Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



STANDARDIZOVANÉ SKLIZNĚ KONOPÍ PO ČESKU



Čeští odborníci zaujali na přední konferenci zaměřené na evropský konopný trh Cannabis Business Europe 2024, která se konala v červnu ve Frankfurtu. Česká výprava zaujali publikum svým příspěvkem o technice pěstování in vitro v čistém laboratorním prostředí.

Konference Cannabis Business Europe 2024 se každoročně zaměřuje na nejnovější vývoj a trendy v evropském konopném průmyslu. I na 9. mezinárodní výroční konferenci patřila mezi hlavní témata regulace a legislativa, ale také výrobní technologie, obchodní příležitosti a tržní trendy. Účastníky konference byli výrobci, výzkumníci, regulátoři a podnikatelé, kteří sdílejí své zkušenosti s pěstováním a využitím konopí.

Z léčebného konopí se stává klasický farmaceutický produkt, a proto je při jeho pěstování nutné dodržovat přísné standardy a zajistit neustálou dostupnost. Doby, kdy pěstování léčebného konopí bylo bráno jako pouze rostlinná výroba, jsou dávno pryč. Zkušenosti z trhu jsou ale takové, že žádný z pěstitelů momentálně nedokáže konzistentně dodávat konopí (konopné květy) s garantovaným a standardizovaným obsahem účinných látek.

In vitro přináší standardizované sklizně

Díky technice in vitro lze vypěstovat rostliny zcela bez virů, plísní a dalších kontaminací. Zároveň umožňuje dosahovat standardizovaných hodnot u každé rostliny a sklizně.

„V případech, kdy se netestuje genetika už na začátku pěstování, se může stát, že virus propukne až po několika sklizních a ztratíte celou linii," upozornil na rizika tradičních pěstíren MVDr. Ing. Václav Trojan, Ph.D., který patří mezi přední průkopníky ve výzkumu konopí pro léčebné účely u nás.

„Technika in vitro tyto problémy řeší a zajišťuje vysoce kvalitní a standardizované produkty při každé sklizni," dodává výzkumník, který své letité poznatky převádí do praxe klinického výzkumu v první pěstírně léčebného konopí přímo ve FNUSA. Vlastní výzkum konopí a pěstírna, propojení s nemocničním Centrem pro léčbu bolesti a nemocniční lékárnou, ve které konopné léky vznikají, jsou tak opravdovou raritou. A to nejen v domácím měřítku.

Při produkci pro léčebné účely je klíčová standardizace

„Například na německém trhu byla velká poptávka po odrůdách s 30% obsahem THC pro léčbu bolesti. Žádný z pěstitelů ale nebyl schopný takovou hodnotu garantovat. V praxi to pak znamená, že ošetřující lékař upravuje pacientovi dávku a jasná standardizace v procesu chybí," uvádí příklad z praxe Aleš Hrabák, odborník na farmacii a jeden ze zakladatelů pěstírny léčebného konopí Zenplanto.

Společnost, která byla založena v roce 2022, se zaměřujeme se na sektor healthcare, konkrétně na produkci zboží a služeb spojených s konopím. Zenplanto je držitelem licence k pěstování rostlin konopí pro léčebné použití a jeho produkty se mohou dodávat do lékáren. Licenci vydal SÚKL v květnu 2023.

První studie přináší výsledky

Odborníci se shodují, že pro větší rozšíření léčebného konopí bude zásadní provést rozsáhlé klinické studie prokazující jeho přínosy.

„Thomas Skovlund, CEO STENOCARE A/S, na konferenci prezentoval první data z Dánska. Už ty ukazují, že díky konopné léčbě je možné snížit výdaje na léčbu o 14 % oproti té standardní," podělil se o zajímavost z konference Aleš Hrabák.  

Právě na vývoj německého trhu se konference ve Frankfurtu také zaměřila. Po nedávné změně legislativy zde odpadají komplikace s nakládáním a distribucí konopí jako omamné látky. Očekává se rovněž růst tamního trhu o více než 20 % mezi roky 2023 a 2024.

Dalším zajímavým tématem byla situace ve Francii, kde po dvouletém pilotním programu pro 2 000 pacientů bude od ledna 2025 léčebné konopí plně legalizováno.

Naopak v Dánsku, kde jsou povoleny jen extrakty, roste trh velmi pomalu.

Odborníci z pěstírny Zenplanto na konferenci reprezentovali svoji úzkou spolupráci s předními experty jako je Dr. Trojan z FNUSA a Dr. Anna Rozkowská z Gdaňské univerzity.
Ta se podílí na vývoji čidel pro určování zralosti květů.
Díky takovým partnerským projektům mohou odborníci přinášet inovativní přístupy do zajištění výroby vysoce kvalitních a standardizovaných produktů z léčebného konopí.

 

FOTO: Václav Trojan, Aleš Hrabák, Anna Rozkowská na Cannabis Business Europe 2024 

Zdroj: ABBBA Consulting, s.r.o. 

Českým pacientům je předepisováno převážně konopí od zahraničních distributorů? Loňské udělení oprávnění od SÚKLu umožňuje nyní české pěstírně Zenplanto Farms dodávat léčebné konopí přímo do našich lékáren, kde je připravováno na míru pacientům podle předpisů lékařů. 

V roce 2023 si pro léky z konopí přišlo do FNUSA téměř 500 pacientů s chronickou bolestí? Nemocniční lékárna FNUSA zavedla i formu konopí v kapslích, které připravuje přímo v lékárně.

Zpět

BOLEST ONLINE 20. 11. – 19. 12. 2024

Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024.

ZPRÁVA O ČERNÉM KAŠLI

K poslednímu zářijovému dni bylo letos nahlášeno celkem 32 090 případů pertuse. Naštěstí počty nakažených klesají. Nejvíce případů bylo u nás mezi 14. a 18. týdnem roku, tedy v dubnu a v květnu 2024. V posledních 4 týdnech bylo evidováno průměrně 673 nových případů za týden. Nejvíce případů pertuse v roce 2024 zatím hlásí kraje: Moravskoslezský (3 766x), Středočeský (3 665x), Ústecký (3 353x) a hl. m. Praha (3 011x). Státní zdravotní ústav (SZÚ) připomíná, že po období pandemie COVIDu-19, kdy se vzhledem k opatřením snížil výskyt respiračních infekcí včetně pertuse, byl v ČR od září 2023 postupně registrován nárůst potvrzených onemocnění černého kašle ve všech věkových skupinách. Podle aktuálně dostupných dat a studií SZÚ předpokládá, že se budou vyskytovat epidemie černého kašle v intervalech 3 až 6 let.

DOPORUČUJEME