Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKA II.



Jaké homeopatické přípravky si do lékárničky zabalit pro případy poranění, tvorby puchýřů z dlouhé túry, spálení od slunce, úpalu nebo úžehu?

Mgr. Jana Pilecká a Monika Mikešková z lékárny Bellis v Mníšku pod Brdy, kde provozují i homeopatickou poradnu, přinášejí tipy pro klidnou dovolenou.

ARNICA MONTANA 9 C nebo 15 C: základní lék poranění, krvácení, ale i před namáhavým výšlapem či nedocenitelný lék v prevenci před svalovou horečkou. Je vždy vhodné rozpustit ho před výletem 10 granulí do lahve s vodou a popíjet při chůzi.

SILICEA 5 C: špatně se hojící podebraná rána, trn zůstal v ráně, bodlina od mořského ježka. Dávkování: 3x denně 5 granulí. Lze potírat i roztokem, ale pozor u kardiostimulátorů, nitroděložního tělíska a jiných implantátů.

BELLADONNA 9 C, 15 C: důležitý lék při úpalu, úžehu. Hlava je temně rudá, sálavé teplo z ní vyzařuje. Spálení od slunce s horkostí a teplotou. Dotyčný si stěžuje na bolesti hlavy, které jsou tepavé. Dávkování: 3-4x denně 5 granulí.

APIS MELLIFICA 15 C, 30 C: otok po píchnutí bodavým hmyzem, popálení kopřivou, požahání např. medusou. Dávkování: 4-5x denně 5 granulí.

RHUS TOXICODENDRON 15 C: tvorba puchýřů od špatné obuvi, či dlouhé chůze, vhodný je i při vzniku oparu.

NATRUM MURIATICUM 15 C: vhodný na opar ze slunce a velmi důležitý lék při lumbagu, které vzniklo z propocení beder a následném ofouknutí. Příklad sundání batohu po výletu, kdy máme propocené triko a fouká i jen lehký vítr, a dojde k zatuhnutí a bolesti.

Nezbytností je mít v lékárničce dezinfekci, u dětí je potřeba volit nepálivou např. na bázi octenidinu. 

„Nutné je se vybavit dobře držícími náplastmi, i voděodolnými a v různých velikostech, a také náplastí cívkovou, která je vhodná v případě většího zranění. Dále je nutné mít s sebou sterilní obvazy, gázové čtverce na přikrytí rány, mastný tyl a trojcípý šátek na fixaci končetiny," vysvětluje Monika Mikešková z lékárny Bellis v Mníšku pod Brdy, a dodává: „Chybět by nemělo ani obinadlo s dlouhým tahem na bandážování výronu a hydrogelové náplasti při tvorbě puchýřů."

Velmi důležité jsou také preparáty na spálení od slunce. Vhodné jsou přípravky na bázi dexpanthenolu, aloe vera a kyseliny hyaluronové. Přibalit je třeba i sterilní výplach očí, s obsahem světlíku lékařského, nebo s obsahem septonexu (carbetopendecinii bromidum), ušní kapky proti bolesti s výtažkem z cholinu a thymolu (tyto látky zabraňují bakteriální infekci a zánětu). Základem je být vybaven kvalitním opalovacím krémem, který má požadovaný faktor dle místa, kam cestujeme a podle fototypu osob, které jedou na dovolenou. Pokud je člověk alergik či atopik, volíme přípravky, které toto zohledňují a splňují principy citlivé pokožky.

Jaké přípravky proti hmyzu a repelenty si přibalit do cestovní lékárničky?

Preventivně před vstupem do zamořeného prostředí nasadit dvojkombinaci léků:

LEDUM PALUSTRE 15 C: preventivně proti komárům. Dávkování: 2x denně 5 granulí.

RUTA GRAVEOLENS 15 C: preventivně proti klíšťatům. Dávkování: 2x denně 5 granulí.

Důležité je mít repelentní přípravek. Pro menší děti od 1 roku věku volíme přípravky na bázi esenciálních olejů (levandule, geranium, menthol, citronela), pro dospělé pak přípravky s obsahem látky DEET. Pro děti i domácí mazlíčky jsou vhodné i repelentní náramky či gumičky do vlasů, které jsou napuštěné éterickými oleji.

Alergické stavy

HYPERICUM PERFORATUM 15 C: solární erytém ze slunce lokalizován na hrudníku s velikým svěděním. Dávkování: 2-3x denně 5 granulí.

NATRUM MURIATICUM 15 C: solární alergie, která se vyskytne při pobytu u moře. Dávkování: 2-3x denně 5 granulí.

POUMON HISTAMINE 15 C: základní lék alergie při prvních potížích podávejte 3-4x denně 5 granulí.

Další léčivé přípravky, které je vhodné mít v lékárničce na cesty

Pokud přelétáme více časových pásem a hrozí Jet-lag, je vhodné nasadit lék PHOSPHORICUM ACIDUM 15 C. Dávkování: 2x denně 5 granulí

Pokud máme strach z cesty a létání, je vhodné nasadit lék GELSEMIUM SEMPERVIRENS 15 C nebo 30 C při začátku strachu a nervozity z cesty. Dávkování: 2x denně 5 granulí.

ACONITUM NAPELLUS 30 C: lék prochladnutí, vysokých teplot se zimnicí, šokových a panických situací. Dávkování: V akutním stavu podáváme 5 granulí každých 15 minut, s úlevou postupně vysazujeme.

Zdroje: tisková konference HLA, www.svethomeopatie.cz

HOMEOPATIE ZA TÁROU: CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKA I.
ALERGII LZE ZMÍRNIT I POMOCÍ HOMEOPATIE

Zpět

ZAPOJTE SE DO PROJEKTU PODPORY DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ LÉKÁRNÍKŮ

Hrozí lékárníkům syndrom vyhoření? Jak jste na tom s duševním zdravím? Ve spolupráci s ČLnK vznikl anonymní dotazník, který můžete vyplnit do 17. 5. 2024. Vaše účast je zásadní pro získání cenných informací. Každý respondent hraje nezastupitelnou roli při identifikaci faktorů, které mohou vést k syndromu vyhoření mezi farmaceuty.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY