Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



TÉMA MĚSÍCE ŘÍJNA: RESPIRAČNÍ INFEKCE – SUCHÝ KAŠEL



Kašel patří mezi velmi obtěžující symptom řady nemocí, k těm nejčetnějším patří akutní respirační infekce (ARI). Rozlišujeme několik typů kašle a správně je rozpoznat, je základem úspěšné léčby! Úlohou lékárníka je na základě informací získaných od pacienta posoudit vhodnou volbu samoléčby, nebo doporučit případně návštěvu lékaře, pokud pacient uvádí delší trvání obtíží. Akutní kašel většinou do 2 týdnů vymizí. 

Neproduktivní, suchý kašel bez vykašlávání hlenu je signifikantní pro časnou fázi ARI. Tento dráždivý kašel během několika dnů buď odezní, nebo přechází v produktivní vlhký kašel.1 

K léčbě suchého, dráždivého kašle se používají centrální nebo periferní antitusika. Léčivá látka levodropropizin patří mezi nekodeinová periferní antitusika2 s minimem nežádoucích účinků, kontraindikací a lékových interakcí. I když má molekula srovnatelný antitusický účinek jako centrální antitusika, je systémově lépe tolerovaná a má nižší sedativní účinek. 2,3 Levodropropizin je po perorálním podání rychle absorbován a rychle distribuován v celém organismu. Biologický poločas je přibližně 1-2 hodiny. Přináší tak benefit v podobě účinné pomoci od vyčerpávajícího a obtěžujícího kašle. Originální molekula levodropropizinu má navíc antialergický účinek a působí proti bronchospasmu.2

Levodropropizin:

  • Působí periferně v dýchacích cestách prostřednictvím inhibice na úrovni C-vláken
  • Neovlivňuje respirační funkce a zachovává mukociliární clearance
  • Bez interakcí s beta-2-agonisty, kortikosteroidy, antibiotiky, antihistaminiky a mukoregulátory 2,3,4
  • Na trhu dostupný ve 3 formách - kapky, sirup, tablety, perorální roztok

 

Metaanalýza klinických studií s levodropropizinem, sledující jeho účinnost u dětské a dospělé populace v porovnání s ostatními antitusiky, ukazuje, že účinnost levodropropizinu je srovnatelná, nebo i mírně lepší než u ostatních antitusik, a to jak kodeinového, tak i nekodeinového typu.3,4 

Více o originální molekule levodropropizinu, účinné terapeutické volbě pro léčbu suchého dráždivého kašle, se můžete dozvědět v tématu měsíce na Educommu.  

Jak správně vést dispenzační pohovor, aby byl vybrán správný přípravek pro vhodnou samoléčbu, pro pacienta ve vhodné formě a dávkování tak, aby bylo dosaženo nejen účinného ústupu obtíží od suchého kašle, ale hlavně compliance pacienta se zvolenou léčbou? Podívejte se na ukázku dispenzační práce na Educomm.cz

Vstupte a studujte ZDE

Literatura k článku:
1. Kotolová H, Hammer T. Akutní respirační infekce - symptomatická samoléčba u dospělých, Prakt. lékáren. 2020; 16(4): 233-242.
2. Aktuální SPC přípravku Levopront.
3. Zanasi A et al.: Levodropropizine for treating cough in adult and children: a meta-analysis of published studies. Multidisciplinary Respiratory Medicine 2015;10:19.
4. Catena E, Daffonchio L: Efficacy and tolerability of levodropropizine in adult patients with non-productive cough. Comparison with dextromethorfan. Pulmonary Pharmocology & Therapeutics 1997;10:89-96.

.....................................

Levopront

S: Levodropropizinum 60 mg v 1 tabletě, 60 mg v 1 ml roztoku (kapek), 6 mg v 1 ml sirupu I: Bronchopulmonální afekce doprovázené dráždivým suchým kašlem. KI: Hypersenzitivita na léčivou látku nebo pomocné látky. Pacienti s bronchiální hypersekrecí nebo sníženou mukociliární funkcí. Výrazné snížení funkce jater. ZU: Používat pouze po důkladném zvážení rizika u pacientů s těžkou insuficiencí ledvin. Sirup obsahuje sacharózu, propylenglykol., tablety laktózu. NÚ: Velmi vzácně alergické reakce, točení hlavy, somnolence, palpitace, nauzea, malátnost. IT: Používat s opatrností při podávání benzodiazepinů. TL: Během těhotenství a kojení kontraindikován. D: Kapky, Sirup: Dospělí a děti od 12 let 1 ml (20 kapek) roztoku nebo 10 ml sirupu až 3x denně. Děti 2-12 let 1 mg levodropropizinu/kg až 3x denně Tablety: Dospělí a dospívající starší 12 let: 1tableta až 3× denně s intervalem mezi dávkami alespoň 6 hodin. DRR: Dompé farmaceutici S.p.A., Via San Martino 12, 20122, Milán Itálie. Reg.č.: Tablety 36/586/16-C, kapky 36/555/99-C, sirup 36/556/99-C. Uchovávání: Žádné zvláštní podmínky uchovávání Datum poslední revize textu SPC: Tablety: 7.9.2023, Kapky: 22.11.2022, Sirup: 8.4.2021. Přípravky nejsou vázány na lékařský předpis a nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Seznamte se prosím se Souhrnem údajů o přípravku (SPC).

Zpět

ZAPOJTE SE DO PROJEKTU PODPORY DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ LÉKÁRNÍKŮ

Hrozí lékárníkům syndrom vyhoření? Jak jste na tom s duševním zdravím? Ve spolupráci s ČLnK vznikl anonymní dotazník, který můžete vyplnit do 17. 5. 2024. Vaše účast je zásadní pro získání cenných informací. Každý respondent hraje nezastupitelnou roli při identifikaci faktorů, které mohou vést k syndromu vyhoření mezi farmaceuty.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY