STAŘÍ, NEMOCNÍ A COVID: DĚSÍ JE JEN MÉDIA?Koronavirus je dnes hlavní téma našich životů, které díky médiím sledujeme v přímém přenosu. Převážná většina z nich se bohužel prezentuje především „senzačními" titulky a negativními zprávami.

Na to většina ze starších a nemocných seniorů reaguje obavami, někdy zhoršením zdravotního stavu a depresemi. Dáváme slovo MUDr. Ludmile Bezdíčkové, praktické lékařce z Prahy:

„Chroničtí pacienti, především ti, kteří se léčí s diabetem, hypertenzí, astmatem a některými dalšími chorobami, se víc obávají nakažení koronavirem. Měl by je sledovat nejen praktik, ale i specialista, kam obvykle docházejí s ischemickou srdeční chorobou, arytmiemi, nebo trpí onemocněním ledvin nebo onkologickými nemocemi. Je třeba říci, že dobře kompenzovaná onemocnění mají nižší riziko výskytu komplikací včetně těžkého průběhu covid. U většiny chroniků probíhá onemocnění jen s mírnými příznaky." 

Pokud příznaky probíhají klasicky podle známých příznaků, doporučují se léky proti virózám. Lékaře volejte ihned v případě dušnosti, neklesající horečky, promodrávání rtů...

„Pacienti by se neměli zbytečně bát, v případě potíží by měli telefonicky kontaktovat svého ošetřujícího lékaře - ať už praktického nebo specialistu. A pokud možno neodkládat kontroly svých chronických onemocnění a objednávat se na čas."

MUDr. David Halada, praktický lékař ze Zlína a předseda Pracovní skupiny venkovského lékařství SVL ČLS JEP, doplňuje:

„Zdravotní péče u nás, na rozdíl od velkých měst, má větší problémy s čekací dobou na odběry, se sanitkami, s odvozem vzorků. Menší nemocnice jsou přetíženy a složité situace musíme řešit operativně - buď převozy do větších ústavů nebo za pomoci nás, praktiků. Stává se, že k běžné praxi v ordinaci vyřizujeme stovku i víc telefonátů denně, linky jsou proto přetížené a pacienti se k nám obtížně dovolávají. Musím na své pacienty prozradit jednu zajímavost: zpočátku se nechtěli smířit s objednáváním na pevnou hodinu. Kde jinde si prý mají popovídat, než v čekárně...?"

Doporučení pro starší a nemocné

Lékaři první linie a specialisté doporučují starším pacientům:

+dodržujte režimových opatření, hypertonici - měřte si doma krevní tlak, diabetici hladiny cukru

+nesetkávejte se zbytečně s ostatními lidmi

+časté mytí rukou je základní pravidlo, nezapomínejte ani na dezinfekci mobilů, klíčů, klik a všech předmětů, kterých se často dotýkáte

+využijte, pokud je to možné, online nakupování, e-receptů, nebo dobrovolnických aktivit v tomto smyslu

+stravujte se dobře, nezapomínejte především v této době na ovoce, zeleninu, 1,5 litru tekutin denně, vitamin D a C, alkohol střídmě; k tomu dr. Halada dodává: „U nás na Valašsku zůstává jedna stopečka slivovice denně."

+procházky v přírodě, ideálně (ale podle zdravotního stavu) 10 tisíc kroků denně, cvičení - pokud je to možné - alespoň 20 minut

+psychohygiena - videohovory, kontakt s rodinou, optimistické knihy a filmy, na zprávy se podívejte jen jednou denně, abyste zjistili nová pravidla a omezení

+denně si zapište tři základní věci, které jsou pro vás důležité a dělají vám radost a nezapomínejte, že smích posiluje imunitu

Jak mohou pomoci lékárníci?

Doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., vědecký sekretář a místopředseda pro zahraniční aktivity SVL ČLS JEP:

„Lékárníci samozřejmě velmi pomáhají lékařům. Jsou ovšem také unavení a vyčerpaní, a tak jim velký prostor na edukaci nezbývá. Jejich výraznou roli vidím dnes v tom, že při nákupu různých volně prodejných léků a vitaminových přípravků upozorňují na případná rizika kombinací s dalšími léky, které především starší pacienti obvykle užívají víc než mladší populace."


SVL ČLS JEP připravila pro praktické lékaře a jejich pacienty základní informace, návody a vysvětlení na nejčastější dotazy v současné době.

https://www.svl.cz/informace-pro-pacienty/


Mgr. Jana Ulíková

Zpět
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz