
Heinrich Hemme
Heuréka
Matematické hádanky s překvapivým řešením
Překlad Jakub Krásenský
Nakladatelství: Portál
brož. 176 s., 219 Kč
Další z velmi oblíbených knížek sebraných logických a matematických hádanek. Potrapte svůj mozek přemýšlením a luštěním, nepotřebujete k tomu nic víc než základní znalosti matematiky a trochu toho fištrónu, tyto hádanky totiž k úspěšnému vyluštění vyžadují netradiční přístup k problému.
Sbírku matematických hádanek Heuréka! shromáždil a k soubornému vydání připravil prof. Heinrich Hemme, německý fyzik a vysokoškolský profesor, který se popularizací matematiky a fyziky zabývá už dlouhá léta. Kniha kapesního formátu kromě skoro stovky hádanek samozřejmě obsahuje i jejich komentovaná řešení, abyste se v případě vlastního neúspěchu při luštění dozvěděli nejen kolik, ale také jak a proč.
Občas se vás totiž autoři hádanek snaží svést z cesty, nastražit vám falešné stopy a/nebo dokonce předloží hádanku, na kterou můžete jít třeba rovnou od lesa a stejně jí klasickými matematickými postupy nepokoříte.
UKÁZKA HÁDANKY
Heinrich Hemme je německý fyzik, vysokoškolský učitel na Univerzitě aplikovaných věd v Cáchách a autor mnoha populárně vědeckých článků a knih z oblasti matematiky a fyziky. Pravidelně píše vědecký sloupek Cogito v časopise Bild der Wissenschaft - Obraz vědy.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.