Cizokrajná mučenka
PharmDr. Jan Martin, Ph.D.
Tento cyklus o bylinách na zklidnění a spánek má za úkol představit jednotlivé léčivé rostliny, které u těchto problémů mohou pomoci. V předchozím dílu jsme si představili kozlík lékařský jako bylinu první volby. V případě, že léčba není úspěšná, nebo je výsledný efekt příliš slabý, je tu v záloze ještě mučenka pletní (Passiflora incarnata L.).
Tato dřevnatá popínavá rostlina pochází z tropických a subtropických oblastí Ameriky. Dosahuje až šestimetrové výšky a má jedlé plody, které mohou být náhradou za mučenku jedlou (marakuja). V USA se P. incarnata vyskytuje hlavně v jihovýchodních státech a původní areál zasahoval i do Mexika. Pravděpodobně se spolu s postupným osídlováním Ameriky dostala i jižněji a byla známa i Inkům a Mayům. Dnes se pěstuje hlavně v Indii.
Květy mučenky se v 16. a 17. století staly symbolem kristianizace domorodé populace. Její květ je velmi nápadný a nezvyklý - má tři čnělky uprostřed květu upomínající na tři hřeby, kterými byl Ježíš přibit na kříž, pět prašníků jako knih Mojžíšových a deset okvětních plátků je deset nejvěrnějších apoštolů. Koruna květu připomíná korunu trnovou. Dokonce i český název „mučenka", který vznikl překladem odkazuje na umučení Ježíše Krista.
Původní indiánské kmeny využívaly nadzemní část mučenky jako poměrně spolehlivý lék při úzkosti, nespavosti a hypertenzi.
V tradiční medicíně se o mučence říká, že má řadu dalších použití včetně průjmu, neuralgií, popálenin a hemoroidů, ale tato tvrzení nebyla vědecky potvrzena.
Nať mučenky obsahuje karbolinové alkaloidy (harman, harmin, harmalol) a flavonoidní glykosidy z nichž se na sedativním účinku podílí hlavně vitexinové flavonoidy (vitexin, isovitexin aj.). Vědecké potvrzení sedativního a hypnotického účinku ještě není na takové úrovni jako u kozlíku, nicméně existuje několik menších klinických studií, které potvrdily anxiolytický efekt, který se zvyšující se dávkou přechází k sedativnímu a mírně hypnotickému účinku. Tradiční dávkování se pohybuje od 0,5 do 2 g, nicméně pro podporu spánku jsou třeba dávky na horní hranici tohoto rozmezí.
Jsou známy i některé interakce - mučenka by se neměla kombinovat s warfarinem a jinými antikoagulancii, ani s antidepresivy ze skupiny MAO inhibitorů. Zesiluje účinky jiných sedativ včetně kozlíku. Ve vyšších dávkách může mučenka způsobovat arytmie, a tak je třeba se mučenky vyvarovat při chorobách srdečního rytmu. Z nežádoucích účinků se někdy objevují trávicí problémy, zmatenost a ospalost po probuzení.
I když mučenka ještě není zcela vědecky poznána, dá se považovat za bylinu druhé volby u léčby neklidu, nervozity a nespavosti.
......
Předchozí díly:
Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.