Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SOUTĚŽ: KDE SE VZAL VELIKONOČNÍ ZAJÍČEK?



Co bylo dříve, vejce nebo velikonoční zajíček?

To je otázka! Oba atributy mají spojitost s oslavou nového života: vejce jako symbol nových začátků a zajíc jako symbol plodnosti. Obojí se váže k jaru, kdy slavíme Velikonoce.

Patrně velikonoční role zajíčka začala v Německu. Zajíček (der Hase), speciálně velikonoční zajíček (der Osterhase) se k nám dostal až počátkem 20. století. V Německu snášel barevná vejce, která pak schovával dětem po zahradách. U nás nemá tento zvyk dlouhou tradici, ale připomíná nadílku lišky o první postní neděli - tzv. chození s liškou, kdy děti hledaly po stromech navěšené pečené preclíky.

Zajíc je symbolem plodnosti, života a štěstí. Zajíčka najdeme už v Bibli, kde představoval vše chudé, skromné a pokorné. Býval znázorňován také u nohou Panny Marie - jako symbol vítězství čistoty nad tělesným pokušením.

U každého zajíčka hledejte produktový tip, dobře si informace nastudujte, protože se vám budou hodit v testu. Pro 8 z vás máme za správné vyplnění testu připravené dárky v podobě e-poukázek na kosmetické a potravinářské produkty.

Nákup, losování a rozesílka cen jsou plně v režii společnosti Health communication s. r. o. Ceny se se nijak nevztahují k partnerům soutěže.

Účastí v soutěžích na Magazínu souhlasíte s pravidly.

VSTUPTE DO SOUTĚŽE ZDE

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

DOPORUČUJEME