ATOPICKÝ EKZÉM: HLEDEJME SPRÁVNÉ INFORMACEAtopický ekzém je zánětlivé onemocnění pokožky, obvykle s intenzivním svěděním postižené oblasti. Nedá se úplně vyléčit, ale dá se s ním žít. Postižení se to musejí naučit. Pomůže jim nový e-learningový projekt.

Patří k nejčastějším kožním potížím. Genetika tu hraje svou významnou roli; pokud atopický ekzém mají oba rodiče, je tu více než osmdesátiprocentní pravděpodobnost, že děti budou stejně postiženy. Jestliže trpí ekzémem jeden z rodičů, riziko pro dítě je více než padesátiprocentní.

Souvislost nejen s geny

Atopie souvisí nejen s geny, ale i s vnějšími vlivy - s negativními změnami životního prostředí, s alergeny, se znečištěným ovzduším, s prachem a agresivními pyly, a také se stresem. Záleží i na výběru profese a na koníčcích. Všechny negativní vlivy se u ohrožených jedinců sčítají. Atopický ekzém v dospělosti obvykle mizí, ale ne vždy. Atopici mají větší riziko vzniku senné rýmy, astmatu i některých dalších nemocí.


Klasické příznaky:

Suchá svědící pokožka, olupování kůže, puchýřky na dlaních nebo i na ploskách nohou, prasklinky za ušima, postižení pokožky ve vlasaté části hlavy.


Informace od odborníků

Garantem projektu pro pacienty s atopickým ekzémem i jejich rodiny je prof. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky FNKV a 3. LF UK Praha a předseda České dermatologické společnosti. Mezi další odborníky patří specialisté s dlouhodobou praxí v oboru, například prim. MUDr. Štěpánka Čapková, MUDr. Radek Litvik a MUDr. Nina Benáková, Ph.D., členka stejné společnosti, která k tomu říká: „Pacienti - ať už s akutní, nebo chronickou formou nemoci - mají k dispozici různé možnosti a medikamenty, které by měli správně používat. Strategie léčby je stejně důležitá jako volba léku," zdůrazňuje. „Když pacient pochopí podstatu onemocnění, nechá se provázet fázemi léčby a spolupracuje." 

"Náš edukační projekt pro ty, kteří trpí atopickým ekzémem, sdružuje špičkové odborníky, kteří se v dermatologii pohybují řadu let a shromažďují pro své pacienty nejnovější poznatky o nemoci", říká prof. Arenberger.  

Všichni si dnes hledají vědomosti na internetu, kde je spousta nepravdivých a zavádějících informací. Ty správné, aspoň pokud se týká atopického ekzému, najdou na www.atopikonline.czRegistrace je zdarma. Cílem projektu je poskytnout kvalitní, aktualizované, utříděné a odborně garantované informace, upozorňovat na polopravdy, nepravdy a mýty. 

Co tu najdete?

Základní obecné informace o atopickém ekzému včetně důležité funkce kožní bariéry a významu emoliencií v léčbě.

Pacienti tu objeví i příklady správné péče prezentované na konkrétních životních situacích jako je například těhotenství, sportovní aktivita, používání dekorativní kosmetiky atp. Naučí se správně aplikovat nejen masťové základy, ale i kortikoidy, o kterých stále existuje mnoho mýtů. 

Realita současné doby. Tiskové konference sledujeme online, třeba na mobilu. Prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky FNKV a 3. LF UK Praha a předseda České dermatologické společnosti představuje prostřednictvím displeje mobilních aparátů novinářům nový portál pro atopiky https://www.atopikonline.cz/.

 

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen
Herbisland
Herbion
Nalgesin
Nové vinařství Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

ZDRAVOTNÍCI POTŘEBUJÍ POŘÁDNOU PORCI ENERGIE JAK PATOGENNÍ BAKTERIE HELICOBACTER PYLORI VYVOLÁVÁ RAKOVINU ŽALUDKU? POSILNĚTE SI IMUNITU A DODEJTE TĚLU VÝŽIVU, KTEROU POTŘEBUJE KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: VLHKÝ KAŠEL POZVÁNKA DO PORTÁLU EDUCOMM CO VÍME A NEVÍME O MIGRÉNĚ? LÉKAŘI NABÍZÍ POMOC SE SAMOVYŠETŘENÍM PORUCHY ČICHU V SOUVISLOSTI S COVIDEM-19 ATOPICKÝ EKZÉM: HLEDEJME SPRÁVNÉ INFORMACE NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: BOLEST ZUBŮ FARMAKOLOG MUDR. JAN STROJIL, PH.D.: O MEDIKACI V TĚHOTENSTVÍ STAŘÍ, NEMOCNÍ A COVID: DĚSÍ JE JEN MÉDIA? ERDOSTEIN – JEDNO Z DOPORUČENÍ LÉČBY SYMPTOMŮ PROVÁZEJÍCÍCH COVID-19 NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 11-2020 KNIŽNÍ NOVINKY PNEUMOKOK K ZDRAVÉMU STÁRNUTÍ NEPATŘÍ TOP 5 ČLÁNKŮ ŘÍJNA 2020 SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY JAK PŘISPĚT K POSÍLENÍ IMUNITY A PREVENCI CHRONICKÝCH ZÁNĚTŮ V TĚLE NEJEN NA PODZIM POZOR NA VÝŽIVU NAŠICH SENIORŮ – A TO NEJEN V DOBĚ PANDEMIE VYBRANÉ OTÁZKY SPOJENÉ S POSLEDNÍ NOVELIZACÍ ZÁKONÍKU PRÁCE BĚŽÍ NA 200 KLINICKÝCH STUDIÍ POTENCIÁLNÍCH LÉČIV

RELAX

OČI A KORONAVIRUS KDYŽ SE TESTUJE TEST PANDEMIE COVID-19 A JEJÍ VLIV NA SEXUALITU ČECHŮ SOUTĚŽ S VYDAVATELSTVÍM GRADA VÝZVA: O sérologické prospektivní studii na přítomnost protilátek SARS -CoV-2 s garantem, prof. MUDr. Vojtěchem Thonem, Ph.D. INVAZE POKRAČUJÍ: DO ROKU 2050 BUDE NEPŮVODNÍCH DRUHŮ O TŘETINU VÍCE V BOJI PROTI VIRŮM POMOHOU HOUBY I VÝTAŽKY Z PUPENŮ OTESTUJTE MÍRU RIZIKA ŽILNÍ NEDOSTATEČNOSTI SVÝCH NOHOU CVIKY ZA TÁROU NEJEN PROTI BOLESTI ZAD UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz