Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



UNIKÁTNÍ LASER POMÁHÁ I NEJTĚŽŠÍM PACIENTŮM S COVID-19



Nové možnosti léčby Covid-19, to je cíl mnoha vědeckých týmů po celém světě. Odborníci z Kliniky nemocí plicních a TBC, Fakultní nemocnice Brno mají nyní k dispozici unikátní přístroj pro laserovou terapii. Tato léčba by pro řadu pacientů v nejtěžším stádiu covidu mohla znamenat obrovský benefit a potenciálně i zvrátit nepříznivou prognózu.

„Jednotka intenzivní péče naší kliniky je aktuálně zcela obsazena pacienty s těžkým covidem. U většiny z nich je nutná umělá plicní ventilace. Právě pro takovéto pacienty máme nyní k dispozici novou léčbu pomocí vysoce výkonného laseru. Velké poděkování patří za zapůjčení distributorovi zdravotní techniky, společnosti BTL," uvádí přednosta Kliniky nemocí plicních a TBC, doc. MUDr. Milan Sova, Ph.D.

„O laserové terapii v rámci terapie covidové pneumonie se již nějakou dobu hovoří. Celá terapie je založena na tzv. biostimulačním účinku laserového záření na plicní tkáň," vysvětluje vedoucí lékař JIP MUDr. Ondřej Venclíček

Popisovaného protizánětlivého a biostimulačního účinku je dosaženo neinvazivně, a to pomocí několika krátkých sezení, kdy je laserové záření aplikováno přes hrudní stěnu a speciální vlnová délka umožňuje průnik energie až k částem plic postiženým covidovou pneumonií. Celé zařízení je koncipováno tak, aby mohla léčba probíhat v rámci rehabilitace na lůžku pacienta.

„Laserová terapie je zavedenou součástí fyzioterapeutické péče, u léčby těžkých průběhů Covid-19 našem pracovišti je však novinkou," doplňuje PhDr. Filip Dosbaba, Ph.D., MBA, vedoucí fyzioterapeut Rehabilitačního oddělení FN Brno. Na tomto zařízení je možné nastavit řadu parametrů, které určují např. hloubku průniku laseru. U pacientů na plicní ventilaci je však nutná aplikace nízké dávky záření tak, aby u nekomunikujícího pacienta neuškodila. „Po léčbě první série pacientů vyhodnotíme výsledky. Pevně však věříme, že budou pozitivní," uzavírá doc. Sova. 

Již na jaře 2021 začal tým odborníků z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v čele s prof. MUDr. Leošem Navrátilem, CSc. MBA, dr. h. c., využívat vysokovýkonnou laserovou terapii (běžně používanou v rehabilitaci pohybového aparátu) k minimalizaci následků covidových pneumonií. Tento typ záření se ukazuje jako účinná léčebná metoda, která dokáže transformovat jizvy v plicní tkáni zpět na elastickou funkční tkáň. Délka aplikace ošetření pacientů s post-covidovým syndromem se pohybuje okolo 14 minut na jednu postiženou plíci a v aplikaci je nezbytné pokračovat v pěti po sobě jdoucích dnech, aby došlo k iniciaci regeneračního účinku. Na léčebnou kúru vysokovýkonnou laserovou terapií navazují techniky respirační fyzioterapie a manuální techniky pro korekci postury.

Zdroje: FN Brno, sciencemag.cz

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie