Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



STARTUJE DVAADVACÁTÝ ROČNÍK SOUTĚŽE SESTRA ROKU



Odstartoval další, již 22. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Odborná porota i veřejnost opět ocení zástupkyně a zástupce tohoto náročného povolání. Letos bude titul Sestra roku udělen ve dvou hlavních kategoriích, jeden z nominovaných obdrží rovněž ocenění za celoživotní dílo. V online hlasování pak veřejnost rozhodne, kdo si ze slavnostního galavečera odnese titul Sestra mého srdce.

Pořadatelem soutěže je EEZY Events & Education a po osmnácté je generálním partnerem akce společnost HARTMANN - RICO.

„Ošetřovatelská péče má v tuzemském zdravotnictví nenahraditelnou roli. Sestra roku je jedním ze způsobů, jak dát najevo, jak moc si práce sester vážíme. Desítky tisíc hlasů, které svým favoritům dala veřejnost v loňském online hlasování, pak svědčí o tom, že rozhodně nejsme sami, kdo tuto náročnou práci oceňuje," uvedl Tomáš Groh, předseda představenstva HARTMANN - RICO.

„Práce sester a nelékařů je obecně velmi náročná, je však velmi smysluplná a zároveň naplňující. Je to profese, která je v mnoha směrech nezastupitelná a každý nemá dar tuto profesi vykonávat. Jsem moc ráda, že tato již tradiční soutěž pokračuje. Je to ocenění této nelehké práce a zároveň poděkování, které si všichni zaslouží," řekla Martina Šochmanová, prezidentka České asociace sester.

I letos je soutěž určena všem všeobecným sestrám, porodním asistentkám, praktickým sestrám a dalším nelékařským zdravotnickým pracovníkům. Ti budou oceňováni v několika kategoriích, přičemž ty hlavní jsou: Sestra v přímé ošetřovatelské péči a Sestra v sociálních službách. Jeden z nominovaných si odnese také Čestné ocenění za celoživotní dílo v ošetřovatelství. O posledním titulu - Sestra mého srdce - pak prostřednictvím online hlasování rozhodne samotná veřejnost.

.................................

Nominace do 22. ročníku Sestry roku byla spuštěna 15. března a poběží až do 30. června. Přihlašování je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz, e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz či písemnou formou na adresu redakce časopisu Zdravotnictví a medicína.

.................................


„Soutěž je tradičně koncipována dvoukolově. V prvním kole z doručených přihlášek vybere odborná porota trojici finalistů v každé ze dvou hlavních kategorií. Druhé kolo proběhne přímo na slavnostním galavečeru, který se letos uskuteční 11. října večer v pražském Kině Lucerna," řekl za pořadatelskou EEZY Events & Education její ředitel Karel Novotný.

V porotě zasednou zástupci pořadatelských společností, ale také zvučná jména tuzemského zdravotnictví:

  • PhDr. Martina Šochmanová, MBA, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči akvalitu, hlavní sestra IKEM, prezidentka České asociace sester
  • doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce
  • prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC, MBA, předseda I. Interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice a Univerzity Palackého vOlomouci, vedoucí Národního telemedicínského centra Fakultní nemocnice Olomouc
  • Mgr. Irena Storová, ředitelka SÚKL
  • Ing. Zdeněk Kabátek, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR

Zároveň s kategoriemi Sestra v přímé ošetřovatelské péči a Sestra v sociálních službách budou na slavnostním galavečeru uděleny i zbývající dvě ceny. O Čestném ocenění za celoživotní dílo v ošetřovatelství rozhodne ze všech přihlášených porota magazínu Zdravotnictví a medicína, titul Sestra mého srdce připadne tomu z finalistů, který získá nejvíce hlasů od veřejnosti.

„Slavnostnímu galavečeru Sestry roku bude v letošním roce předcházet rovněž finále soutěže HARTMANN School Awards, která je určená pro studenty středních zdravotnických škol. Cílem projektu je motivovat studenty, aby se více angažovali v procesu zdravotnické péče v odborném i domácím prostředí a nebáli se přinášet vlastní nápady na jeho zlepšení. Loni se do soutěže přihlásily týmy ze 48 zdravotnických škol z celkových 96," doplnil Jan Civín, Governmental Affairs Manager v HARTMANN - RICO, který zasedne v porotě obou soutěží.

Ocenění si v loňském roce odnesli Kamila Zikmundová z nemocnice Ostrov, Mgr. Tomáš Komínek z IKEM, kategorii Sestra mého srdce pak vyhrála Mgr. Dagmar Hetclová z Fakultní nemocnice Olomouc. 

Sestrou roku v přímé ošetřovatelské péči se ve 21. ročníku stala Kamila Zikmundová z nemocnice Ostrov, která se věnuje péči o pacienty s domácí umělou plicní ventilací, žijícím v domácím prostředí. Sestřičku přímo v sále podporovala i jedna z jejích pacientek, která i díky vytrvalé odborné péči Kamily Zikmundové mohla opustit nemocniční prostředí začít žít v bytě.

 

„Prakticky se starám o pacienty, kteří jsou trvale závislí na plicním ventilátoru v domácím prostředí. Skladba pacientů se většinou týká úrazů míchy, neurosvalových onemocnění a onemocnění plic," vysvětlovala Kamila Zikmundová svou práci. Za pacienty dochází domů, kontroluje jejich fyziologické funkce a také se stará o to, aby trachostomická kanyla fungovala tak, jak má.

Více o soutěži na http://www.soutez-sestraroku.cz/

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie