesá rychleji. Cílem říjnového očkování je, aby byli senioři co nejlépe chráněni a jejich hladina chřipkových protilátek byla nejvyšší právě v době vrcholící chřipkové sezóny. Osoby starší 65 let mají očkování proti chřipce plně hrazeno ze zdravotního pojištění.

NOVÁ ŘEDITELKA SÚKL

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) povede Mgr. Kateřina Podrazilová, Ph.D., která vystřídá dosavadní ředitelku Mgr. Irenu Storovou, MHA. 19. 9. 2023 to oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Podrazilovou vybral do čela ústavu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na základě výsledků výběrového řízení. Podrazilová je předsedkyní lékové komise Svazu zdravotních pojišťoven České republiky, kde měla na starost agendu lékové politiky. V minulosti v SÚKL působila na postu ředitelky sekce cen a úhrad. Jejím úkolem bude zajistit bezproblémové fungování ústavu a zaměřit se především na dostupnost léků.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie