TRENDY A AKTUALITY Z LÉKÁRENSTVÍLze řešit problémy s neplodností v lékárně?

Počet párů, které mají potíže otěhotnět, stoupá. Jaká jsou možná vysvětlení? Na tuto otázku a další s tímto tématem spojené a jaké jsou možnosti poradenství v lékárnách, jsme se v dalším díle studia Educomm zeptali paní prof. MUDr. Ivany Oborné, PhDr.

Dozvěděli jsme se mimo jiné například, že na vině neplodnosti je více faktorů. Jedním z nich je i stoupající tendence mít první dítě až po třicítce. Neplodnost partnerského páru je, když při pravidelném pohlavním styku nedojde k oplodnění do jednoho až dvou let. Neschopností počít dítě je na celém světě postiženo minimálně 8-12 % párů. Neplodnost už dávno není vnímána jako čistě ženský problém. Významně se na ní podílejí i muži. Předpokládá se, že až 45 % případů je způsobeno faktory, které ovlivňují muži. Ještě před patnácti lety nebylo žádnou zvláštností, když se našlo v jednom mililitru ejakulátu sto dvacet milionů spermií. Zdraví muži dnes mají přibližně dvacet až třicet milionů spermií. Vzorky se šedesáti miliony už jsou raritou. Pokud nedochází k žádoucímu otěhotnění, je jednou z možností vyšetření spermiogramu v ordinaci. 

Samotestování

Jaké jsou zde možnosti? V lékárnách jsou k dostání testy mužské plodnosti, kdy za pomoci domácího testu mohou muži rychle zjistit, zda sperma obsahuje dostatečný počet spermií na to, aby oplodnilo vajíčko. Toto „domácí" vyšetření může zvýšit ochotu muže překonat psychologickou bariéru a jít na vyšetření spermiogramu na odborné pracoviště.

Začíná se také stále více myslet na změny pravidel v oblasti reprodukční medicíny. Ministerstvo zdravotnictví zvažuje připravit takový postup, aby mužská neplodnost byla řešena prioritně, a až poté nastoupí systém řešení asistované reprodukce, když ostatní způsoby řešení selžou.

Usnadnění oplodnění mohou v rámci sebetestování napomoci ovulační testy. Cykly se svou délkou liší, a tak se stanovením doby ovulace pomohou ovulační testy. Pro správné stanovení plodných dnů je dobré znát délku menstruačního cyklu a někdy je nutné provádět ovulační testy i několik dní za sebou. Na trhu existuje mnoho druhů ovulačních testů, které umožňují určit přítomnost LH pohlavního hormonu z moči, a tím období ovulace. Jaký vybrat ovulační test a kdy a jak jej použít? I to patří do možnosti poradenství v lékárenské péči.

Sebetestování je vhodné jako pomocník v primární fázi, první krok k řešení problému, dále je vhodné se obrátit na svého lékaře nebo rovnou na kliniku reprodukční medicíny, kde vyšetří jak ženu, tak muže. Není potřeba ani žádanka či doporučení od lékaře.

Důležitou roli hraje správná diagnóza. Ta je základní podmínkou pro stanovení náležité terapie. K dispozici je řada postupů k ověření příčin neplodnosti, počínaje krevními testy až po složitá komplexní vyšetření. Na straně muže začíná být problém ve snížení kvality spermatu, dané životním prostředím a stravou, kterou muži konzumují. Spermie oslabují stres, konzumace alkoholu, kávy, cigaretový dým, drogy, léky, elektromagnetické pole atd.

Důležitá je proto anamnéza, ze které se při pohovoru zjistí i léková terapie a životní styl páru. Poruchy potence jsou běžné u mužů s vysokou spotřebou alkoholu, u drogově závislých a velmi silných kuřáků, kteří holdují své zálibě po více let.

Vliv léků na mužskou plodnost

Některé léky zvyšují riziko problémů s plodností u mužů. Patří sem i některá běžná léčiva, používaná k léčbě vysokého tlaku nebo žaludeční vředové choroby. V podstatě je poměrně málo známo o vlivu některých obecně užívaných léků na plodnost. Až do nedávné doby nebyl tento vliv při uvádění nových léků na trh zkoumán. Zhoršená kvalita semene byla u léků zjišťována náhodně. Sem patří anabolické steroidy, jejichž dlouhodobé užívání může vážně snížit počet spermií a pohyblivost. Velká řada cytotoxických léků, které se podávají v léčbě nádorů nebo autoimunních onemocnění, mají velký potenciál poškodit spermatogenezi. Všechny chemoterapeutické léky používané k léčbě rakoviny potlačují tvorbu spermií. V závislosti na typu chemoterapie a délce léčby může u mužů dojít k návratu tvorby spermií do dvou let. U mnoha mužů se produkce spermií nikdy nevrátí a muž se stane neplodným. Pře zahájením léčby chemoterapií je vhodné se poradit se se svým lékařem o zmrazení spermatu.

Sulfasalazin - tento protizánětlivý lék může výrazně snížit počet mužských spermií. Často se předepisuje pro Crohnovu chorobu nebo revmatoidní artritidu. Po ukončení léčby se počet spermií často vrací k normálu. Mezi léky s vlivem na spermatogenezi patří také některá antidepresíva - selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Tyto léky mohou způsobovat sexuální dysfunkce, zejména prodloužení doby do ejakulace.

Pozor na různé diety!

Také pozor při dietě. Nedostatek kyseliny listové, železa, zinku a vitaminu B-12 může ovlivnit plodnost. Ženy, které jsou ohroženy, včetně těch, které mají veganskou dietu, by se měly zeptat lékaře na doplňky stravy. Naopak jaké vitamíny jsou vhodné na posilnění?

Podívejte se na další díl studia Educomm.

Mgr. Karel Šlegr

......

Více se dozvíte v našem Educomm studiu.

www.educomm.cz

Zpět