Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



VÍCE OPTIMISMU NA TÉMA KARCINOM PLIC



Především obézní kuřáci a častí konzumenti uzenin by měli zpozornět a přihlásit se do Programu časného záchytu karcinomu plic. Lékaři při vyšetřeních umějí najít i raná stadia chronické bronchitidy, chronické obstrukční plicní nemoci nebo plicní fibrózy, které této nemoci často předcházejí.

Prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP, má data z loňského roku: „Zaznamenali jsme, a čísla z dalších nemocnic tento počet nepochybně zvýší, 70 nálezů určených k dalšímu vyšetření a z 15 případů karcinomů plic je více než polovina ve stadiu 1, takže těmto pacientům můžeme říci, že je odoperujeme a budou normálně žít. K základní prevenci tohoto onemocnění patří informace, že škodí jakákoli dávka nikotinu; je pravda, že určité typy pacientů onemocní z důvodů genetického znevýhodnění, ale těch je minimum."

Léčení rychle a „na míru"

Program časného záchytu rakoviny plic se týká především lidí mezi 55. a 74. rokem věku, kteří kouří asi 20 cigaret denně po dobu 20 let. Na zmíněný program a případné objevení nádoru prakticky ihned navazuje speciální diagnostika a léčba v 8 pneumoonkochirurgických centrech. Multidisciplinární tým tvoří plicní lékař, hrudní chirurg, radiodiagnostik, onkolog a radiační onkolog. Patřičnou akreditaci má u nás i 27 radiologických pracovišť. Ve specializovaných centrech má pacient k dispozici nejmodernější typ léčení.

„Naším hlavním cílem je zvýšit včasnou možnost operability nádoru," potvrzuje slova prof. Vašákové i prof. MUDr. Robert Lischke, Ph.D., přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol a vedoucí Národního programu transplantace plic pro Českou a Slovenskou republiku.

„Nechceme, aby pacient, dejme tomu tři měsíce, putoval mezi ordinacemi, ale aby se ihned dostal do péče specializovaného týmu, který si umí poradit i s případnými komplikacemi a rehabilitací. Některá z našich center už operují roboticky a v příštím roce počítáme s tím, že všechna naše pracoviště budou této dokonalé technologie využívat. Další novinkou, kterou potvrzuje řada odborných studií, je nasazení kombinace chemoterapie a imunoterapie jako první krok ke zmenšení nádoru, a to ještě před operací. Studie ukázaly, že téměř čtvrtina pacientů se pak nádoru zcela zbaví."

Přes všechny úspěchy nejsou u nás počty nemocných vůbec radostným údajem - rakovinou plic každý rok onemocní hodně přes 60 tisíc osob a 5 400 na ni zemře.

Rakovina plic není jeden nádor

„Smutné je, že roste počet žen s tím to onemocněním," doplňuje informace prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc., předsedkyně Pneumoonkologické sekce ČPFS. „Navíc - u starších pacientů, kteří obvykle trpí i dalšími chorobami, je léčení komplikovanější. Proto je nesmírně důležitá precizní diagnostika. Každý nádor je jiný, objevujeme řadu podskupin a hledáme tu nejlepší možnou léčbu. Optimistickým tvrzením je fakt, že se dobře léčení pacienti mohou dožít dalších objevů a nových metod, které jim mohou prodloužit život." 

Někdy zapracují i geny

Pětačtyřicetileté Iloně před dvěma lety diagnostikovali rakovinu plic, i když nikdy nekouřila a žila zdravě. Ovšem tady se zřejmě negativně projevily geny - oba rodiče zemřeli na karcinom v poměrně mladém věku.

„Proč zrovna já, ptala jsem se," říká Ilona, „ale pak jsem si řekla, že to zvládnu, protože mi lékaři objevili nemoc včas. Teď se cítím dobře, i když se trochu zadýchávám při fyzické zátěži a rychlé chůzi. Ale jsem klidnější, pokornější a umím se zastavit. V práci jsem ubrala, vyhýbám se stresu a mám skvělého partnera. Ten mi pomáhá i v mém novém projektu."

Nekašli na to

Projekt PROdýchej pacientské organizace Amelie pomáhá nemocným a jejich blízkým, výzva Nekašli na to má za cíl zviditelnit Program časného záchytu karcinomu plic (www.prevenceproplice.cz). Výzva cílí na ty, kteří nechodí pravidelně k lékaři, protože se bojí vyšetření a jeho výsledku. Právě dlouhotrvající kašel je jedním z příznaků, že něco není v pořádku.

Mgr. Jana Ulíková

........................................................................................

Osvětu mezi pacienty dlouhodobě šíří Český občanský spolek proti plicním nemocem (ČOPN)? Každý rok na podzim pořádá ve vybraných obchodních centrech měření plic (spirometrii) a zároveň příchozím radí, na koho se mají s obtížemi obrátit. 

„Zapojujeme se také do aktivit, jako je Den zdraví, Aktivní Česko, pořádáme edukační besedy a přednášky o plicních nemocech v klubech seniorů. Každý krok, který povede k časnému záchytu nemoci se vyplatí," říká doc. MUDr. Norbert Pauk, Ph.D., člen výboru ČOPN a přednosta Kliniky pneumologie 3. LF UK a FN Bulovka.

Vzdělávací platforma Plice.online zadala v červenci 2023 výzkumné agentuře Evalytics průzkum znalostí Čechů o rakovině plic? Vyplynulo z něj například, že bývalí kuřáci, jsou méně vnímaví k dlouhodobému kašli jako možnému příznaku plicní rakoviny než aktivní kuřáci.  A že ochota podrobit se vyšetření je výrazně vyšší u spotřebitelů zahřívaného tabáku, vaporizérů a dalších „nehořících" alternativ, oproti skupině kuřáků klasických cigaret.

„Většinu kuřáků bohužel nepřekvapí, že po ránu kašlou a zadýchávají se - berou to prostě jako běžnou součást kuřáctví. Měli by však vyhledat lékaře, když se kašel zhoršuje nebo mění svůj charakter - tedy například ten, kdo měl kašel suchý a dráždivý, najednou začne vykašlávat hlen. Zvláště pokud je nějak zabarvený, což nemusí být jen důsledkem zanesení plic dehtem, ale příznakem rakoviny plic. Nicméně pokud se potvrdí nádor s takovými projevy, je většinou pokročilý a nevyléčitelný. Naději na vyléčení mají pouze počáteční stadia, která se nijak neprojevují. Proto každému kuřákovi vřele doporučuji, aby se svého lékaře zeptal na program časného záchytu rakoviny plic. Jde o bezbolestné vyšetření u pneumologa a případně následné CT vyšetření pro vyloučení přítomnosti nádoru," říká pneumoonkolog MUDr. Libor Havel z pneumologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.

Zpět

ZAPOJTE SE DO PROJEKTU PODPORY DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ LÉKÁRNÍKŮ

Hrozí lékárníkům syndrom vyhoření? Jak jste na tom s duševním zdravím? Ve spolupráci s ČLnK vznikl anonymní dotazník, který můžete vyplnit do 17. 5. 2024. Vaše účast je zásadní pro získání cenných informací. Každý respondent hraje nezastupitelnou roli při identifikaci faktorů, které mohou vést k syndromu vyhoření mezi farmaceuty.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY