Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



TRENDY A AKTUALITY Z LÉKÁRENSTVÍ



Veterinární medicína ve veřejné lékárně

Z průzkumu provedeného mezi americkými veterináři a lékárníky vyplynulo několik důležitých sdělení o tom, co by lékárníci měli vědět o přípravcích určených pro zvířata a jak by měla vypadat spolupráce mezi veterinářem a lékárníkem. 

Léky, které veterináři předepisují domácím zvířatům, si běžně chodí jejich majitelé vyzvedávat do místních lékáren. Řada farmaceutů ale nemá detailní znalosti o veterinární farmacii a jen někteří absolvují specializovaná školení zaměřená na tuto problematiku. Léčba zvířat se přitom může zásadně lišit od postupů běžných u lidí, navíc jednotlivé zvířecí druhy a plemena mohou mít svá specifika, co se týče dávkování léků a odezvy na terapii. Jaká témata jsou pro lékárníky a veterináře a jejich vzájemnou spolupráci důležitá?

Díky znalosti antibiotik lze dát správná doporučení 

K léčbě bakteriálních infekcí u psů a koček se využívá mimo jiné antibiotikum cefalexin. Přestože nežádoucí účinky jsou u zvířat mírné a málo časté, je vhodné majitele upozornit, že perorální podání může zvířatům způsobit gastrointestinální obtíže (průjem a zvracení). Lékárníci mohou majitelům zvířat také doporučit užívání antibiotika zároveň se stravou.

U antibiotika metronidazol, které je indikováno k léčbě parazitárních a anaerobních infekcí, je vhodné vědět, že na rozdíl od lidí se u psů jeho absorpce zlepšuje při podávání současně s potravou. Doporučení k užívání metronidazolu při krmení se vyplatí i kvůli jeho nepříjemné kovové pachuti, která může být pro zvířata neakceptovatelná.

Změna dávkování není přijatelná 

Veterinární lékaři upozorňují na případy, kdy lékárníci doporučí změnu v předepsaném dávkování léku. To ovšem může mít pro zvířata negativní až fatální dopady. Tyto situace nastávají, když lékárník vidí na receptu dávku, která se výrazně liší od té, s níž se běžně setkává u lidí, a považuje ji za nesprávnou. Je ale nutné si uvědomit, že absorpce některých léčivých přípravků se u psů a koček zásadně liší ve srovnání s člověkem. V případě pochyb by se proto lékárníci měli s dotazem obrátit na předepisujícího veterináře a nikoliv sami měnit předepsané dávkování.

Velké rozdíly v dávkování léku jsou například u levothyroxinu, který se užívá k léčbě hypotyreózy. U psů se počáteční dávka podávaná dvakrát denně pohybuje mezi 18 a 22 mikrogramy na kilogram hmotnosti, což je výrazně více než u člověka. Důvodem je menší biologická dostupnost a vyšší clearance u psů.

Zvířata potřebují na bolest „své" léky 

Přestože při některých diagnózách mohou zvířata užívat humánní léčivé přípravky, léky na bolest si žádají odlišný přístup. U nesteroidních protizánětlivých léků, které se běžně využívají například k léčbě artritické bolesti a zánětu u starších psů nebo při akutní bolesti související se zraněním, je naprosto zásadní respektovat preskripci veterináře. Volně prodejné léky na bolest, které lékárnici standardně doporučují lidem, jsou u psů a koček kvůli vysoké toxicitě kontraindikované. Zvířatům mohou způsobit selhání ledvin či žaludeční vředy. 

Jak na správnou spolupráci? 

Na spolupráci mezi veterináři a lékárníky panují odlišné názory. Zatímco někteří veterináři se domnívají, že lékárníci by měli dotazy pacientů směřovat výhradně na veterináře, někteří lékaři jsou raději, když lékárník poskytne základní informace o léku, jeho účinnosti, nežádoucích účincích nebo způsobu podávání přímo v lékárně tak, jako to dělají běžně u pacientů.

Lékárníci s adekvátními znalostmi z veterinární farmacie mohou bezpochyby poskytovat poradenství týkající se léčby domácích zvířat, ovšem nedostatek odbornosti nebo zkušeností s touto oblastí je jednoznačně důvodem k odkázání majitelů zvířat s odbornými dotazy zpět na veterináře.

Zdroj: Ciccone C., Liu K., Peters L. Veterinary Medicine in Community Pharmacy. Pharmacy Times, 6. srpna 015. Dostupné na: https://www.pharmacytimes.com/view/veterinary-medicine-in-community-pharmacy

  

......

Více se dozvíte v Educomm studiu, kde se této problematice bude věnovat Mgr. Karel Šlegr.

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie