Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



VÝSLEDKY PRŮZKUMU JAK LÉKÁRNÍCI VNÍMAJÍ DIGITÁLNÍ TECHNOLOGIE? – III. ČÁST



Mgr. Petr Dvořák

Ve třetí části našeho článku se chci věnovat poslednímu okruhu otázek z průzkumu. Tento okruh byl zaměřený na to, jak lékárníci vnímají dopad automatizace a umělé inteligence na svoji práci a o kterých digitálních technologiích by se rádi dozvěděli více.

Jak lékárníci vnímají automatizaci a digitalizaci práce? Cítí ze strany umělé inteligence, chytrých algoritmů a robotů nějaké ohrožení, nebo je naopak vidí jako něco, co lékárnickou práci obohatí? 

Odpovědi se od minulého roku prakticky nezměnily. O 5 % méně respondentů letos předpokládá, že přínosy digitalizace budou pozitivní, a o 4 % více respondentů nyní uvedlo, že se o tyto záležitosti nezajímají. 51 % respondentů si letos myslí, že změny přijdou, ale nedokáží říci, zda pozitivní nebo negativní, 10 % patří mezi optimisty a 28 % respondentů se obává negativních dopadů. 

Zdá se tedy, že mírně převažují pesimisté, kterých je téměř třetina.

Potenciálních negativních dopadů automatizace a digitalizace může být celá řada. Dobrá zpráva nicméně je, že se lékárníci nemusí (na rozdíl od některých jiných profesí) obávat, že by v dohledné budoucnosti byli nahrazeni automaty. Automatizace pomalu, ale jistě probíhá prakticky ve všech oborech lidské činnosti. Podle nové studie společnosti PwC (odkaz ZDE) bude kolem roku 2030 pravděpodobně 30 % povolání automatizováno. Jde především o povolání, při kterých pracovníci vykonávají jednoduché, rutinní činnosti. Ve zdravotnictví PwC očekává automatizaci 21 % pracovních míst, převážně u pracovníků s nižšími stupni vzdělání.

Lékárníci jsou relativně „v bezpečí", v žebříčcích odhadujících automatizaci jednotlivých profesí se umisťují vysoko mezi těmi, které jsou obtížně automatizovatelné.

V klasické studii Carla Benedikta Freye a Michaela Osborna The Future of Employment (odkaz ZDE) se farmaceuti umístili na 55. příčce z celkem 706 povolání, přičemž riziko plné automatizace v blíže nespecifikovaném budoucím čase je u nich 1,20%. Hůře na tom jsou pomocné lékárenské profese, kde se pravděpodobnost plné automatizace pohybuje mezi 72 % a 92 %. 


Můžete vsadit na to, že umělá inteligence a robotika lékárenskou práci zásadně změní.

Téměř s jistotou lze říci, že dojde k automatizaci mnoha rutinních činností, které lékárníci musí vykonávat.


Roboti takové činnosti budou vykonávat rychleji a spolehlivěji než lidé. Může to znamenat, že počet volných pracovních příležitostí v tomto sektoru poklesne, že nebude potřeba takové množství lékárníků jako dnes. Stejně tak to ale může být pro profesi příležitost - lékárníkům se uvolní ruce a budou se moci věnovat náročnějším činnostem, na které jim teď možná nezbývá prostor. Například Al Babbington, ředitel společnosti PrescribeWellness, je přesvědčený, že „dispenzace léků bude nakonec plně automatizována s využitím různých typů robotů. Novým základem farmaceutických služeb se stane klinická práce - vzdělávání, motivování a podpora pacientů pro dosažení žádoucích změn v jejich chování." (více ZDE)

Stejně jako v jiných povoláních, i zde mohou systémy, ve kterých spolupracují lidé a automaty, zásadně zvýšit produktivitu a zlepšit služby pro zákazníky (pacienty). 

Nakonec jsme v průzkumu chtěli zjistit, o jakých digitálních technologiích by se lékárníci rádi dozvěděli více. Respondentům jsme nabídli 7 aktuálních „žhavých" technologií, o kterých se v současné době hodně mluví. V některých z nich se ale širší veřejnost možná příliš neorientuje. Respondenti mohli označit jedno nebo více nabízených témat. Pouze 4 % nezaujalo žádné téma, 74 % mělo zájem o jedno téma a 14 % o dvě. O více témat potom měly zájem jednotky procent respondentů.

Zde je žebříček témat od těch nejžádanějších po nejméně žádané: 

Vypadá to tedy tak, že naše respondenty nejvíce zajímají nové trendy v oblasti sociálních sítí. Nedivím se ani druhému místu - může se nám sice zdát, že umělá inteligence nemá na náš život zatím zásadní vliv, ale ve skutečnosti už dnes jsou chytré algoritmy všude kolem nás. Povědomí o umělé inteligenci bohužel do značné míry formují různé akční filmy a thrillery o vzpourách robotů, a díky tomu o ní často máme velmi zkreslené představy. Určitá míra orientace v této oblasti ale bude nezbytná součást informační gramotnosti.

Tématům, o které respondenti projevili zájem, se v budoucnu určitě budeme podrobněji věnovat, ať už na zde stránkách Magazínu Healthcomm, nebo na některé z akcí naší společnosti.

Na závěr chci poděkovat všem lékárníkům, kteří se průzkumu zúčastnili. Vážíme si Vašeho času, který jste nám věnovali. Data, která jsme díky Vám získali, nám pomáhají lépe zmapovat, co potřebujete, a můžeme Vám tak poskytovat zajímavý vzdělávací obsah. 

Mgr. Petr Dvořák, lektor a manažer vzdělávacích projektů NEMESIS BP, se podílí na vývoji e-learningových platforem. Pravidelně spolupracuje se společností Health communication s.r.o. na jejích vzdělávacích projektech.

 

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie