
V posledních měsících a možná i v několika minulých letech se o této nemoci prakticky nepsalo; zdálo se, jako by se u nás už neexistovala, anebo jen okrajově. Ale opak je pravdou.
HIV/AIDS ze světa ani z našich krajů nezmizela. V roce 2022 (údaje z bližších let zatím nejsou k dispozici) se virem nakazilo 1,3 milionu osob a 630 tisíc na komplikace související s nemocí zemřelo. Čerstvý údaj z loňského roku říká, že u nás v České republice přibylo 212 nových případů onemocnění.
Sice patříme v celosvětovém měřítku v oblasti léčení této nemoci ke špičce a pacienti nešíří nákazu, ale problémem stále je včasný záchyt nových případů. I situace v prevenci a vzdělávání veřejnosti stále není dobrá.
Koncem dubna svolal Výbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny jednání u kulatého stolu, v němž odborníci upozorňovali na přetrvávající šíření nemoci a vyzvali ke hledání účinného řešení.
O snižujícím se povědomí o šíření choroby hovořil např. PharmDr. Petr Fifka, poslanec a místopředseda zmíněného výboru: „Před dvaceti, třiceti lety jsme se nemoci báli, a to jsme si ještě ani zdaleka nezvykli na možnosti, ale i rizika, které přinesly otevřené hranice. Česká společnost již téměř zapomněla na šíření HIV a často o něm má mylné informace."
„Deset milionů korun je na financování celorepublikových kampaní - vzdělávací a preventivní programy i aktivity neziskových organizací - dnes opravdu málo. Odborníci říkají, že až 13 procent osob s HIV o svém stavu neví. Součástí prevence je i anonymní testování, které je jedním z nejefektivnějších způsobů, které brání šíření nákazy," dodává dr. Fifka.
Nemocní šíří nákazu
Nediagnostikované onemocnění je odpovědné za šíření infekce. Roste počet nakažených mezi heterosexuály, naopak mezi homosexuály jich díky osvětě a prevenci nepřibývá.
Vir HIV se nejčastěji přenáší sexuálním stykem nebo krví z matky na dítě. Virus postupně oslabuje imunitní systém nakaženého a ten je pak stále víc náchylnější k dalším onemocněním, například k onkologickým. Soubor infekcí způsobených virem HIV se označuje jako AIDS. Pokud je nákaza odhalena včas a začne se s léčením, pacient žije plnohodnotný život.
Celoživotní moderní léčba dokáže potlačit virovou nálož pod hladinu zjistitelnosti a ochraňuje okolí před nákazou.
Program OSN
Česká republika se přidala k programu OSN, který si dal za cíl ukončit epidemii HIV/AIDS do roku 2030. Mezi hlavní cíle patří výrazně snížit výskyt nových případů infekce a také zajistit, aby téměř sto procent osob, žijících s HIV, o své nemoci vědělo.
Jak toho dosáhnout?
Odborníci tvrdí, že pokud nezměníme přístup k této nemoci, do roku 2030 u nás přibude na 1200 nakažených osob.
Kde najdeme informace
Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS je tím místem, kde se provádí diagnostika infekce a kontroluje úspěšnost celoživotní léčby. Informace najdou zájemci prostřednictvím desetijazyčného webu www.tadyted.com. Jsou tu mimo jiné informace o deseti HIV centrech u nás, o testovacích místech, o možnostech bezplatného anonymního vyšetření, o využití preexpoziční profylaxe (prevence šíření HIV užíváním antivirotik).
Mgr. Jana Ulíková
V rámci loňského Evropského týdne testování na HIV a žloutenky (18. -25. 11. 2024) bylo na 90 testovacích místech v ČR otestováno 2220 osob?
56 procent tvořili muži, největší zájem o testování měla věková skupina 30 - 39 let.
Odhaleny byly 4 pozitivní vzorky na HIV.
Letos se koná již 17. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy. Cílem kampaně, která poběží od 25. do 31. května 2025, je zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy, což může pomoci lépe a včas diagnostikovat pacienty, kteří o svém onemocnění nevědí, protože je často bezpříznakové. Včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. O nemocné se štítnou žlázou se stará nově čím dál víc praktiků, kteří uleví přetíženým endokrinologickým ordinacím. Neléčená porucha štítné žlázy může nepříznivě ovlivnit krevní oběh, srdeční frekvenci nebo výkonnost. Odborníci pak v rámci Týdne štítné žlázy upozorňují veřejnost na nové možnosti léčby.
Pokud se v následujících dnech chystáte do přírody, zpozorněte. Český hydrometeorologický ústav zveřejnil mapu nejvyššího stupně aktivity klíšťat na většině území ČR. Prakticky celé území ČR je od poloviny května v nejvyšším 5. stupni „mimořádné“ aktivity klíšťat. Nejvíce případů klíšťové encefalitidy zatím letos hlásí Moravskoslezský kraj a velké nárůsty na celém území se dají očekávat v květnu. V loňském roce se v celé ČR nakazilo 670 osob, což představuje nárůst o 32 % oproti roku 2023. Riziko přisátí infikovaného klíštěte je extrémně vysoké již i v městských parcích nebo v zahradách a změna klimatu umožňuje klíšťatům přežívat dokonce ve vyšších nadmořských výškách. Pokud ještě nejste očkovaní, je možné využít tzv. zrychlené očkovací schéma – dvě dávky během 15 dnů, při němž ochrana nastu-puje již do jednoho měsíce od prvního očkování. Zdravotní pojišťovny očkování plně hradí lidem nad 50 let, ostatní na něj mohou čerpat příspěvky v rámci preventivních programů pojišťoven.
Festival Mezi ploty před více jak 30 lety (1992) otevřel prostory Psychiatrické léčebny Bohnice, které se dříve podobaly vězení, lidem z ulice i umělcům. Festival plný tance, scének a hudby propojuje širokou veřejnost se zdravotně postiženými a duševně nemocnými a bourá všechny bariéry včetně plotů mezi nimi. Během soboty 24. 5. a neděle 25. 5. vystoupí více než 100 účinkujících. Máte již svoji vstupenku? Vyhrát ji můžete aktuálně i v soutěži na Educommu. Stačí do 18. 5. 2025 vystudovat přednášky z tematické sekce Péče o duševní zdraví pro lékárníky. https://www.educomm.cz/meziploty/
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) máme během prvních čtyř měsíců roku více případů infekční žloutenky typu A (450), než bylo celkem za roky 2021 až 2023. Loni bylo evidováno za celý rok 636 případů. Nakažených je ale s největší pravděpodobností mnohem více. Onemocnění hepatitidou A se týká všech krajů, ale nejvíce jich hlásí Středočeský (87), Moravskoslezský (83) a Praha (73 případů). Nemoc se podle SZÚ kromě dětské populace šíří také mezi dospívajícími a mladými dospělými a dále mezi lidmi s rizikovým chováním, především mezi závislými na drogách a mezi lidmi bez domova. Nyní v Praze proto probíhá očkování terénních pracovníků, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s osobami žijícími na ulici a uživateli drog. Inkubační doba virové hepatitidy A je 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní. Období nakažlivosti začíná již ve druhé polovině inkubační doby, kdy je již virus přítomen ve stolici, tedy zpravidla jeden až dva týdny před začátkem samotného onemocnění. Základem prevence důsledná hygiena, k dispozici je i očkování. Není povinné ani hrazené, ale řada zdravotních pojišťoven na něj v programech prevence přispívá. Jeho cena se pohybuje kolem 1.700 korun za jednu vakcínu, přičemž k dlouhodobému účinku se doporučují dvě dávky.
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.