Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



V LÉTĚ ŠPERKY TRPÍ



Léto je časem dovolených, koupání, sportování i zaslouženého relaxu. Málokdo si však uvědomuje, že pro šperky už to tak idylické období není, může je poškodit voda, slunce, sportování nebo opalovací krémy.  

Před sportem šperky raději sundejte, pot je příliš agresivní

Léto je oblíbený čas pro sportovní aktivity nejrůznějšího druhu. To je jistě chvályhodné a naše zdraví pohyb ocení, šperky však už o něco méně. Nejen samotný sport, ale také letní horka a dusna totiž přispívají k nadměrnému pocení. A pot, ten není se šperky zrovna kamarád. Obsahuje totiž agresivní soli a kyseliny, které mohou uspíšit korodování a povrch šperku poškodit.

 „Rizikové je samozřejmě i samotné sportování, při kterém hrozí mechanické poškození - prudké pohyby mohou způsobit přetržení řetízků či náramků nebo poškrábání povrchu šperků," upozorňuje Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka šperkařské značky USHI, která se specializuje na výrobu originálních českých stříbrných náušnic.

„Proto je lepší šperky před sportováním sundat a bezpečně uložit, aby nedošlo k jejich poškození," doporučuje Dominika Šťovíčková, kterou uživatelé sociálních sítí znají spíše pod přezdívkou MamaDomisha.

Dominika Šťovíčková (MamaDomisha) a populární youtuber Erik Meldik založili v roce 2021 českou rodinnou firmu USHI.

Šperky navrhuje Dominika s designérkou a vyrábí je přední čeští zlatníci.

Ushi.cz

Mořská sůl a chlór z bazénu šperkům nesvědčí

Koupání v bazénu nebo v moři je v létě neodmyslitelnou součástí zábavy. Málokdo si však v těchto chvílích uvědomí, že chlorovaná voda v bazénech a slaná mořská voda mohou šperky výrazně poškodit.

„Chlor může způsobit zmatnění, případně korodování kovových šperků, sůl z moře pak zanechá na špercích povlak, který může narušit jejich lesk. Ke koupání v moři navíc obvykle patří také pobyt na pláži, přičemž abrazivní písek opět může poškodit povrch šperku," říká Dominika Šťovíčková s tím, že pokud si šperk zapomenete před koupáním sundat, je vhodné jej poté alespoň pečlivě opláchnout čistou vodou a otřít jemným hadříkem.

Šperky a kosmetika nejdou příliš k sobě, ztratí svůj lesk

Léto, to jsou opalovací krémy, krémy po opalování, závoje parfému nebo laky na vlasy, které udrží nezbedné prameny na místě během večerní procházky po pláži. Bohužel, nešetrné používání těchto produktů může způsobit nevratné poškození šperků. Obvykle totiž obsahují nejrůznější koktejl chemických látek, které často reagují s kovy i kameny ve špercích. Jejich vlivem pak může docházet třeba ke ztrátě lesku nebo mírné změně barvy. „Ideální je aplikovat krémy i parfémy ještě před nasazením šperku, a chvíli počkat, než se vstřebají. Pak teprve obléci své oblíbené kousky," radí Dominika Šťovíčková.

Před opalováním šperky odložte, mohou se deformovat

Pokud pomineme, jak šperk reaguje na opalovací krémy, pak si řekněme, že mu nesvědčí ani samotné přímé sluneční záření. To totiž dokáže způsobit blednutí barev drahokamů i oslabení struktury kovů. V kombinaci s potem a mořskou solí, která po vykoupání v moři zasychá na pokožce, bude váš šperk tiše úpět. Navíc se nepříjemně nahřeje a může vás pak pálit na pokožce. Odložit šperky byste však měli také před sluněním v soláriu - i zde totiž vysoké teploty a intenzivní záření mohou způsobit ztrátu pevnosti a pružnosti šperku, což může vést k jeho deformaci.

Zdroj: LESENSKY.CZ

Zpět

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah je akreditován u ČLnK (až 14 bodů), ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DIGITALIZACE ZDRAVOTNICTVÍ

Novela zákona, která vstoupí v platnost od 1. ledna 2026, reaguje na technický a technologický rozvoj a zavádí potřebné funkcionality pro realizaci centrálních projektů elektronizace zdravotnictví. Mezi hlavní novinky patří například rozšíření kmenového registru pacientů o údaje o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel a držení zbraní, a také elektronická objednání na vyšetření, elektronická zdravotní dokumentace, portál pacienta, kde bude každý pacient o sobě mít všechny zdravotní informace na jednom místě. Již od 1. ledna 2025 na SÚKL přejde kompetence vést evidenci limitů započitatelných doplatků ze zdravotních pojišťoven na SÚKL. Pojištěnec po vyčerpání limitu nebude v lékárně platit částku do výše započitatelného doplatku, tyto částky obdrží lékárna od zdravotní pojišťovny v rámci vyúčtování. V aplikaci eRecept pojištěnec uvidí, jaký má limit, kolik již vyčerpal a kolik zbývá do dosažení limitu. (MZCR)

DOPORUČUJEME