ZVÝŠENÍ KOMPENZACÍ PRO AMBULANCE V RÁMCI ÚHRADOVÉ VYHLÁŠKYSdružení ambulantních specialistů ČR (SAS ČR) reprezentované předsedou MUDr. Zorjanem Jojkem se s Ministerstvem zdravotnictví ČR dohodlo ve věci Kompenzační úhradové vyhlášky.


Od 1. července 2020 platí:

zvýšení základní hodnoty bodu v průměru z 1,07 Kč na 1,18 Kč,

změna úhradového vzorce, náhrada za zrušené regulační poplatky z 35 Kč na 41 Kč

a navýšení referenčního období ze 105 % na 130 % za předpis léků, zdravotnických prostředků, indukované péče, ZÚM a ZÚLP.


Základní myšlenkou dohody SAS ČR a Ministerstva zdravotnictví je úprava kompenzační úhradové vyhlášky jako spravedlivé proporční kompenzace, která pomůže ambulantním specialistům a jejím nejvíce postiženým odbornostem reagovat na ztráty způsobené pandemií.

Mezi březnem až červnem, kvůli epidemii COVID-19, došlo v našich ambulancích až k 70% poklesu činnosti. Pokud bychom měli pracovat v původních finančních podmínkách, takovýto propad promítnutý do tržeb bychom nikdy nedorovnali a mnoho z nás by muselo svou činnosti ukončit," vysvětluje předseda SAS ČR MUDr. Zorjan Jojko.

Situace ambulantní specializované péče byla mnoho let z hlediska finanční podpory ze strany Ministerstva zdravotnictví velmi nedostatečná a obrat nastal až díky přístupu současného ministra zdravotnictví. Ambulantní specialisté získali v roce 2019 v úhradách perspektivu stejného finančního navýšení, jako například fakultní nemocnice, které byly v minulosti velmi protěžovány. Pokles návštěv způsobený pandemií by ovšem měl na segment fatální následky.

Původní návrh kompenzační úhradové vyhlášky byl pro segment ambulantních specialistů nevhodný, a proto jsem velmi rád, že nám Ministerstvo zdravotnictví dalo prostor pro představení našeho pohledu, dat a modelací," komentuje proběhlé jednání s ministerstvem předseda SAS ČR MUDr. Zorjan Jojko a dodává: „Díky předloženým podkladům se nám podařilo najít shodu na navýšení zejména hodnot bodů. Věřím, že platná kompenzační vyhláška pomůže všem ambulantním specialistům důstojně ekonomicky přežít rok 2020 a nebudeme muset uzavírat ordinace."

Navýšení základní hodnoty bodu 

Bodové hodnoty se zvýšily proporčně k tomu, jak moc byla daná odbornost postižena koronavirovou krizí, tj. kolik pacientů během ní ztratila nebo kolik zákroků nemohla poskytnout.

Výpočet úhrad 

Úhrady za běžné pojištěnce budou vypočteny z roku, kdy přišlo k lékaři více pacientů. Kompenzační vyhláška předjímá, že letos v rámci epidemie COVID-19 přijde k ambulantním specialistům pacientů méně.

Náhrada za zrušené regulační poplatky

Výkony 09543 a 09615 (tzv. signální kódy, které vykazujeme spolu s klinickými vyšetřeními) mají v 1. pololetí nadále hodnotu 35,- Kč, od 1. 7. 2020 pak 41,- Kč. Nadále jsou bez limitu vzorcem. Takto získané peníze jsou určeny především na nákup ochranných pomůcek pro lékaře a sestry.

Referenční rámec 

Regulace za předpis léků, zdravotnických prostředků, indukované péče, ZÚM a ZÚLP byla limitována 105 % referenčního období. Toto se pro celý rok 2020 u všech regulovaných položek navyšuje na 130 %. Vše ostatní (způsob výpočtu, bonifikační navýšení hodnot bodů i koeficientu v úhradovém vzorci, malý počet pojištěnců, možnost zdůvodnění, výluky z regulací) zůstává beze změny.

Zdroj: Dark Side pro SASP ČR, http://www.sasp.cz/

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Petit Drill Nové vinařství Sedatif Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

LZE ZMÍRNIT POTÍŽE SPOJENÉ S NOŠENÍM ROUŠEK A RESPIRÁTORŮ? SUCHÝ KAŠEL U DĚTÍ MUŽI SI ČASTO NEUVĚDOMUJÍ DŮLEŽITOST KOLAGENU KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: KONEČNĚ ZÁŘÍ A RÝMA KOUKÁ Z TVÁŘÍ ZAJÍMALO NÁS... CO SKRÝVAJÍ LESNÍ PLODY II. ESENCIÁLNÍ FOSFOLIPIDY V LÉČBĚ PATOLOGIE JATER PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: KATEGORIE VITAMINY PRO TĚHOTNÉ NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU MODERNÍ LÉČBA REVMATOIDNÍ ARTRITIDY: PACIENTI TRÁVÍ MINIMUM ČASU V NEMOCNICÍCH A DŘÍVE SE VRACEJÍ DO PRACOVNÍHO I BĚŽNÉHO ŽIVOTA UKÁZKA Z PORTÁLU EDUCOMM: ESENCIÁLNÍ FOSFOLIPIDY V LÉČBĚ PATOLOGIE JATER I S ROSTLINAMI CVIČÍ HORMONY TOP 5 ČLÁNKŮ SRPNA 2020 NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 9-2020 KNIŽNÍ NOVINKY NEZASTUPITELNÁ ROLE LÉKÁRNÍKA VE FARMAKOTERAPII PACIENTA NA SEZÓNU AKUTNÍCH RESPIRAČNÍCH INFEKCÍ JE TŘEBA SE PŘIPRAVIT SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY JE VŽDY NUTNÁ LOKÁLNÍ TERAPIE S ANALGETICKOU SLOŽKOU NA LÉČBU HEMOROIDÁLNÍHO ONEMOCNĚNÍ? PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: KATEGORIE BOLEST V KRKU U DĚTÍ NEMOC MNOHA TVÁŘÍ BIODYNAMICKÉ SVĚTLO POMÁHÁ SENIORŮM SOUTĚŽNÍ HRA ZPÁTKY DO ŠKOLY KOMPLETNÍ VÝSLEDKY PRŮZKUMU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020

RELAX

VIROVÁ NEBO BAKTERIÁLNÍ INFEKCE? NÁPLASTI DO KAŽDÉ RODINY VYHODNOCENÍ KOSMETICKÉ PÉČE SÉBIONEX KOŇSKÁ SÍLA V KLOUBNÍ VÝŽIVĚ CANVIT MOBILITA S JABLEČNOU PŘÍCHUTÍ INFORMAČNÍ PORTÁL NZIP ORGÁNY PODLE MĚSÍCŮ PRŮZKUM CHOVÁNÍ V DOBĚ KARANTÉNY LIDÉ NEROZPOZNÁVAJÍ PŘÍZNAKY DEHYDRATACE. ZA ÚNAVOU A BOLESTÍ HLAVY HLEDAJÍ JINÉ PŘÍČINY STRMÝ NÁRŮST V PRODEJI ANTIPSYCHOTIK, PŘEKVAPIVĚ NÍZKÝ U LÉKŮ NA ÚZKOST O NAŠEM PO VAŠEM: VOJTĚCH BERNATSKÝ UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz