Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2025: PAMĚŤ A SOUSTŘEDĚNÍ



Odborníci ve své profesi disponují hlubokými znalostmi a zkušenostmi týkajících se portfolia segmentu jejich činnosti. Sdílením informací o produktech, kterým důvěřují, nebo s nimiž mají dobrou zkušenost, přispívají k cenným poznatkům pro ostatní. Pomáhají tak zmapovat trendy a preference. Žebříčky TOP produktů pak poskytují jednoduchý a rychlý způsob, jak snadno zjistit, co je "nejlepší", "nejoblíbenější" nebo "nejprodávanější" u ostatních. Ukazují, co by si vybrali kolegové, nebo podtrhují pocit jednoty a vzájemnosti - to, když ostatní odborníci mají podobný názor na ten či onen produkt Mezi takové profesionály patří i zaměstnanci lékáren.

Anketa První volba lékárníka odstartoval na e-learningovém portálu Educomm v roce 2018 a hned v prvním ročníku se do ní zapojilo přes 500 zaměstnanců českých lékáren, kteří uváděli své preference u přípravků v 62 kategoriích. Účastníci z řad registrovaných lékárníků a farmaceutických asistentů na portálu Educomm.cz uváděli z volně prodejných léčivých přípravků (LP), doplňků stravy (DS), kosmetických produktů (K) či potraviny pro zvláštní lékařské účely (PZLÚ) ten, který je pro ně z vlastních zkušeností produktem první volby. Kterému důvěřují a jsou přesvědčeni o jeho benefitech. Všechny předchozí ročníky ankety měly kolem 50 až 60 kategorií, které představovaly obtíže, se kterými klienti do lékáren nejčastěji přicházejí.

První volba lékárníka 2025

Anketa První volba lékárníka prošla za sedm let své existence řadou inovací, které směřovaly k zjednodušení a vyššímu komfortu respondentů. Stále si ale zachovala pozici nezávislého průzkumu, který mapuje lékárenský trh očima těch, kteří každodenně vykonávají lékárenskou praxi.

Letošní ročník přinesl metodickou inovaci v podobě formuláře, který umožňoval vypsat pouze (a právě) jeden přípravek v dané kategorii, čímž se posílilo zaměření na skutečně nejpreferovanější volbu každého jednotlivého respondenta. Do ankety se v roce 2025 zapojilo 528 respondentů, odborníků z nezávislých i řetězcových lékáren celé ČR (obr. 1). Hlasování probíhalo anonymně, účastníci ale uvedli své profesní zařazení (obr.1). Letos mohli respondenti online uvádět od 1. 3. do 31. 5. 2025 své preference ve 41 kategoriích zohledňujících indikace, ke kterým jsou volně prodejné přípravky primárně určeny.

PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2025: PAMĚŤ A SOUSTŘEDĚNÍ

Na lékárenském trhu je k dispozici celá řada léčivých přípravků i doplňků stravy s obsahem Ginkgo biloba. Ať už se v historii ankety První volba lékárníka objevily kategorie jako „Paměť", „Podpora kognitivních funkcí" nebo „Produkty pro zlepšení koncentrace", přípravky s extraktem z listů rostliny Ginkgo biloba se objevovaly vždy v TOP 5. Extrakt z Ginkgo biloby obsahuje více než 40 biologicky aktivních látek, z nichž jsou terapeuticky nejvýznamnější flavonoidy a terpenoidy (ginkgolidy). Flavonoidy chrání buňky před poškozením volnými radikály a ginkgolidy zlepšují prokrvení a působí protizánětlivě. Kombinace těchto dvou složek v kvalitním standardizovaném extraktu je vždy klíčová pro maximální terapeutický efekt. S velkým náskokem v ročníku 2025 zvítězil v kategorii „Paměť a soustředění" volně prodejný lék Tebokan® s obsahem látky EGb 761®, což je koncentrovaný, patentovaný extrakt z listů jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba). Tebokan® není nejpreferovanější volbou poprvé, již v ročnících 2020 a 2021 jej lékárníci uvedli jako jedničku v kategorii „Paměť". Zajímavá je ale důvěra zohledněná v procentech. Ta u Tebokanu výrazně poskočila vzhůru - v ročníku 2020 ho označilo za nejlepší volbu 21 % respondentů, o rok později již 26 % účastníků ankety První volba lékárníka. Letos mu dalo největší důvěru téměř 43 % respondentů (obr. 2).

Tebokan® - Energie pro váš mozek

Tebokan je volně prodejný lék s obsahem EGb 761®, což je koncentrovaný, patentovaný extrakt z listů jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba). Zlepšuje prokrvení mozku a chrání nervové buňky, a tím vede ke zlepšení paměti, koncentrace a celkové mozkové činnosti.

Tebokan se doporučuje zejména při poruchách paměti souvisejících s věkem nebo při vertigu a tinnitu

Podle Doporučených postupů pro praktické lékaře1 je extrakt Ginkgo biloby (EGb 761®) v dávce 120-240 mg/den možné podávat ve stadiu mírné kognitivní poruchy a rovněž ve stadiu lehké až středně těžké demence.

Tebokan (EGb 761) zlepšuje kognitivní schopnosti a další příznaky díky prokázanému multitargetovému mechanismu účinku:

Neuroprotekce

- Inhibuje rozvoj mozkového edému vlivem traumatu nebo intoxikace
- Inaktivuje toxické kyslíkové radikály
- Zlepšuje paměť, výkonnost a schopnost se učit

Zlepšení buněčného metabolismu

- Zvyšuje energii
- Zvyšuje odolnost mozkových buněk při hypoxii

Zlepšení mikrocirkulace

Včasná léčba může výrazně zpomalit průběh demence. To znamená, že pacient může déle zůstat soběstačný a mít kvalitnější život.

Rizikové faktory přispívající ke vzniku demence aneb běžný pacient v lékárně:

  • Vysoký krevní tlak
  • Kardiovaskulární onemocnění
  • Cévní mozkové příhody
  • Stres, deprese
  • Úrazy hlavy
  • Kouření
  • Diabetes
  • Obezita... 

Více na https://www.tebokan.cz/

Zpracovala -red- z výsledků ankety První volba lékárníka 2025
Článek obsahuje reklamní sdělení společnosti Schwabe Czech s.r.o.

Reference:
1. https://www.svl.cz/svl-docs/doporucene-postupy/17/dp-demence-2024.pdf

Tebokan 120 mg, potahované tablety: zkrácená informace o přípravku

Složení: 1 potahovaná tableta obsahuje: 120 mg Ginkgonis extractum siccum raffinatum et quantificatum (EGb 761) 35 - 67:1. Indikace: Syndrom demence (primární degenerativní demence Alzheimerova typu, vaskulární demence, smíšené formy demence), jejímiž hlavními symptomy jsou: poruchy paměti, poruchy koncentrace, depresivní nálada, vertigo, tinitus, bolesti hlavy. Okluzivní choroba periferních tepen ve stadiu II dle Fontaineho škály. Vertigo a tinitus cévního nebo involučního charakteru. Dávkování a způsob podání: Syndromy demence: 1 - 2 potahované tablety denně, minimální doba léčby by měla být nejméně 8 týdnů, po tříměsíční terapii je třeba posoudit prospěšnost pokračování v léčbě. Okluzivní choroba periferních tepen: 1 potahovanou tabletu denně, minimálně po dobu 6 týdnů. Vertigo a tinitus: 1 potahovanou tabletu denně, léčba delší než 6 - 8 týdnů nepřináší další terapeutický prospěch. Užívání tablet je nezávislé na jídle. Kontraindikace: Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku. Zvláštní upozornění a opatření pro použití: Podávání přípravku Tebokan 120 mg se nedoporučuje dětem a dospívajícím do 18 let. Protože extrakty z Ginkgo biloba nejsou dostatečně prověřené v případech depresivní nálady a bolesti hlavy, které se nevyskytují v souvislosti se syndromem demence, může být Tebokan 120 mg užíván při těchto symptomech pouze pokud vezmeme v úvahu všechna potřebná bezpečnostní opatření. Jednotlivá hlášení naznačují možnost, že přípravky s obsahem Ginkgo biloba by mohly zvýšit sklon ke krvácení. Klinické studie neposkytují žádné důkazy o interferenci s krevní srážlivostí. Nicméně u pacientů s hemoragickou diatézou nebo pacientů užívajících antikoagulancia je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Nelze vyloučit, že použití přípravků s Ginkgo biloba podporuje výskyt záchvatů u pacientů s epilepsií. Příčinná souvislost mezi těmito výsledky a užíváním přípravku nebyla prokázána. Přípravek obsahuje monohydrát laktózy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, vrozeným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy by tento přípravek neměli užívat. Interakce: Žádné klinicky relevantní interakce nejsou dosud známy. V placebem kontrolované dvojitě slepé studii, která byla provedena s 50 osobami s denní dávkou 240 mg specielního extraktu EGb 761 v kombinaci s 500 mg kyseliny acetylsalicylové nebyl prokázán žádný účinek na koagulační parametry (včetně PTT, Quick testu a doby krvácení).  Nežádoucí účinky: Z jednotlivých hlášení: bolesti hlavy, krvácení z jednotlivých orgánů, mírné gastrointestinální potíže, kožní alergické reakce (zčervenání, otok, svědění). Zvláštní opatření pro uchovávání: Nevyžaduje. Držitel rozhodnutí o registraci: Dr. Willmar Schwabe GmbH & Co. KG, Willmar-Schwabe-Str. 4, D-76227 Karlsruhe, Německo. Datum první registrace: 30.4.2014.

Přípravek není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Lék je též k dispozici v lékárnách bez receptu.

Zajímají vás výsledky všech 41 kategorií ankety První volba lékárníka 2025?

Kompletní přehled uveřejníme mj. na podzimním 2D kongresu IMUNITA, který startuje 3. 9. 2025.

Přihlásit se můžete již nyní!

Zpět

JAK SI STOJÍME V PILÍŘI ZDRAVÍ?

Česko se podruhé umístilo na prvním místě v pilíři Zdraví a bezpečnost Indexu prosperity a finančního zdraví, který sestavuje Evropa v datech a Česká spořitelna. Stejně jako v předešlém roce se mezi silné stránky Česka řadí velmi silná kyberbezpečnost a dostupná lékařská péče. Posun zaznamenalo Polsko, které od minulého ročníku poskočilo ze čtvrté pozice na druhou příčku. Od minulého roku můžeme pro Česko pozorovat posun o dvě příčky v dostupnosti lékařské péče. Ale umístění ve statistice „naděje na dožití ve zdraví“ není zase tak příznivé - Česko se zde propadlo z 13. na 15. místo, přestože samotná hranice let prožitých ve zdraví v ČR vzrostla (z 61,8 na 62 let). Trend je nadále nepříznivý – Češi tráví zbytečně velkou část života v nemoci. Více na Indexprosperity.cz

LÉČEBNÉ VYUŽITÍ PSILOCYBINU

Pravidla pro předepisování léčivých přípravků s obsahem psilocybinu v České republice jsou platná od 1. ledna 2026 a jsou stanovena novým nařízením vlády a novelou vyhlášky o předepisování léčiv. Psilocybin budou smět předepisovat pouze psychiatři nebo lékaři s nástavbovou specializací v psychoterapii pro léčbu farmakorezistentní deprese a souvisejících stavů, a to s přísnými limity: 75 mg/měsíc (max. 35 mg/dávka, 3x měsíčně), vždy s minimálně 4-6hodinovým dohledem. Tato úprava zavádí léčebné využití psilocybinu pomocí individuálně připravovaných léčivých přípravků (IPLP) a doplňuje legislativu. Indikace pro užívání je: farmakorezistentní deprese, deprese spojené s onkologickým onemocněním a jiné závažné stavy. Zavádění syntetického psilocybinu se bude řídit doporučenými postupy, které připravila Psychiatrická společnost České lékařské společnosti J. E. Purkyně.

JEDNÁNÍ MINISTRŮ ZDRAVOTNICTVÍ

2. prosince proběhne v Bruselu jednání Rady ministrů zdravotnictví EU. Českou republiku bude zastupovat ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Řešit se má mj. nařízení o kritických léčivých přípravcích (CMA). Ministr zdravotnictví podpoří další posun v legislativním procesu s tím, že je nezbytné posílit nástroje k řešení dostupnosti léčiv, strategické investice do evropské výroby, společné evropské nákupy léčiv a jejich pohotovostní zásoby. U farmaceutického balíčku ČR trvá na dodržení dojednaného kompromisu mezi členskými státy tak, aby byly skutečně reflektovány potřeby pacientů a zajištěn dostatek léčiv napříč EU. Řešena bude i revize směrnice o tabákových výrobcích a zahrnutí nikotinových a dalších výrobků, jejímž hlavním cílem by dle Ministerstva zdravotnictví mělo být především snížení atraktivity těchto výrobků a souvisejícího marketingu, zejména pro děti a mladistvé. (MZČR)

ADIKTOLOGICKÁ VIDEO POMOC

Národní linka pro odvykání 800 350 000 spouští od prosince videokonzultace. Reaguje tím na rostoucí poptávku po distančním poradenství. Videohovory přinesou osobnější kontakt odborníků s lidmi, kteří chtějí skoncovat s kouřením či jinou závislostí, i s jejich rodinnými příslušníky a blízkými. Klasické telefonické hovory budou samozřejmě zachovány. Videokonzultace budou v první fázi sloužit především jako úvodní setkání s klientem, během něhož konzultant vyhodnotí situaci, motivaci a potřeby. Na základě tohoto zhodnocení bude další spolupráce pokračovat standardním způsobem. Klient si videokonzultaci rezervuje přes web chciodvykat.cz nebo telefonicky na čísle 800 350 000.

DOPORUČUJEME