Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



VĚDCI ODHALILI PRVNÍ OKAMŽIKY LIDSKÉHO ŽIVOTA



Narození zdravého dítěte není zdaleka taková samozřejmost. Jen zhruba každé třetí počaté lidské embryo je schopno dát vzniknout těhotenství, které je zakončeno příchodem nového človíčka na svět. Nejranější fáze lidského života jsou totiž plné překážek, které ne každý zárodek dovede překonat. Aktuální výzkum českých vědců publikovaný v prestižním vědeckém časopise Nature Communications1 poodhaluje tajemství vzniku nového lidského života.

„V publikované práci jsme se zabývali studiem prvního embryonálního dělení, které se odehrává krátce po oplození. Jedná se o klíčový vývojový moment, kdy se mateřské a otcovské chromozomy poprvé potkávají a nová kombinace genetické informace musí být rovnoměrně distribuována do dvou dceřiných buněk. Jejich dalším dělením pak vzniká celý nový organismus," přibližuje problematiku první autor publikované studie, MUDr. Volodymyr Porokh z Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

„Zjistili jsme, že prostorová orientace buněčného dělení oplozeného vajíčka není náhodná a významně ovlivňuje šanci na úspěšný embryonální vývoj."

Výsledky publikované studie opravují učebnicová schémata. Ta vycházejí z dat získaných z pokusů na myších, jejichž reprodukční biologie se však od té lidské značně liší.  

Autoři studie zároveň upozorňují na to, že některé chyby prvního embryonálního dělení mohou být později ve vývoji opraveny. Tato pozorování mají i praktický dopad, protože mění pohled na znaky, které byly až dosud považovány za negativní ukazatele kvality IVF embryí.

Unikátní pohled na nejranější fáze lidského života, které stále skrývají mnoho tajemství, umožnily vědcům záznamy časosběrného snímání vývoje embryí pořízené v rámci léčby neplodnosti ve spolupracujícím centru asistované reprodukce.

„IVF centra provádí monitorování vývoje embryí již víc než 15 let. Je to bezpečná technika, která klinickým embryologům pomáhá komplexněji posoudit kvalitu embrya a jeho vhodnost pro přenos do dělohy. Vždy je lepší vidět celý film než jen pár momentálních záběrů," vysvětluje vedoucí výzkumného týmu, PharmDr. Zuzana Holubcová, Ph.D. z Ústavu histologie a embryologie LF MU a zdůrazňuje, že v rámci výzkumu nebylo do vývoje embryí nijak zasahováno, veškeré závěry jsou odvozené z pozorování anonymizovaných obrazových záznamů.

..................

PharmDr. Zuzana Holubcová, Ph.D. je nositelkou ocenění Neuron Impulsu za rok 2016 v oboru medicína.

Posláním Nadace Neuron je podpora excelentních vědců a nadaných studentů, které oceňuje a podporuje jejich práci.

..................

Celá studie byl dlouhý maratón

Biologický proces, který výzkumníci zkoumali, trvá 2-3 hodiny. Celá studie však trvala mnohem déle, několik let.

„Sběr záznamů probíhal víc než 4 roky. Pak jsme museli čekat, až klinika obdrží zprávu od pacientů, jak těhotenství dopadlo. Následně každé video analyzovalo několik lidí, aby se co nejvíc omezila subjektivita hodnocení. Museli jsme nasbírat dostatečné množství dat, aby náš soubor byl reprezentativní a my mohli vyvozovat obecné závěry. Jenom recenzní řízení článku pak zabralo skoro rok," vypočítává doktorka Holubcová.

Klíčovým předpokladem pro realizaci publikované studie byla spolupráce vědecké a klinické laboratoře.

„Díky spolupráci s vědci si rozšiřujeme obzory, vyměňujeme názory a zkušenosti. To nám umožňuje neustále zvyšovat kvalitu péče poskytované našim pacientům, kteří si k nám přicházejí splnit sen o založení rodiny," doplňuje Mgr. Soňa Kloudová Ph.D., vedoucí embryologické laboratoře kliniky Reprofit International v Brně, která je spoluautorkou studie.

Zdroj: MaVe PR

Literatura:
1. Porokh, V., Kyjovská, D., Martonová, M. et al. Orientace zygotického vřeténka definuje štěpný vzor a jaderný status lidských embryí. Nat Commun 15, 6369 (2024). https://doi.org/10.1038/s41467-024-50732-z

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

DOPORUČUJEME