Bruxismus, známý také jako nevědomé skřípání a zatínání zubů, postihuje velké množství lidí a často může vést k vážným zdravotním problémům. Ačkoliv si ho mnoho lidí neuvědomuje, tento stav může způsobit dlouhodobé potíže s čelistmi a zuby. Může ale ovlivňovat i celkovou kvalitou života.
Bruxismus lze rozdělit na dva základní typy: spánkový bruxismus a bdělý bruxismus. Spánkový bruxismus se vyskytuje během spánku a zůstává často nepozorován, dokud se neobjeví jeho následky, jako jsou bolesti zubů, čelistních kloubů či migrény.
MUDr. Petr Chalupa, MBA, vedoucí lékař specializace stomatologie Canadian Medical a odborník na problematiku bruxismu, uvádí: „Bruxismus může mít různé příčiny, od stresu a úzkosti až po vedlejší účinky léků. Je proto důležité důkladně diagnostikovat, o jaký typ bruxismu se jedná - zda primární, nebo sekundární, tedy spánkový či bdělý."
Zdravotní dopady a léčba bruxismu
Nevědomé skřípání zubů může způsobit nejen poškození zubní skloviny a citlivost zubů, ale také trvalé poškození čelistních svalů a kloubů. K tomu se často přidávají další problémy, jako jsou spánkové poruchy, neustálé napětí a celkové nepohodlí. Zvláště nebezpečné je dlouhodobé zatínání čelistních svalů, které může vést k jejich ztuhnutí a chronickým bolestem.
......................
Bruxismus spadá do kategorie parafunkcí, které zahrnují také kousání rtů nebo žvýkání jazyka.
Až 30 procent pacientů se spánkovým bruxismem uvádí jako jednu ze svých obtíží bolesti v ústech nebo v obličeji, která se projevuje především při probuzení. Může se objevit během spánku nebo v bdělém stavu.
Výskyt v dětském věku je udáván mezi 20-30 %.
......................
Pokud trpíte bolestmi čelistí, zubů nebo máte podezření na bruxismus, doporučuje se konzultace se zubním lékařem nebo čelistním chirurgem. Tito specialisté jsou schopni přesně diagnostikovat příčinu bruxismu a navrhnout vhodné řešení, které vám může přinést dlouhodobou úlevu. Léčba bruxismu může zahrnovat různé metody, například nošení tzv. nočních chráničů zubů, nácvik uvolnění obličejového svalstva nebo léky na snížení stresu nebo úzkosti apod.
„Jednou z nejnovějších a nejúčinnějších metod, jak bruxismus léčit, je aplikace botulotoxinu. Tento prostředek, známý především jako estetický nástroj, dokáže uvolnit čelistní svaly a snížit frekvenci a intenzitu skřípání zubů. „Aplikace botulotoxinu je rychlá a neinvazivní metoda, která pacientům přináší úlevu již během několika dnů," dodává MUDr. Chalupa.
Účinky botulotoxinu přetrvávají několik měsíců, po kterých může být nutné ošetření opakovat.
Výhody léčby botulotoxinem:
Zdroj: Tiskové oddělení EUC
Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.