Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY



Lenka Šnajdrová
Tajemství ve vaší hlavě
aneb Co nevíte, že víte
Portál, 2021
224 stran / brožovaná
ISBN:978-80-262-1791-6

Mgr. Lenka Šnajdrová vystudovala jednooborovou psychologii na FF MU Brno. Poté pracovala jako klinická psycholožka a v současnosti má soukromou psychoterapeutickou praxi v Mikulově. Absolvovala psychoterapeutický výcvik v analytické psychologii.

V Portále vyšly její knihy Psychoterapie našich prababiček a Léčivý rodokmen - Jak prababičky ovlivňují náš život.

Ukázka z knihy:

Jak se setkat se svým osudem

Jakou řečí mluví nevědomí?

Pokud se rozhodnete prozkoumat malou část svého nevědomí (ostatně víc než malou část nejspíš zatím nikdo prozkoumat nedokázal), je to podobné, jako když se vydáte na dalekou cestu do neznámé země. Může se stát, že uvidíte nevídané rostliny, podivná zvířata a třeba i lidi, kteří jsou úplně jiní než vaši přátelé. A navíc budou mluvit jazykem, který se liší od toho vašeho...

Při svém hledání budete čelit podobnému problému jako cestovatelé. Jak jen se tam dorozumět? Co znamená tohle sdělení? A dokážu jim nějak vysvětlit, co potřebuju já?

Neurazím je? Budu umět poděkovat? Otázek, které vás po cestě napadnou, může být ještě mnohem víc.

Na tohle putování se můžete vyzbrojit spoustou slovníků. Mezi ty nejjednodušší patří různé snáře, příručky k vykládání karet či třeba ke čtení z ruky. Učebnice, které popisují různá mytická stvoření a starobylé báje či legendy. Nebo třeba i knihy o různých náboženstvích. Další možností jsou některé učebnice psychologie. Tam se můžete dozvědět opravdu hodně... Potíž je v tom, že tyto „slovníky" můžete, a nemusíte využít.

Pokud budete podnikat výpravy do světa nevědomí častěji, nejspíš vám dobře poslouží. S jejich pomocí dokážete vyložit spoustu věcí, s nimiž jste se setkali. Porozumět mnoha sdělením a využít je ve svém životě.

Ale když se vydáváte na první cesty, je to trochu jiné. Především si rychle všimnete, že každá z příruček vykládá jednu a tu samou věc trochu jinak. Zatímco pro někoho může kupříkladu světlo znamenat osvícení či porozumění nějakému tajemství, kdosi další píše, že symbolizuje vaši záchranu. A podle jiného autora by se mohlo jednat třeba o setkání s andělem. Aby toho nebylo dost, tak narazíte i na vysvětlení spojená s palčivým žárem slunce či ohně, který může zničit váš předchozí život...

Čím víc knih o onom symbolu přečtete, tím větší nepořádek z toho budete ve své mysli mít. Tak co to tedy nakonec je? V tuhle chvíli už budete s rozumem v koncích.

A právě to je velmi důležitý okamžik. Protože nevědomí nefunguje podle pravidel, která zná a dodržuje náš rozum. Často v něm neplatí ta nejzákladnější „rozumná" pravidla.

Obluda ze snu může být současně děsivým ohrožením i nejlepším pomocníkem. Tomu se nedá porozumět...

V tuhle chvíli budete potřebovat něco jiného než schopnost přemýšlet podle pravidel, která používáte v běžném životě. Budete se totiž muset spolehnout na své city a pocity.

Ocitáte se ve světě, kde slova a definice nefungují, ale vaše prožívání ano. Mnohem lépe než normálně, protože jej pořád neokřikuje rozum. Tady neplatí, že vědomí ví všechno lépe.

Při setkání s nevědomím můžete prostě jen být. Nemusíte vyhodnocovat a posuzovat, jestli vše funguje podle pravidel. Nepotřebujete pochybovat o správnosti toho, s čím se setkáte. Vaším úkolem nebude ani domýšlet důsledky všeho, co se kolem vás děje. Stačí se zaměřit na své prožitky. Budete toho cítit hodně. 

„Tohle je významné," řeknou vám. A vy se můžete vydat směrem, který vám ukazují. „Na tohle teď nemám sílu," pocítíte. Bude vám jasné, že tady musíte ustoupit. „Toto je úžasné," ucítíte náhle. Nebo také: „Strašně se bojím, jenomže nemůžu uhnout. Prostě ne!" Pocitů, s nimiž se setkáte, může být pestrá škála. A tam, kde vám cosi sdělují, se vyplatí zastavit.

V nevědomí nemá smysl rozumově rozebírat, co jste to vlastně vypátrali či prožili. Do toho se můžete pustit později, až budete přinesené poklady třídit a prozkoumávat ve světě vědomí, kde vládne rozum. Ale i tady si nechte poradit od svých pocitů. Pokud je vám něco lhostejné, asi to v tuto chvíli nehraje nijak významnou roli. A když vám cosi prostě nejde z hlavy, pořád si to připomínáte a strašně vás to zajímá, skoro určitě jste našli něco důležitého.

Rozum vám může pomoci, abyste své objevy dokázali využít v běžném životě. Proto je nakonec vyložíte s pomocí moudrých knih - nebo třeba toho, co jste našli na internetu.

Ale důležité je neustále si připomínat, že při práci s tím, co jste našli v nevědomí, potřebujete nutně sledovat své pocity. Jinak se může stát, že vás všechny ty výklady uvedou v omyl a kouzlo vašeho pokladu se vytratí.

Existují slovníky pro porozumění řeči nevědomí.

Patří mezi ně i snáře, příručky pro výklad karet, knihy o různých mýtech či náboženstvích...

 

Nevědomí nefunguje podle pravidel, na která je zvyklé vědomí. Místo rozumu se při práci s ním spolehněte spíše na pocity. Rozum vám pomůže až později, když budete své zážitky z říše nevědomí překládat do jazyka vědomí.

 

Tajemné snění

Co se děje v noci

Sny jsou pro nás tak trochu záhadou. Nevyhnou se ani tomu, kdo je zvyklý všechno ve svém životě promyslet a mít se na pozoru před nerozumným jednáním. Když se mu čas od času v noci zdá nějaká „hloupost", pro niž nemá žádné rozumné vysvětlení, může udělat vlastně jen dvě věci. Buď svůj sen rychle zapomenout, nebo si říct, že jeho mozek prostě vyhazoval nepořádek, který přes den nasbíral.

Jenomže čas od času ke každému z nás přijde sen, který na nás opravdu zapůsobí. Nebývá to každý měsíc. Dokonce ani každý rok. Ale prakticky každý člověk někdy zažil sen, ze kterého se probudil ohromený. A po dlouhé týdny mu tak nějak nešel z hlavy. Vlastně na něj úplně nezapomněl dodnes.

Možná se vám už teď při čtení nějaký takový sen vybavil. Třeba jste pokývali hlavou: „Ano, už si vzpomínám." Anebo jste se naopak otřásli: „Dejte mi pokoj s takovými vzpomínkami, já jsem rád, že jsem na něj po léta nepomyslel." Skoro jistě to byla událost, která vám uvízla v mysli.

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie