Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



TÉMA MĚSÍCE ŘÍJNA: RESPIRAČNÍ INFEKCE – SUCHÝ KAŠEL



Kašel patří mezi velmi obtěžující symptom řady nemocí, k těm nejčetnějším patří akutní respirační infekce (ARI). Rozlišujeme několik typů kašle a správně je rozpoznat, je základem úspěšné léčby! Úlohou lékárníka je na základě informací získaných od pacienta posoudit vhodnou volbu samoléčby, nebo doporučit případně návštěvu lékaře, pokud pacient uvádí delší trvání obtíží. Akutní kašel většinou do 2 týdnů vymizí. 

Neproduktivní, suchý kašel bez vykašlávání hlenu je signifikantní pro časnou fázi ARI. Tento dráždivý kašel během několika dnů buď odezní, nebo přechází v produktivní vlhký kašel.1 

K léčbě suchého, dráždivého kašle se používají centrální nebo periferní antitusika. Léčivá látka levodropropizin patří mezi nekodeinová periferní antitusika2 s minimem nežádoucích účinků, kontraindikací a lékových interakcí. I když má molekula srovnatelný antitusický účinek jako centrální antitusika, je systémově lépe tolerovaná a má nižší sedativní účinek. 2,3 Levodropropizin je po perorálním podání rychle absorbován a rychle distribuován v celém organismu. Biologický poločas je přibližně 1-2 hodiny. Přináší tak benefit v podobě účinné pomoci od vyčerpávajícího a obtěžujícího kašle. Originální molekula levodropropizinu má navíc antialergický účinek a působí proti bronchospasmu.2

Levodropropizin:

  • Působí periferně v dýchacích cestách prostřednictvím inhibice na úrovni C-vláken
  • Neovlivňuje respirační funkce a zachovává mukociliární clearance
  • Bez interakcí s beta-2-agonisty, kortikosteroidy, antibiotiky, antihistaminiky a mukoregulátory 2,3,4
  • Na trhu dostupný ve 3 formách - kapky, sirup, tablety, perorální roztok

 

Metaanalýza klinických studií s levodropropizinem, sledující jeho účinnost u dětské a dospělé populace v porovnání s ostatními antitusiky, ukazuje, že účinnost levodropropizinu je srovnatelná, nebo i mírně lepší než u ostatních antitusik, a to jak kodeinového, tak i nekodeinového typu.3,4 

Více o originální molekule levodropropizinu, účinné terapeutické volbě pro léčbu suchého dráždivého kašle, se můžete dozvědět v tématu měsíce na Educommu.  

Jak správně vést dispenzační pohovor, aby byl vybrán správný přípravek pro vhodnou samoléčbu, pro pacienta ve vhodné formě a dávkování tak, aby bylo dosaženo nejen účinného ústupu obtíží od suchého kašle, ale hlavně compliance pacienta se zvolenou léčbou? Podívejte se na ukázku dispenzační práce na Educomm.cz

Vstupte a studujte ZDE

Literatura k článku:
1. Kotolová H, Hammer T. Akutní respirační infekce - symptomatická samoléčba u dospělých, Prakt. lékáren. 2020; 16(4): 233-242.
2. Aktuální SPC přípravku Levopront.
3. Zanasi A et al.: Levodropropizine for treating cough in adult and children: a meta-analysis of published studies. Multidisciplinary Respiratory Medicine 2015;10:19.
4. Catena E, Daffonchio L: Efficacy and tolerability of levodropropizine in adult patients with non-productive cough. Comparison with dextromethorfan. Pulmonary Pharmocology & Therapeutics 1997;10:89-96.

.....................................

Levopront

S: Levodropropizinum 60 mg v 1 tabletě, 60 mg v 1 ml roztoku (kapek), 6 mg v 1 ml sirupu I: Bronchopulmonální afekce doprovázené dráždivým suchým kašlem. KI: Hypersenzitivita na léčivou látku nebo pomocné látky. Pacienti s bronchiální hypersekrecí nebo sníženou mukociliární funkcí. Výrazné snížení funkce jater. ZU: Používat pouze po důkladném zvážení rizika u pacientů s těžkou insuficiencí ledvin. Sirup obsahuje sacharózu, propylenglykol., tablety laktózu. NÚ: Velmi vzácně alergické reakce, točení hlavy, somnolence, palpitace, nauzea, malátnost. IT: Používat s opatrností při podávání benzodiazepinů. TL: Během těhotenství a kojení kontraindikován. D: Kapky, Sirup: Dospělí a děti od 12 let 1 ml (20 kapek) roztoku nebo 10 ml sirupu až 3x denně. Děti 2-12 let 1 mg levodropropizinu/kg až 3x denně Tablety: Dospělí a dospívající starší 12 let: 1tableta až 3× denně s intervalem mezi dávkami alespoň 6 hodin. DRR: Dompé farmaceutici S.p.A., Via San Martino 12, 20122, Milán Itálie. Reg.č.: Tablety 36/586/16-C, kapky 36/555/99-C, sirup 36/556/99-C. Uchovávání: Žádné zvláštní podmínky uchovávání Datum poslední revize textu SPC: Tablety: 7.9.2023, Kapky: 22.11.2022, Sirup: 8.4.2021. Přípravky nejsou vázány na lékařský předpis a nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Seznamte se prosím se Souhrnem údajů o přípravku (SPC).

Zpět

KURZ PRO RODIČE DĚTÍ S ÚZKOSTÍ

Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.

BOLEST ONLINE 20. 11. – 19. 12. 2024

Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.

DOPORUČUJEME