Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



STAŘÍ, NEMOCNÍ A COVID: DĚSÍ JE JEN MÉDIA?



Koronavirus je dnes hlavní téma našich životů, které díky médiím sledujeme v přímém přenosu. Převážná většina z nich se bohužel prezentuje především „senzačními" titulky a negativními zprávami.

Na to většina ze starších a nemocných seniorů reaguje obavami, někdy zhoršením zdravotního stavu a depresemi. Dáváme slovo MUDr. Ludmile Bezdíčkové, praktické lékařce z Prahy:

„Chroničtí pacienti, především ti, kteří se léčí s diabetem, hypertenzí, astmatem a některými dalšími chorobami, se víc obávají nakažení koronavirem. Měl by je sledovat nejen praktik, ale i specialista, kam obvykle docházejí s ischemickou srdeční chorobou, arytmiemi, nebo trpí onemocněním ledvin nebo onkologickými nemocemi. Je třeba říci, že dobře kompenzovaná onemocnění mají nižší riziko výskytu komplikací včetně těžkého průběhu covid. U většiny chroniků probíhá onemocnění jen s mírnými příznaky." 

Pokud příznaky probíhají klasicky podle známých příznaků, doporučují se léky proti virózám. Lékaře volejte ihned v případě dušnosti, neklesající horečky, promodrávání rtů...

„Pacienti by se neměli zbytečně bát, v případě potíží by měli telefonicky kontaktovat svého ošetřujícího lékaře - ať už praktického nebo specialistu. A pokud možno neodkládat kontroly svých chronických onemocnění a objednávat se na čas."

MUDr. David Halada, praktický lékař ze Zlína a předseda Pracovní skupiny venkovského lékařství SVL ČLS JEP, doplňuje:

„Zdravotní péče u nás, na rozdíl od velkých měst, má větší problémy s čekací dobou na odběry, se sanitkami, s odvozem vzorků. Menší nemocnice jsou přetíženy a složité situace musíme řešit operativně - buď převozy do větších ústavů nebo za pomoci nás, praktiků. Stává se, že k běžné praxi v ordinaci vyřizujeme stovku i víc telefonátů denně, linky jsou proto přetížené a pacienti se k nám obtížně dovolávají. Musím na své pacienty prozradit jednu zajímavost: zpočátku se nechtěli smířit s objednáváním na pevnou hodinu. Kde jinde si prý mají popovídat, než v čekárně...?"

Doporučení pro starší a nemocné

Lékaři první linie a specialisté doporučují starším pacientům:

+dodržujte režimových opatření, hypertonici - měřte si doma krevní tlak, diabetici hladiny cukru

+nesetkávejte se zbytečně s ostatními lidmi

+časté mytí rukou je základní pravidlo, nezapomínejte ani na dezinfekci mobilů, klíčů, klik a všech předmětů, kterých se často dotýkáte

+využijte, pokud je to možné, online nakupování, e-receptů, nebo dobrovolnických aktivit v tomto smyslu

+stravujte se dobře, nezapomínejte především v této době na ovoce, zeleninu, 1,5 litru tekutin denně, vitamin D a C, alkohol střídmě; k tomu dr. Halada dodává: „U nás na Valašsku zůstává jedna stopečka slivovice denně."

+procházky v přírodě, ideálně (ale podle zdravotního stavu) 10 tisíc kroků denně, cvičení - pokud je to možné - alespoň 20 minut

+psychohygiena - videohovory, kontakt s rodinou, optimistické knihy a filmy, na zprávy se podívejte jen jednou denně, abyste zjistili nová pravidla a omezení

+denně si zapište tři základní věci, které jsou pro vás důležité a dělají vám radost a nezapomínejte, že smích posiluje imunitu

Jak mohou pomoci lékárníci?

Doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., vědecký sekretář a místopředseda pro zahraniční aktivity SVL ČLS JEP:

„Lékárníci samozřejmě velmi pomáhají lékařům. Jsou ovšem také unavení a vyčerpaní, a tak jim velký prostor na edukaci nezbývá. Jejich výraznou roli vidím dnes v tom, že při nákupu různých volně prodejných léků a vitaminových přípravků upozorňují na případná rizika kombinací s dalšími léky, které především starší pacienti obvykle užívají víc než mladší populace."


SVL ČLS JEP připravila pro praktické lékaře a jejich pacienty základní informace, návody a vysvětlení na nejčastější dotazy v současné době.

https://www.svl.cz/informace-pro-pacienty/


Mgr. Jana Ulíková

Zpět

BRNO PLNÉ KVĚTŮ

Unikátní snímky rozmnožovacích orgánů květin skryté očím mají možnost vidět návštěvníci Křížové chodby brněnské Nové radnice na Dominikánském náměstí. Až do 25. srpna 2025 zde probíhá výstava Tajemství květního vývoje pod drobnohledem. Autory jsou vědci z brněnských pracovišť Akademie věd ČR: z Ústavu přístrojové techniky a Biofyzikálního ústavu. Fotografie pořídili unikátní metodou pokročilé environmentální rastrovací elektronové mikroskopie, která rostliny při snímkování nepoškodí. Výstava, která je pro zájemce zdarma, přináší unikátní vizuální zážitek. Ukazuje krásu a komplexnost přírody ve zcela novém pohledu.

ZA VŠÍM HLEDEJ IMUNITU

Druhý tematický on-line kongres tohoto roku spustí Healthcomm Professional 3. 9. 2025. Na webu www.healthcomm.cz poběží celých 30 dní. 2D tematický on-line kongres IMUNITA je určen všem lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským zdravotnickým profesionálům z celého Česka i Slovenska. Akreditováno u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP. Přihlašovat se můžete již nyní. Využijte kód pro přihlášení PHAR25IM a vstup v hodnotě 1000 Kč máte zcela zdarma.

NOVÁ VAKCÍNA JIŽ V SRPNU

Evropská komise schválila 21valentní pneumokokovou konjugovanou vakcínu CAPVAXIVE pro prevenci invazivního pneumokokového onemocnění (IPO) a pneumokokové pneumonie u dospělých. Obsahuje osm unikátních sérotypů a díky svému složení pokrývá sérotypy odpovědné za většinu případů IPO u dospělé populace. Na českém trhu bude vakcína dostupná od letošního srpna. V současnosti ještě není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, ale lze využít příspěvků z preventivních programů jednotlivých zdravotních pojišťoven.

DOPORUČUJEME