
Extrémní nároky současné společnosti vedou k tomu, že mnoho lidí trpí stresem, vyčerpáním a někteří se pohybují dokonce na hranici vyhoření. Problém se týká prakticky všech, od maminek na mateřské dovolené po manažery na rozhodujících pozicích. Na všechny jsou kladeny vysoké požadavky dnešní uspěchané doby.
Jak si šetrně poradit s příznaky stresu? A jak konkrétně může s obtížemi pomoci homeopatie?
Na jarním setkání s novináři jsme se zeptali MUDr. Ilony Ludvíkové, praktické lékařky, stomatoložky, předsedkyně HLA a lektorky mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH, proč přibývá lidí, kteří se cítí bez energie, bez životní síly a bojují s následky stresu? Zná na tyto problémy homeopatie odpověď?
Téma stresu otevřela MUDr. Ilona Ludvíková, předsedkyně rady Homeopatické lékařské asociace na další Snídani s novináři pod názvem „Stres, vyhoření a návrat k sobě". Setkání se konalo v kavárně knihkupectví Academia na Václavském náměstí v Praze.
Foto: https://hla-homeopatie.cz/
„Každá informace, která kolem nás proletí, nás formuje zevnitř. Tělo na to reaguje neustálým napětím a stresovým režimem. Začínáme cítit tlak, který sice není vidět, ale je jako vnitřní vodopád - hučí, a neustává. A pokud s tím nezačneme něco dělat, dojde dřív nebo později ke kolapsu," vysvětluje MUDr. Ilona Ludvíková. Podle ní je důležité umět s informacemi pracovat, třídit je a pouštět k sobě pouze ty důležité, které se nás týkají, a které máme šanci ovlivnit.
„Současná doba klade na člověka zcela jiné nároky, než na které je biologicky nastavený. Tělo má své limity, které jsou denně překračovány, a proto se brzy mohou dostavit první náznaky toho, že organismus čelí stresu. Nejčastěji jde o potíže s trávením, sevřený žaludek, probouzení se kolem 4. hodiny ranní, únava už po ránu, napětí, výbuchy nebo naopak apatie. V takových situacích už autonomní nervový systém křičí o pomoc," vypočítává dopady stresu homeopatka.
Jedním z nejčastějších homeopatických léků, který MUDr. Ludvíková doporučuje v běžném každodenním stresu, je Nux vomica. Tento lék je připravený z rostliny kulčiba a ovlivňuje autonomní nervový systém, který má na starosti regulaci dýchání, trávení, spánek a tepovou frekvenci. Nux vomica tak pomáhá zajistit, aby autonomní nervový systém nešel do stresových příznaků, a člověk zvládl každodenní běh.
5 C - 5 granulí každé ráno nalačno (pro každodenní zklidnění, lepší trávení, ranní napětí)
9 C - 5 granulí podle potřeby (např. po náročném jednání, obědě, ve stresové situaci)
15 C - 5 granulí večer (při nočním buzení, přemíře myšlenek, špatném usínání)
„Vedle stresu má homeopatický lék Nux vomica skvělé účinky také na detoxikaci a trávení. Umí pomoci po špatném stravování, přemíře alkoholu, a to zejména po oslavách a večírcích."
„Dalším klíčovým homeopatickým lékem v boji proti stresu je Ignatia amara, skvělý pomocník při emočním vypětí, vztahových konfliktech, hádkách s dětmi, i při ztrátě blízkého člověka nebo mazlíčka, protože umí ztrátu uzavřít. Ignatia amara je jako objetí. Zklidní srdce, vyčistí slzy a dovolí nám nadechnout se znova," popisuje lékařka.
Ignatia amara 15 C - 5 granulí odpoledne nebo večer (např. pro matky při přechodu z práce do „druhého kola" dne s dětmi)
Ignatia amara 9 C - 5 granulí před spaním (když hlava jede a srdce bolí)
Mnoho lidí si hranici mezi běžným stresem a vyhořením ani neuvědomí. Jak mohou podle MUDr. Ilony Ludvíkové vypadat první varovné signály?
„Projevy vyhoření jsou individuální. Jsou lidé, kteří jdou do pasivity, spánku a uzavření, druzí pak do výbuchů, agrese (mnohdy otočené proti sobě), zlosti, krutosti a frustrace. Obojí je varovné. A obojí má své homeopatické řešení," vysvětluje MUDr. Ludvíková.
....................................................
PŘÍKLADY POUŽITÍ HOMEOPATIE
....................................................
Při hlubším vyčerpání
Phosphoricum acidum 9 C - psychické a fyzické vyčerpání, zvlášť u lidí pečujících o druhé
Staphysagria 9 C - skrytý vztek, frustrace, dusené emoce
Ignatia amara 9 C - ztráta blízkého, vnitřní pláč, neklid
Nux vomica 9 C - pokud je přítomný i tělesný stres (trávení, buzení, přetížení)
Při problémem se spánkem
Se stresem jdou ruku v ruce i obtíže se spánkem. Lidé trpí nočním buzením, návaly nebo nespavostí. Podle MUDr. Ludvíkové může jít o signál toho, že tělo, a hlavně játra, nezvládají zpracovávat dlouhodobě uložené toxické látky.
Aconitum napellus 15 C - náhlé probuzení s bušením srdce, bez pocení
Belladonna 15 C - buzení s pocením, návaly, neklid
Na chronický stres
U dlouhodobého stresu MUDr. Ludvíková doporučuje vyhledat lékaře homeopata, který na základě osobní a rodinné anamnézy pomůže najít tzv. lék citlivého typu. Ten může tělo podpořit dlouhodobě a hluboce.
Pro lidi, kteří s homeopatií začínají nebo berou více jednosložkových homeopatických léků najednou, je vhodné a velmi jednoduché rozpustit kuličky v lahvi s neperlivou vodou. V pitném režimu je vhodné takto podávat homeopatika komukoliv a ocení to zejména děti, maminky po porodu nebo sportovci. Je důležité si uvědomit, že za své zdraví je zodpovědný zejména každý člověk sám. Vyplatí se na své tělo zaměřit, být k němu šetrný a zjistit si, které homeopatické léky na jaké obtíže nejlépe pomáhají.
„Zdraví není jen o tom, co sníme nebo co si vezmeme. Je to o tom, jestli sami sobě nasloucháme. A homeopatie je výborný způsob, jak to začít trénovat," uzavírá MUDr. Ludvíková.
HOMEOPATIE ZA TÁROU: STRES II.
Letos se koná již 17. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy. Cílem kampaně, která poběží od 25. do 31. května 2025, je zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy, což může pomoci lépe a včas diagnostikovat pacienty, kteří o svém onemocnění nevědí, protože je často bezpříznakové. Včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. O nemocné se štítnou žlázou se stará nově čím dál víc praktiků, kteří uleví přetíženým endokrinologickým ordinacím. Neléčená porucha štítné žlázy může nepříznivě ovlivnit krevní oběh, srdeční frekvenci nebo výkonnost. Odborníci pak v rámci Týdne štítné žlázy upozorňují veřejnost na nové možnosti léčby.
Pokud se v následujících dnech chystáte do přírody, zpozorněte. Český hydrometeorologický ústav zveřejnil mapu nejvyššího stupně aktivity klíšťat na většině území ČR. Prakticky celé území ČR je od poloviny května v nejvyšším 5. stupni „mimořádné“ aktivity klíšťat. Nejvíce případů klíšťové encefalitidy zatím letos hlásí Moravskoslezský kraj a velké nárůsty na celém území se dají očekávat v květnu. V loňském roce se v celé ČR nakazilo 670 osob, což představuje nárůst o 32 % oproti roku 2023. Riziko přisátí infikovaného klíštěte je extrémně vysoké již i v městských parcích nebo v zahradách a změna klimatu umožňuje klíšťatům přežívat dokonce ve vyšších nadmořských výškách. Pokud ještě nejste očkovaní, je možné využít tzv. zrychlené očkovací schéma – dvě dávky během 15 dnů, při němž ochrana nastu-puje již do jednoho měsíce od prvního očkování. Zdravotní pojišťovny očkování plně hradí lidem nad 50 let, ostatní na něj mohou čerpat příspěvky v rámci preventivních programů pojišťoven.
Festival Mezi ploty před více jak 30 lety (1992) otevřel prostory Psychiatrické léčebny Bohnice, které se dříve podobaly vězení, lidem z ulice i umělcům. Festival plný tance, scének a hudby propojuje širokou veřejnost se zdravotně postiženými a duševně nemocnými a bourá všechny bariéry včetně plotů mezi nimi. Během soboty 24. 5. a neděle 25. 5. vystoupí více než 100 účinkujících. Máte již svoji vstupenku? Vyhrát ji můžete aktuálně i v soutěži na Educommu. Stačí do 18. 5. 2025 vystudovat přednášky z tematické sekce Péče o duševní zdraví pro lékárníky. https://www.educomm.cz/meziploty/
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) máme během prvních čtyř měsíců roku více případů infekční žloutenky typu A (450), než bylo celkem za roky 2021 až 2023. Loni bylo evidováno za celý rok 636 případů. Nakažených je ale s největší pravděpodobností mnohem více. Onemocnění hepatitidou A se týká všech krajů, ale nejvíce jich hlásí Středočeský (87), Moravskoslezský (83) a Praha (73 případů). Nemoc se podle SZÚ kromě dětské populace šíří také mezi dospívajícími a mladými dospělými a dále mezi lidmi s rizikovým chováním, především mezi závislými na drogách a mezi lidmi bez domova. Nyní v Praze proto probíhá očkování terénních pracovníků, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s osobami žijícími na ulici a uživateli drog. Inkubační doba virové hepatitidy A je 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní. Období nakažlivosti začíná již ve druhé polovině inkubační doby, kdy je již virus přítomen ve stolici, tedy zpravidla jeden až dva týdny před začátkem samotného onemocnění. Základem prevence důsledná hygiena, k dispozici je i očkování. Není povinné ani hrazené, ale řada zdravotních pojišťoven na něj v programech prevence přispívá. Jeho cena se pohybuje kolem 1.700 korun za jednu vakcínu, přičemž k dlouhodobému účinku se doporučují dvě dávky.
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.