
Pandemie nemoci Covid-19 znemožnila nebo zbrzdila celou řadu preventivních a screeningových programů napříč spektrem nemocí. Po konci první vlny pandemie byl vidět její dopad nejen na psychiku a ekonomiku, ale zejména na celkový zdravotní stav populace. Potvrdilo se, jak moc je důležité zachytit některá onemocnění včas. BENU lékárny ukazují, že lékárna už dávno nemusí být jen místem, kam si lidé chodí pouze vyzvedávat své léky. Poradenství a starostlivý přístup k pacientovi je na prvním místě. V BENU lékárnách si uvědomují, že včasné odhalení problému a celostní přístup ke zdraví výrazně usnadňují následný léčebný proces. Proto se zrodila myšlenka BENU Alzheimer konzultačních míst pro testování paměti a včasný záchyt Alzheimerovy nemoci. Přes dva roky tak využívají klienti screeningový program Alzheimer konzultačních center v BENU lékárnách. Alzheimer konzultační centra jsou v devíti lékárnách BENU v České republice, poslední přibylo 1. 10. 2021 ve Žďáru nad Sázavou.
Od roku 2019, kdy se otevřelo první BENU Alzheimer konzultační centrum, využilo program testování krátkodobé paměti celkem 1 891 pacientů. Otestování i tak zdánlivě běžné věci, jako je paměť, může pomoci odhalit i závažná onemocnění. Testování, které provádějí proškolení farmaceuti pomocí originálních materiálů vyvinutých týmem prof. MUDr. Aleše Bartoše, PhD., neurologem a vedoucím AD centra pro výzkum, diagnostiku a léčbu Alzheimerovy choroby, odhalilo, že každý šestý testovaný pacient vykazuje příznaky možné poruchy paměti. Potvrzuje se tím význam lékáren jako důležité součásti kvalitní péče o pacienty a jejich klíčová role při prevenci zákeřných nemocí.
„V loňském roce jsme v rámci našich Alzheimer konzultačních center vyšetřili 1 238 pacientů. Z toho jsme 16,9 % doporučili návštěvu specializovaného lékaře. U 6,2 % testovaných byla následně potvrzena Alzheimerova choroba, u více než 50 % byla potvrzena jiná porucha paměti a u téměř 42 % pacientů byla zahájena léčba deprese. Z těchto dat vyplývá, že naše konzultace mají smysl nejen pro včasný záchyt Alzheimerovy choroby, ale pomáhají pacientům i s dalšími, mnohdy přehlíženými obtížemi," uvádí PharmDr. Michala Belasová, vedoucí odborných programů lékáren BENU a pokračuje: „Smysl projektů potvrzují také veskrze pozitivní ohlasy pacientů. Velmi nás těší, že 98,6 % z nich by naše služby doporučilo svému známému."
Lékárník: dostupný odborník, který pomůže a poradí
Všichni konzultanti zapojení v programu preventivních konzultací jsou zkušení farmaceuti, kteří absolvovali speciální školení na testování paměti s prof. MUDr. Alešem Bartošem PhD. Také oni vnímají konzultace velmi pozitivně, jako novou součást svého poslání: „Oceňují možnost věnovat pacientům v rámci své profese něco navíc a přispívat k včasnému záchytu a prevenci nejen Alzheimerovy nemoci, ale také dalších možných obtíží," říká PharmDr. Valika Mariničová.
Preventivní konzultace v rámci lékáren mohou pomoci zachytit zdravotní odchylky u pacientů, kteří z různých důvodů nedocházejí na preventivní prohlídky ke svým praktickým lékařům, ať je to z důvodu časové náročnosti, nebo ze strachu z lékařského prostředí.
„Lidé jsou zvyklí přicházet do lékárny pro radu a svému lékárníkovi důvěřují. Lékárny jsou pro mnohé také prvním místem, kam zajdou pro radu ohledně svého zdravotního stavu. Troufám si říci, že konzultace se těší takovému zájmu i proto, že pro pacienta je prostředí lékárny méně stresujícím prostředím, než například ordinace lékaře," dodává lékárnice.
Vyšetřovací testy paměti a výzkum
Profesor MUDr. Aleš Bartoš, PhD. se se svým týmem dlouhodobě věnuje vývoji původních českých a inovativních testů paměti ALBA a POBAV, které jsou krátké, přitom v potřebné míře náročné pro vyšetřovanou osobu. Používají se ve všech certifikovaných lékárnách po celé ČR a tvoří hlavní obsah konzultací prováděných v BENU lékárnách a BENU Alzheimer konzultačních centrech.
„BENU Alzheimer konzultační centra považuji za revoluční krok v časném vyhledávání možných poruch paměti. Útulná samostatná místnost je určena k testování paměti všem zájemcům kvalifikovaným a certifikovaným lékárníkem, který je v daném období pro tuto činnost speciálně uvolněn a může se soustředit na to, aby poskytl maximální a kvalitní poradenství, " neskrývá prof. Bartoš svůj obdiv k tomu, co se za krátký čas podařilo v lékárenských konzultačních centrech BENU.
Horkou novinkou k trénování paměti je vydání speciálního pexesa, které vzniklo jako výsledek spolupráce mezi prof. Bartošem a BENU lékarnami. Prof. Bartoš dodal speciálně vybrané a nakreslené obrázky, které v grafické podobě vydalo BENU.
ZAPOJTE SE DO VÝZKUMU A PŘIJĎTE SI OTESTOVAT SVOJI PAMĚŤ!
Kde je česká norma paměti? Dá se růžovým šumem během spánku paměť zlepšit?
AD Centrum (centrum pro Alzheimerovu demenci) se zabývá výzkumem, diagnostikou a léčbou Alzheimerovy nemoci a dalších neurodegenerativních poruch. Funguje na dvou stálých pracovištích: na Oddělení kognitivních poruch v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech a ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Hlavním vedoucím AD Centra je právě Prof. MUDr. Aleš Bartoš Ph.D.
Hlavním cílem AD Centra je najít nejjednodušší cestu pomoci lidem s poruchami paměti. Z toho důvodu provádí odborníci společně s léčbou nemocných i výzkumy, které se zaměřují na ověřování různých pozitivních vlivů, které by mohly působit na paměť a další kognitivní funkce u seniorů. Do svých revolučních projektů stále hledají dobrovolníky vhodné pro výzkum.
Aby bylo možné správně používat testy ALBA a POBAV, je třeba znát české normy
„Do aktuálního výzkumu České normy paměti hledáme dobrovolníky, jejichž oba rodiče starší 65 let nevykazovali nebo nevykazují jakékoliv možné příznaky demence nebo výraznější poruchy paměti," říká profesor Bartoš.
Jedním z výzkumů je posilování paměti během spánku pomocí tzv. růžového šumu
Projekt AKSTIM se zabývá vztahem mezi spánkem, strukturálními změnami mozku a ukládáním vzpomínek a dalších paměťových stop během spánku. Ukládání je stimulováno "růžovým šumem" - monofrekvenčním šumem, který si můžete představit jako zvuk jemného deště. Více ZDE
Zhoršil se vám po covidu spánek?
Profesor Bartoš žádá dobrovolníky, kteří byli testováni pozitivně i negativně na onemocnění COVID-19, aby vyplnili krátký dotazník, který zjišťuje s tímto onemocněním případně spojené neurologické a spánkové příznaky. Více ZDE
Do studií je možné se přihlásit pomocí internetových stránek www.abadeco.cz.
Zdroj: Tisková konference „Testování paměti v Benu lékárnách odhalilo možnou poruchu paměti u každého šestého testovaného", 22. 9. 2021, STRATENGERS
Zajímavé odkazy:
Šimandl, O., Bartoš, A., Belasová, M. (2020). Unikátní projekt vyšetření paměti v českých lékárnách k časné detekci Alzheimerovy nemoci a kognitivních poruch různé etiologie. Prakt. Lékáren., 16(4), 216-220. doi: 10.36290/lek.2020.033
NEUROLOGICKÉ A SPÁNKOVÉ DOPADY ONEMOCNĚNÍ COVID-19
......
Věděli jste, že...
Růžový šum se vyskytuje v mnoha fyzikálních a biologických systémech? Je v rytmech bití srdce a statistikách sekvencí DNA. Růžový šum můžeme také nalézt v mnoha elektrických pochodech lidského mozku. Podle některých studií má růžový šum vliv na kvalitnější hluboký spánek a napomáhá jeho konsolidaci.
Růžový šum vychází z tzv. bílého šumu, moderního prostředku ke zklidnění malých dětí? Audio hračky mají zabudovaný zvuk bílého šumu, který dostatečně pokrývá ostatní zvuky, které mohou děti při spánku rušit. Údajně zvuk připomíná miminku zvuky z dělohy, cítí se proto bezpečně.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.