Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ŠKOLA ZAČÍNÁ, ALE HRY NEKONČÍ



Každoročně školní zvonění ukončí definitivně prázdniny a oznamuje dětem i rodičům, že je čas vrátit se ke každodenním povinnostem. Počasí ale ještě většinou přeje hrám na čerstvém vzduchu i v sálech k tomu určených, proto jsme letos jako prostředí soutěže Zpátky do školy zvolili školní tělocvičnu. Pod 7 míči najdete 7 produktových tipů a v TESTU 7 kontrolních otázek. Ti z Vás, kteří v testu uspějí, se mohou těšit na šanci vyhrát krásné ceny od redakce Magazínu.

Než se pustíte do soutěže, máme pro Vás pár zajímavých kuriozit o fotbalových míčích:

  • Nejstarší známé míče pocházejí z Egypta a byly vyrobené z lněných hadrů.
  • V roce 1950 se v Brazílii na MS ve fotbale hrálo s míčem Duplo T, který byl vyroben z kožešiny psa. Byl velmi těžký a tvrdý a hráči si na něj stěžovali. Přesto padlo celkem 88 branek, což bylo v průměru 4 branky na zápas.
  • V roce 2006 byl v Německu použit míč Teamgeist, který byl navržen tak, aby měl lepší letové vlastnosti a menší odchylky. Byl také opatřen čipem, který umožňoval sledovat jeho polohu a rychlost.
  • V roce 2010 byl v Jihoafrické republice při MS ve fotbale použit speciální míč nazvaný Jabulani, který měl být aerodynamicky dokonalý. Byl ale příliš lehký a nepředvídatelný, což způsobovalo problémy brankářům i střelcům. 
  • V roce 2014 byl opět v Brazílii použit míč nazvaný Brazuca, který měl svůj vlastní účet na Twitteru.

........................................................

Vstupte do soutěže ZDE


Pozn. Kvůli technické náročnosti 3D platformy doporučujeme soutěž spouštět na PC nebo notebooku.

Zpět

SVĚTOVÝ DEN SRDCE

Světový den srdce připadá na 29. září. Připomíná, že zdraví našeho srdce je i v našich rukou. Nemoci srdce a cév jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Srdce se totiž může stát zranitelným kvůli běžným rizikovým faktorům, jako je kouření, nezdravá strava, vysoký krevní tlak, ale oslabuje ho například i diabetes. Lidé s diabetem 2. typu mají riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění až trojnásobně vyšší. Péče o cukrovku a srdce v dlouhodobém horizontu znamená konzumaci zdravé stravy, pravidelné cvičení a sledování hladiny cukru v krvi. Užitečné informace o možnostech snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění lze nalézt také na www.cukrovkacodal.cz

VII. 3D 360° KONGRES HEALTHCOMM PROFESSIONAL

Ještě do 5. 10. 2023 můžete vystudovat přednášky na 3D online kongresu, tentokrát z Polska. 30denní kongres je určen lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským zdravotnickým profesionálům. Na programu jsou témata: management v lékárně, novinky v antibiotické terapii, nedostatek léků v lékárnách, ovlivnění mikrobiomu pomocí fytoterapie, cévní věk nebo historie polských lékáren. Na na své expozice zvou také kongresoví partneři. Každý odborný blok VII. 3D 360° kongresu Healthcomm Professional je ohodnocený 7 body do systému CV, takže dohromady za oba vystudované bloky můžete získat od ČLnK 14 bodů. Registrujte se na www.healthcomm.cz

ČAS NA VAKCINACI PROTI CHŘIPCE

Nejúčinnějším způsobem ochrany před chřipkou je každoroční očkování. Česká vakcinologická společnost doporučuje zahájit očkování v říjnových termínech. Zranitelnou skupinou, pro kterou je chřipkový virus obzvláště nebezpečný, jsou senioři. Od loňského roku je ale k dispozici vakcína vyvinutá speciálně pro starší populaci. K jejímu vývoji vedlo mimo jiné zjištění, že v důsledku stárnutí a s ním spojených změn v imunitním systému dochází také k rychlejšímu oslabení imunity získané očkováním. Hladina protilátek po očkování u starších lidí klesá rychleji. Cílem říjnového očkování je, aby byli senioři co nejlépe chráněni a jejich hladina chřipkových protilátek byla nejvyšší právě v době vrcholící chřipkové sezóny. Osoby starší 65 let mají očkování proti chřipce plně hrazeno ze zdravotního pojištění.

NOVÁ ŘEDITELKA SÚKL

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) povede Mgr. Kateřina Podrazilová, Ph.D., která vystřídá dosavadní ředitelku Mgr. Irenu Storovou, MHA. 19. 9. 2023 to oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Podrazilovou vybral do čela ústavu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na základě výsledků výběrového řízení. Podrazilová je předsedkyní lékové komise Svazu zdravotních pojišťoven České republiky, kde měla na starost agendu lékové politiky. V minulosti v SÚKL působila na postu ředitelky sekce cen a úhrad. Jejím úkolem bude zajistit bezproblémové fungování ústavu a zaměřit se především na dostupnost léků.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie