Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



BYLINY NA ZKLIDNĚNÍ A SPÁNEK III.



Cizokrajná mučenka

PharmDr. Jan Martin, Ph.D.

Tento cyklus o bylinách na zklidnění a spánek má za úkol představit jednotlivé léčivé rostliny, které u těchto problémů mohou pomoci. V předchozím dílu jsme si představili kozlík lékařský jako bylinu první volby. V případě, že léčba není úspěšná, nebo je výsledný efekt příliš slabý, je tu v záloze ještě mučenka pletní (Passiflora incarnata L.). 

Tato dřevnatá popínavá rostlina pochází z tropických a subtropických oblastí Ameriky. Dosahuje až šestimetrové výšky a má jedlé plody, které mohou být náhradou za mučenku jedlou (marakuja). V USA se P. incarnata vyskytuje hlavně v jihovýchodních státech a původní areál zasahoval i do Mexika. Pravděpodobně se spolu s postupným osídlováním Ameriky dostala i jižněji a byla známa i Inkům a Mayům. Dnes se pěstuje hlavně v Indii.

Květy mučenky se v 16. a 17. století staly symbolem kristianizace domorodé populace. Její květ je velmi nápadný a nezvyklý - má tři čnělky uprostřed květu upomínající na tři hřeby, kterými byl Ježíš přibit na kříž, pět prašníků jako knih Mojžíšových a deset okvětních plátků je deset nejvěrnějších apoštolů. Koruna květu připomíná korunu trnovou. Dokonce i český název „mučenka", který vznikl překladem odkazuje na umučení Ježíše Krista. 

Původní indiánské kmeny využívaly nadzemní část mučenky jako poměrně spolehlivý lék při úzkosti, nespavosti a hypertenzi. 

V tradiční medicíně se o mučence říká, že má řadu dalších použití včetně průjmu, neuralgií, popálenin a hemoroidů, ale tato tvrzení nebyla vědecky potvrzena.

Nať mučenky obsahuje karbolinové alkaloidy (harman, harmin, harmalol) a flavonoidní glykosidy z nichž se na sedativním účinku podílí hlavně vitexinové flavonoidy (vitexin, isovitexin aj.). Vědecké potvrzení sedativního a hypnotického účinku ještě není na takové úrovni jako u kozlíku, nicméně existuje několik menších klinických studií, které potvrdily anxiolytický efekt, který se zvyšující se dávkou přechází k sedativnímu a mírně hypnotickému účinku. Tradiční dávkování se pohybuje od 0,5 do 2 g, nicméně pro podporu spánku jsou třeba dávky na horní hranici tohoto rozmezí. 

Jsou známy i některé interakce - mučenka by se neměla kombinovat s warfarinem a jinými antikoagulancii, ani s antidepresivy ze skupiny MAO inhibitorů. Zesiluje účinky jiných sedativ včetně kozlíku. Ve vyšších dávkách může mučenka způsobovat arytmie, a tak je třeba se mučenky vyvarovat při chorobách srdečního rytmu. Z nežádoucích účinků se někdy objevují trávicí problémy, zmatenost a ospalost po probuzení.

I když mučenka ještě není zcela vědecky poznána, dá se považovat za bylinu druhé volby u léčby neklidu, nervozity a nespavosti.

......

Předchozí díly:

KDYŽ SPÁNEK NEPŘICHÁZÍ

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ

Zpět

ŠÍŘÍ SE ŽLOUTENKA TYPU A

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) máme během prvních čtyř měsíců roku více případů infekční žloutenky typu A (450), než bylo celkem za roky 2021 až 2023. Loni bylo evidováno za celý rok 636 případů. Nakažených je ale s největší pravděpodobností mnohem více. Onemocnění hepatitidou A se týká všech krajů, ale nejvíce jich hlásí Středočeský (87), Moravskoslezský (83) a Praha (73 případů). Nemoc se podle SZÚ kromě dětské populace šíří také mezi dospívajícími a mladými dospělými a dále mezi lidmi s rizikovým chováním, především mezi závislými na drogách a mezi lidmi bez domova. Nyní v Praze proto probíhá očkování terénních pracovníků, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s osobami žijícími na ulici a uživateli drog. Inkubační doba virové hepatitidy A je 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní. Období nakažlivosti začíná již ve druhé polovině inkubační doby, kdy je již virus přítomen ve stolici, tedy zpravidla jeden až dva týdny před začátkem samotného onemocnění. Základem prevence důsledná hygiena, k dispozici je i očkování. Není povinné ani hrazené, ale řada zdravotních pojišťoven na něj v programech prevence přispívá. Jeho cena se pohybuje kolem 1.700 korun za jednu vakcínu, přičemž k dlouhodobému účinku se doporučují dvě dávky.

SENIOR V LÉKÁRNĚ

Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Za oba bloky můžete získat až 21 bodů. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/

NAVRHNĚTE SESTRU ROKU

Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.

DOPORUČUJEME