Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



VZAL COVID ČECHŮM CHUŤ SI PŘÁT?



Rok 2020 byl ve znamení pandemie, která řadě Čechů zkomplikovala cestu za pracovními i osobními cíli. Lidé naději neztrácí a obdobně jako v letech předchozích myslí na svá novoroční předsevzetí a lepší zítřky. Pro uplynulý rok 2020 si dalo předsevzetí 42 % oslovených respondentů. Převládalo tradiční přání zhubnout (266 respondentů), zdravě jíst (214 respondentů) a překvapivě i nedávat si už žádná předsevzetí (196 respondentů). Skoro jako bychom tušili, co nás bude v roce 2020 čekat. 

Jak se naše předsevzetí proměňují v letech?

V roce 2017, dle průzkumu agentury Stem/Mark, chtěly především ženy hlavně zhubnout (74 %) a zdravěji se stravovat (62 %). Muži si často dávali za cíl omezení alkoholu (13 %) a kouření (32 %). Obdobně tomu bylo s předsevzetím pro uplynulý rok 2020. Dle dat agentury Rondo Data, kde odpovědělo více než 1 000 respondentů, bylo hubnutí, jako již tradičně, tím nejoblíbenějším. V závěsu bylo zdravé stravování a následovala možnost „nedávat si už žádná předsevzetí". Velké množství dotazovaných si pro rok 2020 dalo více než jedno předsevzetí. Oproti roku 2017 zeslábla touha více sportovat. Naopak chtělo více dotazovaných bojovat s kouřením.

Průzkum dále prokázal, že celých 78 % z dotázaných respondentů si během života dalo alespoň jedno předsevzetí. V loňském roce si předsevzetí dalo 42 % oslovených respondentů. A nejinak tomu bude i pro rok 2021. Se změnou životního stylu to však není jen tak.

Většina novoročních předsevzetí má velké oči. Pokud si předsevzetí již dáte, tak ať je konkrétní a reálné. Ideálně po krocích čili rozložené do postupně se naplňujících cílů," radí Olga Medlíková, mentorka, autorka e-booků, lektorka a facilitátorka.

Stejně to vidí i Lukáš Cirkva ze společnosti  BCV Solutions, která pomáhá organizacím zlepšit správu uživatelů a jejich práv - tzv. Identity Management. „Předsevzetí nemám spojené jen s novým rokem, ale i s dovolenou, po které se snažím obvykle dělat revizi dlouhodobých cílů jak pracovních, tak osobních. Mám ve svém plánovacím systému sekci na tyto předsevzetí, například na cíle na následujících 5 i 10 let. Dlouhodobé cíle jednou za pár měsíců reviduji. Tato systematičnost mi pomáhá cíle plnit. Úspěšnost mám vysokou. Spíše mám problém, že předsevzetích mám málo nebo jsou malá," dává svůj osobní tip na to, jak vytrvat, Lukáš Cirkva. 

S upřímností nejdál dojdete

Nikdo se nezná lépe než vy sami, a proto je důležité být k sobě zcela upřímní. Stanovte si předsevzetí, které nesahá nad rámec vašich limitů. Přesně si definujte, co chcete, rozplánujte si jednotlivé kroky, ať můžete sledovat váš pokrok. Jedině tak budete neustále motivovaní a předsevzetí dodržíte.

Musí to být předsevzetí, které má pro danou osobu významný charakter a dotyčná osoba musí cítit, že pokud toto předsevzetí dodrží, tak se její život změní k lepšímu. Je úplně jedno, zdali se jedná o nekouření, nepití alkoholu, či věnování se více sportu. Předsevzetí nás vždy posouvají tam, kde bychom chtěli být, a hlavně pomáhají, abychom se cítili lépe," říká Petr Patočka, jednatel společnosti Kyosun s.r.o., která patří mezi přední dodavatele bio Matcha Tea do Evropy.

Razantnější názor ohledně jakékoliv životní změny má Stanislav Petříček, zakladatel bistRAWveg a popularizátor zdravého životního stylu pro manažery. „V dnešní době neomezených možností je předsevzetí přežitek. Nejsem zastáncem žádných cílů ani milníků. Vyberte si směr, kterým se chcete vydat, a jděte."

Se změnou můžete začít kdykoliv a kdekoliv. Volba je na vás.

Jak na předsevzetí, které vydrží

Dle průzkumu pro rok 2020 předsevzetí nikdy nedodrželo 25 % z dotázaných jedinců. Celých 42 % pak uvedlo, že předsevzetí obvykle nedodrží. A jak rychle s předsevzetím skončili respondenti? Téměř třetina lidí to vzdala po několika dnech. Čtvrtina po měsíci a jen desetina lidí se předsevzetím řídila déle než jeden rok. 

Předsevzetím zdar!

Na předsevzetí ovšem vyzrajete, jestliže si žádná nedáte. Taky cesta. Nemusíte si pak nadávat ani trapně vysvětlovat. Na druhou stranu je to škoda. Dodržením předsevzetí posilujeme svou vůli a člověk má pak ze sebe přirozeně radost. Rozhodně to je motivující. Tak to zvažte a předsevzetím zdar," uzavírá Olga Medlíková.

Zdroj: Kašpar PR

Zajímavé odkazy: www.olga-lektorka.czwww.bcvsolutions.euhttps://www.matchatea.cz/bistRAWveg

Zpět

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie