Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



VAGINÁLNÍ SUCHOST? ŽÁDNÉ TABU!



Suchost poševní sliznice se vyskytuje poměrně často - problémem trpí téměř každá druhá žena nad 45 let1. Suchost poševní sliznice nepostihuje pouze ženy v době menopauzy a po ní, tento problém se vyskytuje i u mladších žen. Málokterá žena však o této intimní otázce mluví otevřeně. My ženy mezi sebou hovoříme o mnoha různých ženských tématech: nové módní trendy, zajímavé wellness akce nebo nejnovější přípravky v péči o tělo. Ale pokud dojde na téma vaginální suchosti v intimních partiích, máme svoje hranice. Přitom je to právě téma, které se týká mnoha žen a které mlčky tiše trpí.

Příčiny suchosti poševní sliznice jsou tak rozmanité a odlišné, jako ženy, které jí trpí. Možnými spouštěči jsou: pokles hladiny estrogenu v průběhu menopauzy a po ní, hormonální změny po těhotenství nebo stres. V důsledku poklesu hladiny estrogenu se mění citlivá pokožka intimních partií: je méně pružná, stává se tenčí a sušší. Suchost poševní sliznice se pak projevuje příznaky jako jsou pocit suchosti, pálení, svědění nebo bolest v intimních partiích.

V období menopauzy je vysychání sliznice a pokožky v intimních partiích - „vnitřních" (pochva) a „vnějších" (zevní pohlavní orgány, vulva) - způsobeno poklesem produkce ženských pohlavních hormonů včetně estrogenů. V pochvě se vytváří méně vaginální tekutiny, sliznice je stále tenčí a zranitelnější. Jedná se o zcela normální vývoj, který však může způsobit velké nepříjemnosti.

Potíže s vaginální suchostí však znají i mladší ženy, například po operacích dělohy či vaječníků, během těhotenství a kojení nebo při užívání hormonální antikoncepce. Dále může být suchost poševní sliznice vedlejším účinkem chemoterapie, ozařování a léků, které se používají při léčbě rakoviny prsu. Suchost poševní sliznice se může vyskytnout i při stresu nebo jako vedlejší účinek některých léků (např. k léčbě cukrovky, deprese nebo endometriózy).

Potíže způsobené suchou poševní sliznicí mohou velmi negativně ovlivnit kvalitu života. Buďte aktivní a prolomte tabu! O problému je dobré informovat svého gynekologa. Ke zmírnění obtíží způsobených vaginální suchostí se často aplikují hormonální vaginální krémy nebo čípky, které jsou na recept. Pro ženy, které nemohou nebo nechtějí používat hormony, jsou k dispozici volně prodejné přípravky bez hormonů, se kterými ochotně poradí lékárník.

Užitečné rady pro intimní péči

Spodní prádlo ze syntetických vláken a nylonové punčocháče mohou způsobit zadržování tepla a vlhkosti v oblasti vnějších genitálií, což napomáhá vzniku kožního podráždění a infekcí.

Používání slipových vložek s neprodyšnou fólií může zvýšit hladinu pH pokožky v oblasti vnějších genitálií; dojde k narušení přirozeného kyselého ochranného pláště. Vyvarujte se nošení slipových vložek s parfemací.

Těsné oblečení a spodní prádlo může odírat citlivou pokožku a vést k jejímu podráždění. Vyvarujte se upnutých kalhot, kalhotek typu „string tanga" a nošení kalhot bez spodního prádla.

Nepoužívejte tampóny mimo dobu menstruace (vysušují pochvu).

Depilační krémy často obsahují složky, na něž může pokožka reagovat zarudnutím, svěděním či pálením. Holením nebo depilací v oblasti třísel mohou vznikat mikroporanění pokožky, která mohou představovat vstupní bránu pro choroboplodné zárodky. Chloupky nejprve ostříhejte nůžkami, volte techniku mokrého holení za použití pěny, používejte jen nové žiletky a nikdy si nepůjčujte žiletky od jiné osoby. Chloupky vyholujte vždy ve směru jejich růstu.

Při nákupu přípravků pro intimní hygienu věnujte pozornost jejich složení a kvalitě.

Více užitečných rad naleznete ZDE

1. Menopause: The Journal of The North American Menopause Society Vol. 20, No. 9, pp. 888/902
Firemní prezentace

NEHORMONÁLNÍ KRÉM PROTI VAGINÁLNÍ SUCHOSTI

Vagisan®HydroKrém - Při suchosti k aplikaci do pochvy (pomocí aplikátoru) a na pokožku vnější intimní oblasti

Vagisan® HydroKrém neobsahuje hormony (estrogeny), a proto je možné jej užívat společně s hormonální substituční terapií nebo střídat s vaginálními krémy nebo čípky s obsahem hormonů (estrogenů). Přídavkem kyseliny mléčné je upraven na hodnotu pH 4,5, čímž podporuje udržení přirozené hodnoty pH v pochvě. K tomu, že Vagisan® HydroKrém zmírňuje obtíže při suchosti pochvy, přispívají dva faktory:

1. Krém obsahuje vysoký podíl hydratačních složek, čímž pokožce v oblasti pochvy a ve vnější intimní oblasti dodává vlhkost.

2. Vyživující lipidy (tuky) udržují pokožku vláčnou. Pravidelné používání přípravku Vagisan® HydroKrém může mít pozitivní účinky při prevenci podráždění a zánětů pochvy a vnější intimní oblasti.

Zdravotnický prostředek Vagisan® HydroKrém bez obsahu hormonů lze bez předpisu zakoupit v lékárně. Složení je upraveno pro potřeby intimních partií. Umožňuje hydrataci citlivé pokožky v těchto partiích a dodává pěsticí lipidy. Citlivou pokožku v intimních partiích zanechává příjemně hebkou a zmírňuje příznaky její suchosti.

K dostání ve formě krému s aplikátorem nebo jemných čípků, které se po zavedení do pochvy rozpustí v krém.

https://www.vagisan.com/cs-cz/ 


ZAPOJTE SE DO NAŠÍ SOUTĚŽE!

MŮŽETE SE STÁT JEDNÍM Z 5 VÝHERCŮ BALÍČKU S PRODUKTY VAGISAN!


Soutěžní otázky:

1. Jak častý je výskyt suchosti poševní sliznice? Problém udává:

a) Každá pátá žena nad 45 let

b) Každá druhá žena nad 45 let

 

2. Vagisan HydroKrém zajišťuje:

a) Hydrataci a příjemnou parfemaci

b) Hydrataci a pěsticí lipidy

 

3. Obsahuje Vagisan HydroKrém hormony?

a) Je bez hormonů

b) Obsahuje hormony

Nápovědu můžete hledat v článku nebo na www.vagisan.cz

 

Správné odpovědi na všechny 3 otázky zasílejte až do konce listopadu na magazin@hcom.cz, do předmětu uveďte heslo VAGISAN.

Pro 5 vylosovaných máme připraven balíček s produkty Vagisan HydroKrém a Vagisan HydroKrém Cremolum.

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie