
Zákonem č. 285/2020 Sb. došlo k novelizaci některých významných ustanovení a institutů zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále také jako „zákoník práce" nebo „ZP"), přičemž část novelizovaných ustanovení je účinná od 30. 7. 2020, zatímco zbylá část novelizovaných ustanovení nabude účinnosti 1. 1. 2021. S ohledem na výše uvedené vám tímto předkládám stručný přehled vybraných důležitých změn v pracovním právu, a to především z pohledu praxe zaměstnavatelů.
Doručování významných písemností zaměstnavatelem zaměstnanci
S účinností od 30. 7. 2020 platí, že zaměstnavatel se již nemusí pokoušet doručit významné písemnosti týkající se pracovního poměru (například výpověď, mzdový výměr) v bytě zaměstnance či jinde, kde může být zaměstnanec zastižen, předtím, než je zaměstnanci odešle poštou.
Podle nové úpravy zaměstnavatel doručuje zaměstnanci písemnosti primárně na pracovišti, přičemž pokud je pokus o toto doručení na pracovišti neúspěšný, může zaměstnavatel dle své úvahy písemnost doručit zaměstnanci buď kdekoliv osobně, nebo prostřednictvím pošty na adresu sdělenou mu zaměstnancem. S předchozím písemným souhlasem zaměstnance může zaměstnavatel písemnost doručit také do datové schránky nebo prostřednictvím emailu s el. podpisem.
Změna v koncepci dovolené
S účinností od 1. 1. 2021 dojde k poměrně výrazné změně v koncepci dovolené, když se zrušuje dovolená za odpracované dny. Novela opouští dosavadní princip vyjadřování dovolené ve dnech a zavádí přesnější vyjádření dovolené v hodinách. Mimo dodatkovou dovolenou zákon nově upravuje jen:
Zaměstnanec, který bude u zaměstnavatele pracovat méně než čtyři týdny, nebude mít nárok na dovolenou vůbec. Současně je explicitně stanoveno, že určit čerpání dovolené v délce kratší, než činí délka směny, nejméně však v délce její jedné poloviny, lze jen se souhlasem zaměstnance.
Minimální výměra dovolené zůstává v podnikové sféře zachována na čtyři týdny.
O převod nevyčerpané části dovolené do následujícího roku může nově požádat písemně také zaměstnanec, nicméně pouze v rozsahu, v němž přesahuje minimální výměru čtyř týdnů. Nadále však platí, že nevyčerpanou dovolenou je možné proplatit jen při skončení pracovního poměru.
Sdílené pracovní místo
S účinností od 1. 1. 2021 zákoník práce umožní, aby bylo jedno pracovní místo obsazeno dvěma či více zaměstnanci s kratší pracovním dobou a se stejným druhem práce. Tito zaměstnanci se na pracovním místě budou střídat v rozsahu sjednané kratší pracovní doby tak, aby pracovní místo bylo v pracovní době obsazeno vždy jedním z nich. Cílem této úpravy je zejména sladění osobního a pracovního života zaměstnanců, jakož i ochrana určitých znevýhodněných skupin zaměstnanců na trhu práce (například rodiče pečující o děti).
Zaměstnanci si přitom budou oprávněni po vzájemné dohodě sami rozvrhovat pracovní dobu tak, aby každý z nich naplnil průměrnou týdenní pracovní dobu nejdéle ve čtyřtýdenním vyrovnávacím období. Podmínkou pro zavedení institutu sdíleného pracovního místa u zaměstnavatele bude písemná dohoda mezi zaměstnavatelem a každým dotčeným zaměstnancem, která upraví bližší podmínky pro rozvrhování pracovní doby. Zaměstnavatel může požadovat po zaměstnanci zastupování nepřítomného zaměstnance na témže sdíleném pracovním místě pouze tehdy, dal-li k tomu zaměstnanec v uzavřené písemně dohodě nebo pro konkrétní případ souhlas.
Zaměstnanci jsou povinni předložit zaměstnavateli společný písemný rozvrh pracovní doby na sdíleném pracovním místě, a to nejméně 1 týden před počátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena. Nepředloží-li zaměstnanci společný rozvrh pracovní doby, určí bez zbytečného odkladu rozvržení pracovní doby do směn zaměstnavatel.
V případě jakýchkoli dotazů k novelizaci zákoníku práce či v případě jakéhokoli jiného právního dotazu jsem Vám k dispozici.
Mgr. Leona Hartman, LL.MOdborné právní poradenství k otázkám zdravotního a pracovního práva Vám poskytne FORTES LEGAL Hartman, Rychnovská - sdružení advokátů, partner PRÁVNÍ PORADNY na portálu Educomm.
Unikátní snímky rozmnožovacích orgánů květin skryté očím mají možnost vidět návštěvníci Křížové chodby brněnské Nové radnice na Dominikánském náměstí. Až do 25. srpna 2025 zde probíhá výstava Tajemství květního vývoje pod drobnohledem. Autory jsou vědci z brněnských pracovišť Akademie věd ČR: z Ústavu přístrojové techniky a Biofyzikálního ústavu. Fotografie pořídili unikátní metodou pokročilé environmentální rastrovací elektronové mikroskopie, která rostliny při snímkování nepoškodí. Výstava, která je pro zájemce zdarma, přináší unikátní vizuální zážitek. Ukazuje krásu a komplexnost přírody ve zcela novém pohledu.
Druhý tematický on-line kongres tohoto roku spustí Healthcomm Professional 3. 9. 2025. Na webu www.healthcomm.cz poběží celých 30 dní. 2D tematický on-line kongres IMUNITA je určen všem lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským zdravotnickým profesionálům z celého Česka i Slovenska. Akreditováno u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP. Přihlašovat se můžete již nyní. Využijte kód pro přihlášení PHAR25IM a vstup v hodnotě 1000 Kč máte zcela zdarma.
Evropská komise schválila 21valentní pneumokokovou konjugovanou vakcínu CAPVAXIVE pro prevenci invazivního pneumokokového onemocnění (IPO) a pneumokokové pneumonie u dospělých. Obsahuje osm unikátních sérotypů a díky svému složení pokrývá sérotypy odpovědné za většinu případů IPO u dospělé populace. Na českém trhu bude vakcína dostupná od letošního srpna. V současnosti ještě není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, ale lze využít příspěvků z preventivních programů jednotlivých zdravotních pojišťoven.