Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



V BOJI PROTI VIRŮM POMOHOU HOUBY I VÝTAŽKY Z PUPENŮ



Sychravé podzimní počasí je rizikové období, co se nemocí týče. Když si dnes doma či v práci kýchnete, málokterý kolega nebo rodinný příslušník zvolá: „Zdravíčko"! Naopak, všichni se od vás odvrátí a pošlou vás k lékaři. Důvodem je obava z nákazy koronavirovou infekcí, která se letos přidala ke klasickým podzimním potížím, jakými jsou nemoci z nachlazení a chřipka. Jedno kýchnutí vás může poslat do izolace.

Kýchnutí, kašlání, ale třeba i jen běžný rozhovor. Kapénková infekce se přenáší vzduchem, a přestože přenos v současné době částečně eliminuje nošení roušek, ne pokaždé ji při setkání s ostatními mají všichni nasazenou. Navíc ani rouška neposkytuje stoprocentní ochranu.

Dalším aspektem, který hraje virům do karet, je suché prostředí způsobené vytápěním v domech i kancelářích. Dýcháním suchého vzduchu si vysušujeme nosní sliznici, která se tak stává ideálním prostorem pro množení virů. Snížit riziko nachlazení je proto vhodné posilováním imunity. Kromě léků a doplňků stravy, které pořídíte v lékárně, existují také přírodní alternativy. Není ale potřeba vydávat se po vzoru našich prababiček pro bylinky na promočené louky. Využít jejich sílu je totiž možné i v koncentrovanějších podobách, které navíc účinek bylin zvýší na maximum.

„Pro zlepšení stavu sliznice a pro očistu od bakterií a virů je například vhodný grepový olej. Na regeneraci sliznice též můžeme využít diviznový nebo rakytníkový olej," radí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Pro celkové zvýšení imunity jsou podle ní v tomto období vhodné bylinky a tinktury z echinacey, eleuterokoku, šišáku či kozince a také prostředky z pupenů rostlin, jako je černý rybíz či lesní bez. Pro posilu organismu a k likvidaci virů je též vhodná tinktura ze semen grepu a dále z pupenů vrby a směs bylin s protivirovými účinky zvaná Zlatice.

HOUBY NEJEN DO SMAŽENICE

Kromě rostlin najdeme v přírodě pomocníky pro boj s chřipkou a nachlazením i tam, kde bychom je možná na první pohled nečekali. Řeč je o houbách, které Češi spíše sbírají jednak z lásky k samotnému houbaření, jednak pro nezaměnitelnou chuť a vůni houbových pokrmů. Více než v Evropě jsou léčebné účinky hub využívány v Asii, což je vzhledem k jejich protiinfekčním a protizánětlivým schopnostem škoda.

„Jednou z nejvíce využívaných hub je žampion. Tinktura z něj má protizánětlivé působení na dýchací cesty. Dalšími účinnými houbami na posilu imunitního systému jsou lesklokorka a penízovka. Na odplísnění a posilu slinivky dobře poslouží šiitake s protivirovými účinky, která je vhodná též na detoxikaci organismu," dodává Podhorná.

Zdravý organismus dopomáhá udržovat rovněž vyvážená strava. V době chřipkových epidemií je obzvláště důležité myslet na správný poměr živin, aby mělo tělo dostatek síly na obranu proti infekcím. Kromě vyváženého příjmu zdravých tuků, bílkovin a sacharidů bychom neměli zapomínat ani na mikroživiny, tedy vitamíny, minerály a stopové prvky. Mnoho z nich najdeme v ovoci a zelenině, na něž ale v chladnějším počasí často není taková chuť. I tady si tedy můžeme vypomoci přírodní cestou, obzvláště pak výtažky z pupenů stromů a keřů. Spoustu minerálů a stopových prvků můžeme získat z pupenů borovice, jedle a sekvoje, popřípadě z eleuterokoku.

Přestože prevence a příprava organismu na rizikové období po fyzické stránce je důležitá, neměli bychom zapomínat ani na stránku psychickou. Duševní pohoda je pro zdraví základ. V chladnějších měsících proto dbejme na dostatek odpočinku a relaxace, nezapomínejme na pohyb na čerstvém vzduchu a zůstaňme v kontaktu se svými blízkými, i kdyby to mělo být jen po telefonu.

Více na http://www.nadeje-byliny.eu

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME