Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SOLÁRNÍ KERATÓZA



Aktinická (nebo také solární) keratóza podle lékařů vzniká vždy v důsledku dlouhodobého a nadměrného vystavování kůže slunečnímu záření. Nejčastěji se vyskytuje na obličeji, například uších, rtech nebo nose, případně na hřbetech rukou nebo na předloktí. U mužů pak velmi často na pleši, kde schází přirozená ochrana v podobě vlasů. Je proto velmi důležité chránit si nezakryté části těla opalovacími prostředky s ochrannými SPF faktory. Dlouhodobá expozice slunečnímu záření, zejména UVB, vede k rostoucímu poškození keratinocytů v pokožce.

.............

Ultrafialové sluneční paprsky poškozují povrch kůže, kde dochází zejména k poškození DNA v keratinocytech. Hlavní role keratinocytů přitom spočívá ve vytváření ochranné bariéry mezi organismem a vnějším prostředím. Poškození UV paprsky vyvolá mutace genetické informace v DNA keratinocytů, které se mohou nekontrolovaně množit za vzniku projevů aktinických keratóz. Ke kožním nádorům vznikajícím z těchto buněk patří bazaliom a spinaliom.

.............

 

„Aktinická keratóza nejdříve vypadá jako malé růžové ložisko, které však má hrubší povrch. Později ložisko změní barvu na růžovočervenou a je pokryté šupinou. V pokročilé fázi je už šupina znatelně vyvýšená nad povrch kůže," popisuje prof. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., předsedkyně Společnosti korektivní a estetické dermatologie ČLS JEP.

Častější výskyt aktinické keratózy pozorují lékaři u mužů - týká se přibližně 15 % populace, ve věku nad 70 let však již 34 %. U žen se nemoc vyskytuje v 5 %, po 70. roku věku se výskyt zvyšuje na 18 % populace. Ve věku nad 70 let tak aktinickou keratózou trpí prakticky každý druhý.

„Výskyt onemocnění je tradičně vysoký například v Austrálii nebo v jižních státech Evropy. Ovšem ani ‚české' sluníčko nesmíme podceňovat a měli bychom se před ním chránit také," říká prof. Arenbergerová.

Nebrat změny na kůži na lehkou váhu

Lékaři upozorňují, že se aktinická keratóza časem může vyvinout ve zhoubný nádor.

„Je to přednádorový stav, který se v až 20 % případů může rozvinout v invazivní spinocelulární karcinom neboli spinaliom. Ten se v nejhorších případech může šířit například do uzlin nebo plic. Zároveň však není tak agresivní jako melanom a dává o sobě relativně dlouho vědět dopředu tím, že je vidět, takže pacientům umíme pomoci i v poměrně pokročilých stadiích," říká MUDr. Radek Litvik, dermatolog z Fakultní nemocnice Ostrava.

Kromě věku je hlavním rizikovým faktorem i typ kůže. Lidé se světlejší pletí, fototypu I a II, jsou ohroženi více. Riziko si však podle MUDr. Litvika lidé zvyšují sami, zejména pokud se často jezdí slunit k moři bez dostatečné ochrany nebo pravidelně navštěvují solária.

Nejdůležitější je chránit se před slunečním zářením. Základ je i takzvaný zákon 3K - košile, kalhoty a klobouk. Zbytečné je chodit do solárií a tam se vystavovat dalšímu UV záření. Občas je také vhodné se na vlastní kůži občas lépe podívat, a i s malým podezřením přijít k lékaři a zahájet léčbu, abychom mohli předejít vážnějším stavům," pokračuje MUDr. Litvik.

Jaké jsou možnosti léčby

Současná medicína nabízí celou řadu možností léčby aktinické keratózy, nejčastěji lékaři používají tzv. kryoterapii. Při ní kůži ošetřují kapalným dusíkem, což bývá často bolestivé a pacienti na zákroky musí docházet opakovaně.

Dále se uplatňuje léčba pomocí laseru nebo fotodynamická terapie s využitím fotosenzibilizátoru, který po ozáření světlem uvolňuje do aktinické keratózy toxické látky, které ji zničí.

„Potíž spočívá v tom, že takto ošetříme pouze viditelné projevy, zatímco chorobou už může být zasaženo i okolí, aniž by to bylo znát. V poslední době nám pomáhá léčba pomocí krému, který stimuluje imunitní reakci kůže, brání množení buněk a ničí nádorové a přednádorové změny na kůži. Pro pacienty je jeho užívání pohodlné, nanáší si jej sami po dobu několika týdnů," popisuje prof. Arenbergerová.

………….

65 procent invazivních spinocelulárních karcinomů vzniká z aktinických keratóz. Riziko vzniku tohoto nádoru je možné významně snížit tím, že budeme léčit každý projev aktinické keratózy, a to zejména v nádorovém poli.

aktinicka-keratoza.pierre-fabre.com

………….

Možné je i chirurgické odstranění lézí, zejména v případě, že se již choroba rozvinula v nádor. Výhodou excize je histologické vyšetření pro ověření diagnózy, nevýhodami je delší hojení a jizva.

Zdroje: MaVe PR, https://aktinicka-keratoza.pierre-fabre.com

Každých 300 m zvyšující se nadmořské výšky se o 4 % zvýší intenzita slunečního světla?
Zeměpisná šířka ovlivňuje intenzitu záření? V tropech je až 5x vyšší než např. ve Skandinávii.
Mezi 11. a 14. hod. obsahuje sluneční záření nejvyšší podíl UVB? Ráno a večer roste podíl UVA.

zdroj:  https://www.derm.cz

Zpět

KURZ PRO RODIČE DĚTÍ S ÚZKOSTÍ

Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.

BOLEST ONLINE 20. 11. – 19. 12. 2024

Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.

DOPORUČUJEME