
PharmDr. Jana Strieglerová
Jarní prázdniny jsou v plném proudu a zimní příroda a hory lákají k lyžování a zimním sportovním aktivitám. Pohyb i pobyt v přírodě a na čerstvém vzduchu je pro organismus prospěšný. Na některé pohyby a zátěž spojenou s lyžováním, snowboardováním, bruslením a jinými zimními sporty není většinou naše tělo během roku zvyklé a mohou se velmi brzy dostavit svalové bolesti, únava nebo úrazy, které pak znepříjemní celou zimní dovolenou.
Vhodné jsou pravidelné protahovací cviky (strečink) nebo jóga ráno před i odpoledne po lyžování. Protažené a aktivované svaly se pak lépe přizpůsobí zvýšené fyzické zátěži během dne.
Aby byl pobyt na horách v pohodě, můžeme se na něj dobře připravit a vybavit si lékárničku Schűsslerovými minerály, jejichž užíváním se podpoří metabolismus a tvorba energie v organismu.
Sůl č. 3 Ferrum phosphoricum D12 má vliv na energetický metabolismus buňky. Je vhodná při zvýšené fyzické zátěži i ve stavech oslabení organismu virózou nebo nachlazením. Podporuje krvetvorbu, oxygenaci a regeneraci tkání.
Sůl č. 7 Magnesium phosphoricum D6 podporuje relaxaci svalové tkáně a její užívání během pobytu na horách příznivě působí jako prevence svalových křečí a bolestí. Tato sůl působí relaxačně nejen na kosterní svalovinu, ale také na psychické úrovni. Pokud máme stres a strachy spojené s balením, náročnou cestou na hory nebo ze samotného lyžování, podporuje užívání této soli uvolnění vnitřního napětí a pocit větší pohody.
Sůl č. 9 Natrium phosphoricum D6 má vliv na regulaci acidobazické rovnováhy v těle a podporuje léčbu stavů překyselení organismu. Při nadměrné fyzické zátěži dochází k uvolnění kyseliny mléčné ve svalech, které se pak projeví svalovou bolestí. Užívání soli č. 9 tak podpoří metabolismus kyseliny mléčné ve svalech a zmírní nebo zabrání následným bolestem svalů.
Užívání: tablety se nechají volně rozpustit v dutině ústní nebo se popíjejí ve formě horkého nápoje, který je obzvláště vhodný po odpoledním lyžování. Jednotlivé soli se mohou kombinovat.
Dávkování: 3x denně 2 tablety od každé soli. V případě rozvoje svalových bolestí nebo velké únavy po lyžování rozpustíme 5 tablet soli č.7 a soli č. 3 v horké vodě a co nejteplejší pomalu popíjíme. Tento horký nápoj můžeme užívat 3x denně.
Pokud došlo ke vzniku zlomeniny, můžeme po chirurgickém ošetření podpořit srůstání kostí užíváním kombinace soli č. 1 Calcium fluoratum D12, která má vliv na pojivovou tkáň, podporuje elasticitu šlach a vazů a zvyšuje pevnost kostní tkáně a soli č. 2 Calcium phosphoricum D6, která ovlivňuje kostní tkáň a podporuje ukládání vápníku a fosforu do kostí. Tyto soli je třeba užívat dlouhodobě 3x denně 2 tablety až do úplného zahojení.
Vhodný doplňujícím lékem k solím je homeopatický léčivý přípravek Traumeel. Obsahuje byliny a minerály v ředění D4 a D8, které podporují hojení ran, vstřebávání hematomů, srůstání zlomenin a mají analgetický a protizánětlivý účinek (Arnica montana, Symphytum officinalis, Bellis perennis, Hypericum perforatum, Calendula officinalis, Chamomilla recutita, Hamamelis virginiana, Achillea millefolium, Echinacea purpurea, Atropa belladonna, Aconitum napellus, Mercurium solubilis a Calcii sulfidum).
Traumeel je k dostání ve formě tablet i jako mast a je vhodný pro děti i dospělé. Mast se nanáší dle potřeby 2x denně (případně častěji), tablety se užívají 3x denně, při akutních potížích častěji, dle příbalové informace.
Podobná problematika:
Schűsslerovy soli pro sportovce ZDE
Schűsslerovy soli při nachlazení ZDE
Inzerce
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) máme během prvních čtyř měsíců roku více případů infekční žloutenky typu A (450), než bylo celkem za roky 2021 až 2023. Loni bylo evidováno za celý rok 636 případů. Nakažených je ale s největší pravděpodobností mnohem více. Onemocnění hepatitidou A se týká všech krajů, ale nejvíce jich hlásí Středočeský (87), Moravskoslezský (83) a Praha (73 případů). Nemoc se podle SZÚ kromě dětské populace šíří také mezi dospívajícími a mladými dospělými a dále mezi lidmi s rizikovým chováním, především mezi závislými na drogách a mezi lidmi bez domova. Nyní v Praze proto probíhá očkování terénních pracovníků, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s osobami žijícími na ulici a uživateli drog. Inkubační doba virové hepatitidy A je 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní. Období nakažlivosti začíná již ve druhé polovině inkubační doby, kdy je již virus přítomen ve stolici, tedy zpravidla jeden až dva týdny před začátkem samotného onemocnění. Základem prevence důsledná hygiena, k dispozici je i očkování. Není povinné ani hrazené, ale řada zdravotních pojišťoven na něj v programech prevence přispívá. Jeho cena se pohybuje kolem 1.700 korun za jednu vakcínu, přičemž k dlouhodobému účinku se doporučují dvě dávky.
Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Za oba bloky můžete získat až 21 bodů. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.