Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SUPERSCHOPNOSTI DÍKY BILIRUBINU



Lepší imunita, nižší riziko rozvoje cukrovky, rakoviny, nemocí srdce, dokonce některých autoimunitních onemocnění nebo také menší pravděpodobnost nadváhy či obezity - to jsou některé ze „superschopností", kterými jsou obdařeni lidé s tzv. Gilbertovým syndromem.

Nedávná česká studie1 odhalila, že mezi elitními sportovci je jeho výskyt Gilbertova syndromu v porovnání s běžnou populací více než dvojnásobný. Gilbertův syndrom je porucha, pro kterou jsou typické právě vysoké hodnoty žlučového barviva bilirubinu v krvi. Tato porucha metabolismu bilirubinu se projevuje občasným zežloutnutím očního bělma nebo kůže. Není však nijak nebezpečná a nevyžaduje léčbu. První projevy většinou přicházejí ve věku 15-30 let a častěji se objevují u chlapců. Podle posledních statistik žije v České republice s touto poruchou metabolismu bilirubinu, která není spojena s žádnými dalšími známkami jaterního onemocnění, 12,6 % mužů a 6,7 % žen. 

Vyšší hodnoty, vyšší výkony

Jak ukázala studie českých expertů publikovaná v časopise Sport Medicine1, vysoký podíl lidí s Gilbertovým syndromem je mezi elitními sportovci. Nejvíce zástupců měly tzv. vytrvalostní sporty jako atletika, cyklistika nebo běh na lyžích.

 „Do výzkumu se zapojilo celkem 536 vrcholových sportovců s různým zaměřením - od atletiky, juda, plavání, biatlonu a lyžování až po basketbal nebo volejbal. Mezi nimi bylo 13,3 % žen s Gilbertovým syndromem a celkem 27,7 % mužů se stejnou diagnózou. Zjistili jsme, že ve srovnání s běžnou českou populací mají sportovci obecně vyšší hodnoty sérového bilirubinu," popisuje jeden z autorů a zároveň vedoucí Hepatologické laboratoře Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky na 1. LF UK v Praze prof. MUDr. Libor Vítek, Ph.D.


Silný antioxidant 

Jedním z důvodů, proč je s Gilbertovým syndromem spojeno tolik zdravotních výhod, je funkce bilirubinu coby velmi silného antioxidantu - je přibližně 30× účinnější než vitamin E. Lidé s touto poruchou mají hodnoty bilirubinu až 5× vyšší než ostatní, a mají tak podstatně větší antioxidační kapacitu. 

.........................................................................

V běžné populaci jsou koncentrace sérového bilirubinu mezi 5 a 17 μmol/l obecně považovány za fyziologické rozmezí. Mírné zvýšení systémových koncentrací bilirubinu poskytuje podstatnou ochranu proti mnoha civilizačním chorobám. Sportovci mají výrazně vyšší koncentrace sérového bilirubinu, nejsilnější endogenní antioxidační látky. Současně je prevalence GS syndromu také mnohem vyšší u elitních sportovců, což naznačuje, že mírné zvýšení sérového bilirubinu může predisponovat k lepšímu sportovnímu výkonu.1

........................................................................

 „Antioxidanty jsou pro lidský organismus velmi žádoucí, chrání nás před oxidačním stresem, který je příčinou řady civilizačních a chronických onemocnění, jako je například ateroskleróza nebo některá srdeční onemocnění. Nejde však o jediný faktor, který ovlivňuje rozvoj těchto chorob. Ani lidem s Gilbertovým syndromem se proto tyto nemoci úplně nevyhýbají," upozorňuje prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., předseda České kardiologické společnosti.

Kromě antioxidační funkce má bilirubin také výrazné imunosupresivní a protizánětlivé účinky. Lidi s Gilbertovým syndromem proto méně často postihují některá autoimunitní onemocnění, jako je roztroušená skleróza, lupénka nebo Crohnova nemoc.

„Podle studií existuje také negativní vztah mezi hodnotou bilirubinu a některými nádory. Asi nejvíc patrné je to u kolorektálního karcinomu. Jedinci s Gilbertovým syndromem mají 4× nižší riziko, že tímto typem rakoviny onemocní. Podobná data máme také pro karcinom plic," doplňuje prof. Vítek. 

Jaterní testy napoví

Lékaři upozorňují, že zvýšené hodnoty bilirubinu je třeba vždy sledovat v souvislostech. Mohou totiž signalizovat autoimunitní onemocnění jater, žloutenku, hemolytickou anemii nebo například cirhózu jater. Pokud má tedy pacient zvýšený bilirubin, je vždy namístě provést také jaterní testy.

.......................................................................................

Vyšší hladina bilirubinu se označuje jako Hyperbilirubinemie.

Mírné zvýšení bilirubinu může být způsobeno mimo jiné:

  • zvýšeným rozkladem červených krvinek
  • Gilbertovým syndromem označovaným také jako benigní hyperbilirubinemie
  • žloutenkou s vzestupem bilirubinu v séru pacienta, hlavně konjugovaného typu
  • léky (zejména antipsychotika, některé pohlavní hormony aj.)
  • chemoterapií

..........................................................................................

Ani Gilbertův syndrom není spojen jen se samými pozitivy. Lidé s touto poruchou trpí častěji na žlučové kameny a nefungují u nich správně některé léčivé přípravky, jež se používají při léčbě kolorektálního karcinomu nebo AIDS.

Zdroj: Tisková zpráva MaVe PR

Literatura:
1. Woronyczová, J., Nováková, M., Leníček, M. et al. Koncentrace bilirubinu v séru a prevalence Gilbertova syndromu u elitních sportovců. Sport Med: 8, 84 (2022). https://doi.org/10.1186/s40798-022-00463-6


Zpět

KURZ PRO RODIČE DĚTÍ S ÚZKOSTÍ

Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.

BOLEST ONLINE 20. 11. – 19. 12. 2024

Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.

DOPORUČUJEME