Malé přístroje, které umějí pacientům s některým typem onemocnění srdce, obvykle při zpomalené srdeční činnosti, zajistit správné fungování tohoto orgánu - kardiostimulátory a defibrilátory.
Věřte nebo ne, ale prvním člověkem, který definoval arytmii jako malý lehký nepravidelný pulz, byl Hippokrates. Takže opět - již staří Řekové... Ale rozhodně v této souvislosti stojí za zmínku, že zase náš vědec, J. E. Purkyně, jako první na světě popsal převodní systém krve.
Něco z historie
Vůbec první implantace kardiostimulátoru se uskutečnila už v roce 1958, a to v Karolinska University Hospital ve Švédsku. Jméno chirurga Åke Senninga tedy rozhodně vejde do dějin léčení srdečních nemocí.
První pacient vystřídal během 43 let 26 kardiostimulátorů, zemřel v roce 2001 v 86 letech a jeho smrt s poruchou srdečního rytmu nesouvisela.
První kardiostimulátor u nás byl implantován v roce 1965, v sedmdesátých letech už měli naši lékaři k dispozici frekvenčně reagující kardiostimulátory, které se uměly do jisté míry přizpůsobit potřebám toho kterého pacienta. Díky lithiovým bateriím bylo za čas možné kardiostimulátory výrazně zmenšit.
V začátcích nového tisíciletí došlo k významnému pokroku pro zkvalitnění života pacientů s vleklým srdečním selháním, kterým už nemohla pomoci farmakoterapie, a těm byl implantován minipřístroj se stimulační a defibrilizační funkcí pro stimulaci obou srdečních komor.
Další krokem vpřed byly zhruba před pěti lety kardiostimulátory kompatibilní s magnetickou rezonancí. A nedávno se uskutečnila ve Fakultní nemocnici Olomouc u nás vůbec první implantace kardiostimulátoru pro fyziologickou stimulaci srdce u pacientky se zpomalenou srdeční činností.
Originál celosvětově prvního implantovatelného kardiostimulátoru (1958).
Spolu s elektroinženýrem Rune Elmqvistem ho vyvinul kardiochirurg Åke Senning.
Zdroj: Wikipedia (licence Creative Commons)
Kardiostimulátory Amvia Sky, které mají životnost více než 15 let.
S BIOTRONIK Home Monitoring jsou lékaři včas upozorněni na zhoršení stavu pacienta.
Zdroj: Biotronik.com
Nejnovější technologie u nás
Tým pod vedením prof. MUDr. Miloše Táborského, primáře Kardiologického oddělení FN Olomouc, má obecně jak s implantacemi těchto přístrojů, tak při dalším sledování pacientů vynikající výsledky a zkušenosti.
„Jde o zcela novou technologii, která umožňuje - v případě pomalého srdečního rytmu a nutnosti trvalé kardiostimulace - přiblížit se fyziologické funkci srdce tak, jako kdyby pacient kardiostimulátor nepotřeboval. Zabrání se tak vzniku srdečního selhání, fibrilaci síní a řadě dalších možných nežádoucích efektů," vysvětluje prof. Miloš Táborský.
Pacientce je 79 let
První pacientkou, která obdržela nový typ kardiostimulátoru (Amvia Sky), je téměř osmdesátiletá žena trpící srdeční arytmií - fibrilací síní s pomalou srdeční frekvencí, která při fyzické aktivitě dostatečně nenarůstala. To vedlo k námahové dušnosti, únavě a občasným závratím.
„Námahová dušnost se poslední týdny zvětšovala. Na dlouhodobé monitoraci srdečního rytmu, EKG Holteru, byla průměrná srdeční frekvence 48/min., maximální srdeční frekvence 78/min. a opakované pauzy kolem 3 sekund," popisuje situaci pacientky MUDr. Marián Fedorco, spolupracovník prof. Táborského.
Brzy po implantaci se cítila velmi dobře, nebyla ani dušná, ani unavená, a výrazné zlepšení svého stavu si velmi chválila.
Přístroje pracují rychle...
Fyziologická stimulace srdce se stále více využívá jako hlavní metoda pro některé z nemocných, protože umí zajistit rychlé rozvedení elektrického impulsu do všech částí srdce. Srdeční komory mohou být tímto způsobem aktivovány během necelé desetiny sekundy.
...a pomáhají rutinním úkolům a kontrolám
Nová řada kardiostimulátorů Amvia od společnosti Biotronik usnadňuje lékařům péči o pacienty i tím, že automatizuje mnoho rutinních úkonů při následných kontrolách v ordinaci i při vzdáleném monitorování.
...........................
BIOTRONIK, výrobce kardiostimulátoru Amvia Sky, je lídrem ve vývoji a výrobě medicínských zařízení, které již více než padesát let nabízejí spolehlivá a inovativní kardiovaskulární a endovaskulární řešení. Inovace společnosti umožňují lékařskou péči, která každoročně milionům pacientů zachraňuje a zkvalitňuje životy. Produkty jsou vyvíjeny a vyráběny v renomovaných inovačních centrech v Německu, Švýcarsku, USA a Singapuru. Hlavní 4 produktové směry jsou: správa srdečního rytmu, cévní intervence, neuromodulace a elektrofyziologie.
...........................
Vyšetření magnetickou rezonancí bez problémů
Přístroje mají i speciální senzory, které automaticky rozpoznají, když pacient vstoupí do pole MRI, a poté přístroj převedou do režimu MRI. Kardiostimulátor se po dokončení skenování vrátí do svého stálého programování, a tak odpadá nutnost programování před nebo po skenování.
Naděje pro pacienty
Tato nová metoda stimulace převodního systému srdce je aktuálním tématem současné arytmologie a nadějí pro mnoho pacientů se srdečním onemocněním. Fyziologická srdeční stimulace (z oblasti převodního srdečního systému) je dnes nejmodernější a nejlepší typ léčby, kterou mohou lékaři pacientům nabídnout.
Mgr. Jana Ulíková
Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.