Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝM VÝZKUMNÍKŮM



Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) je přední výzkumná instituce pod hlavičkou Akademie věd ČR. Realizuje se zde základní výzkum na rozhraní chemických a biologických oborů a jeho přenos do komerční sféry. ÚOCHB byl v historii velmi úspěšný v aplikovaném výzkumu, zejména v medicinální chemii. Tradice započala v roce 1969 mastí Dermazulen, ale z globálního hlediska ho nejvíce proslavila antivirotika založená na acyklických fosfonátech nukleotidů (léky proti HIV a HBV), které objevil prof. Antonín Holý. Jeho pokračovatelem je i Mgr. Radim Nencka, Ph.D., který se ve své výzkumné práci zabývá např. syntézou nových sloučenin pro léčbu virových onemocnění. Přesně před měsícem (11. 2. 2020) řekl v rozhovoru v rubrice Aktuality portálu Akademie věd České republiky (avcr.cz): „Podle posledního článku, který vyšel v časopise Nature to vypadá, že je SARS-CoV-2 velmi podobný viru SARS, který způsobil poměrně velké problémy v letech 2002 a 2003. Dá se říct, že tyto dva viry jsou do jisté míry jako bratříček a sestřička."

Zeptali jsme se Mgr. Radima Nencka, jak to vidí po měsíci. Přidali jsme i dotazy, které jste nám ohledně nákazy nemocí COVID-19 poslali do redakce Magazínu.

Virus, který způsobuje onemocnění COVID-19, a akutní respirační syndrom (SARS) - hovoří se o genetické podobnosti, ale nadějný lék remdesivir byl použit k zvládnutí epidemie Eboly. Jak je to tedy s podobností těchto nemocí? Ribavirin, který byl použit u SARS, není vhodný kandidát?

Tyto viry jsou ze skupiny ssRNA virů s pozitivní polaritou, tzn. jedná se o viry, které mají svojí genetickou informaci uloženou v jednovláknové molekule RNA, která může být po vstupu do buňky okamžitě překládána do proteinů a chová se do jisté míry jako lidská mRNA.

Nicméně geneze remdesiviru, jakožto léku proti koronavirům, je trošku jiná. Tato látka byla původně vyvinuta proti viru Ebola a to tak, že byl proveden screening knihovny nukleosidových a nukleotidových analogů pocházejících z americké firmy Gilead Sciences, Inc. na CDC (Centers for Disease Control and Prevention) a byl objeven jeden zajímavý nukleosidový derivát. Optimalizací jeho struktury na vhodné monofosfátové proléčivo byl připraven vlastní remdesivir. Přestože Ebola byla v té době hlavním cílem, remdesivir vykazoval na buněčných kulturách také zajímavé účinky proti celé řadě dalších virů, a to nejen filovirům, mezi které patří právě Ebola, ale také paramyxovirům, flavivirům nebo právě koronavirům, konkrétně se jednalo o MERS a SARS.

To znamená, že tato látka pravděpodobně vykazuje poměrně široké spektrum účinků proti celé řadě koronavirů. V současné době probíhá celá řada klinických studii, které se snaží odhalit látky, které by mohly být potenciálně použity jako antivirotika proti SARS-CoV-2 a je mezi nimi i ribavirin.

Na straně druhé, ribavirin, alespoň na buněčných kulturách nevykazuje zdaleka tak vysokou aktivitu proti SARS-CoV-2 jako remdesivir. To samozřejmě neznamená, že by nemohl být použit v budoucí terapii. Jeho mechanismus účinku je poměrně velmi komplexní a dovedu si představit, že by v nějaké kombinaci mohl být využit.      

Jak dlouhá cesta je od izolace protilátek z vyléčených osob k léku, který se může bezpečně aplikovat?

Toto je asi otázka spíše na imunology, my se v mojí skupině protilátkami nezabýváme, ale obecně trvá cesta k novým lékům většinou při nejmenším několik let. 

Musíme čekat na výsledky zjištěných protilátek, nebo jste pro nasazení remdesiviru již nyní?

Remdesivir ještě bohužel není schválený ani u nás, ani v zahraničí, takže je možné ho aplikovat buď v rámci klinických studií, nebo s potřebnou výjimkou. V obou případech musí jeho použití povolit příslušná, v tomto případě evropská, autorita.   

Jaké komerčně používané léky vzešly z původního výzkumu Vaší laboratoře?

Já jsem přece jen ještě trošku mladý, aby byla některá z mých látek na trhu. Vedu laboratoř zatím cca 10 let, a to je tak zhruba doba vývoje jednoho léčiva. To bychom museli hned od začátku strašné štěstí. Nicméně, na začátku své kariery jsem pracoval ve skupině profesora Holého, a proto vím, že štěstí přeje připraveným a těm, kteří se výzkumu naplno věnují.   

Zabývá se výzkumem koronavirů nyní ÚOCHB více?

Teď se na ÚOCHB zabýváme výzkumem nových látek s potenciální účinností proti koronavirům velmi intenzivně.  

Lékárníci se setkávají s dotazy pacientů, zda je sezonní očkování proti chřipce může ochránit před nákazou COVID-19, nebo zda může případně zmírnit průběh onemocnění?

Sezonní očkování proti chřipce v tomto případě nepomůže, je to dost výrazně jiný virus. 

Děkujeme za rozhovor

Chramst


SÚKL na svých stránkách zveřejnil 16. 3. informace o přípravku s léčivou látkou remdesivir

Státní ústav pro kontrolu léčiv činí ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví kroky k zajištění dostupnosti léčby nemoci COVID-19. Již před časem SÚKL navázal kontakt se společností Gilead a požádal ji o farmaceutickou dokumentaci, aby použití přípravku s léčivou látkou remdesivir mohlo být schváleno co nejdříve. Použití nikde neregistrovaného léčiva s ohledem na potvrzené šíření infekčního onemocnění povoluje Ministerstvo zdravotnictví, kterému SÚKL dodává odborné stanovisko. SÚKL sdělil, že stanovisko k použití remdesiviru na nemoc COVID-19 bude kladné. Remdesivir bude určen pro pacienty v kritickém stavu a žádosti o léčbu jednotlivých pacientů budou vyřizovat příslušná pracoviště, která budou dané léčivo aplikovat.


TESTOVÁNÍ NA PŘÍTOMNOST NOVÉHO TYPU KORONAVIRU V ČR

Testy k detekci koronaviru SARS-CoV-2 jsou k dispozici v Národní referenční laboratoři SZÚ.

Jde o test PCR na průkaz nukleové kyseliny. Založen je na odhalení specifického úseku nukleové kyseliny v DNA, typického pro nemoc. Test jednoznačně prokazuje, zda je daný jedinec infikován, tzn. jestli má virus v krvi nebo například ve výtěru z dýchacích cest. Národní referenční laboratoř má k dispozici přesnou metodiku Světové zdravotnické organizace, jak vyšetření provádět. 

Seznam laboratoří s certifikací k testování na přítomnost SARS-CoV-2 ZDE


 

JAK POZNAT IMUNODEFICIENCI?

Dotazovali jsme se lékárníků během odborného kongresu HealthComm Professional v Liberci, zda zaznamenali zvýšenou poptávku po přípravcích na podporu imunity. Podpora funkce imunitního systému je velmi důležitá zejména v období zvýšeného výskytu infekčních nemocí. Odpověď byla jednoznačná: Lidé přicházejí do lékáren pro vitaminy a produkty pro správnou funkci imunitního systému. Jak se ale bezpečně prokáže, že naše imunita nefunguje tak, jak má?

Zeptali jsme se Mgr. Jaroslavy Kalaninové, vedoucí imunologie, EUC Laboratoře, Praha:

Jak lze laboratorní diagnostikou nejlépe odhalit imunodeficit u pacienta? Kterou složku imunity nejprve prostudovat?

Imunologické metody první volby pro odhalení imunodeficiencí jsou stanovení hladin imunoglobulinů IgG, IgM, IgA, vyšetření jednotlivých složek komplementu C3, C4 a vyšetření buněčné imunity pomocí subpopulací lymfocytů a vyšetření fagocytární schopnosti buněk imunitního systému."

Pokud má pacient opakující se respirační problémy, jaká diagnostická vyšetření jsou na místě?

„Při opakovaných respiračních problémech je na místě vyšetřit i jednotlivé podtřídy IgG nebo deficit MBL, který se účastní aktivace komplementového systému tzv. lektinovou cestou."

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie