PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: PREVENCE KARDIOVASKULÁRNÍCH CHOROBKardiovaskulární onemocnění (KVO) jsou dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí v Evropě i v České republice, kde se sice za poslední roky podařilo snížit úmrtnost o 20 %,* ale především díky účinnějším diagnostickým i terapeutickým postupům. Pozitivní vliv mělo také postupné snižování průměrné hladiny cholesterolu v krvi a zlepšující se péče o nemocné s hypertenzí. Zdravotnická ročenka České republiky, kterou každoročně vydává ÚZIS, nám podává ucelenou informaci o našem zdravotnictví a o stavu zdraví obyvatel. Nemoci oběhové soustavy - kardiovaskulární onemocnění (KVO) podle ní představují již roky nejčastější příčinu hospitalizace. Pro tato onemocnění bylo zaznamenáno v roce 2018 cca 48 tisíc případů pracovní neschopnosti a invalidní důchod z příčiny KVO pobíralo přes 35 tisíc obyvatel ČR. Často ve věku, který nepřesáhl 65 let.**

Hlavní příčinou KVO je ukládání tukových látek (cholesterolu), polysacharidů a vápníku v cévních stěnách, které vede postupně k jejich zneprůchodnění, a tím k nedostatečnému zásobování důležitých orgánů krví. Následkem aterosklerózy bývá cévní mozková příhoda nebo ischemická choroba srdeční. Smutné na těchto fatálních stavech je, že existuje celá řada rizikových faktorů, které můžeme ovlivnit, přesto tak nečiníme! Asi proto, že ateroskleróza nepřichází naráz, ale jde o dlouhodobý proces, který navíc o sobě dlouho nedává vědět - nebolí. A v tom je jeho záludnost.

* http://www.szu.cz/tema/prevence/srdecne-cevni-nemoci, ** Zdravotnická ročenka České republiky 2018 

V rámci nezávislého průzkumu První volba lékárníka, který již třetím rokem pro své uživatele z řad registrovaných lékárníků a farmaceutických asistentů realizuje vzdělávací portál Educomm, byly zjišťovány preference rovněž v kategorii PREVENCE KARDIOVASKULÁRNÍCH CHOROB. Stejně jako v ostatních 62 kategoriích průzkumu, tak i v této, která se týkala produktů pro prevenci nemocí srdce a cév, uváděli respondenti z volně prodejných léčivých přípravků (LP), doplňků stravy (DS), kosmetických produktů (K) či potraviny pro zvláštní lékařské účely (PZLÚ) ten, který je pro ně z vlastních zkušeností produktem první volby. Přípravek, kterému důvěřují a jsou přesvědčeni o jeho benefitech, pro které ho mohou pacientům doporučit v tzv. samoléčbě. 


Sběr dat v průzkumu První volba lékárníka 2020 probíhal v termínu od 6. 11. 2019 do 20. 1. 2020 na e-learningovém portálu pro zaměstnance lékáren Educomm.cz.

Třetí ročník zaznamenal dosud rekordní účast ve své historii, a to 691 unikátních účastníků (468 lékárníků a 223 asistentů) z lékáren celé České republiky. V letošním ročníku průzkumu První volba lékárníka 2020 zvítězil v kategorii Prevence kardiovaskulárních chorob doplněk stravy MaxiCor®forte, unikátní přípravek s 90% obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin.


KDYŽ JDE O SRDCE...

Mezi ovlivnitelné faktory kardiovaskulárního zdraví patří v první řadě zdravý životní styl včetně vyvážené stravy, ve které bude omezen příjem tučných a sladkých jídel, a naopak zvýšený příjem omega-3 mastných kyselin, jejichž nejvýznamnějšími zástupci jsou kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA), které přispívají k normální činnosti srdce. Příznivého účinku se dosáhne při přijetí 250 mg EPA a DHA denně. Pro dobrou kondici cév je vhodný také pravidelný pohyb, udržování optimální tělesné váhy a absence alkoholu a cigaret.

Pro podporu správného fungování srdečně-cévního systému je důležité ovlivnit množství tuku v krvi, snížit hladinu triglyceridů a zvýšit hladinu HDL cholesterolu. Nesprávný poměr omega-6 a omega-3 nenasycených mastných kyselin v lidském organismu může být jednou z příčin KVO. Vlivem špatných stravovacích návyků a nevhodného složení potravin však u většiny populace vzrůstá podíl omega-6 kyselin. Jejich nadbytek může být pro tělo škodlivý. To lze řešit dostatečnou suplementací omega-3 mastných kyselin ve stravě nebo prostřednictvím potravinových doplňků. Studie ukazují, že omega-3 mastné kyseliny snižují krevní tlak a srdeční frekvenci, zlepšují dyslipidemii, snižují zánět a zlepšují funkce cév a krevních destiček. EPA a DHA mají sice rozdílné působení na jednotlivé rizikové faktory aterosklerózy (lipidy, krevní tlak, srdeční frekvence, známky zánětu, funkce destiček), ale vzájemně se ve svém působení doplňují.1

Zdroje:
1. Mori TA, Woodman RJ. The independent effects of eicosapentaenoic acid and docosahexaenoic acid on cardiovascular risk factors in humans. Curr Opin Clin Nutr 2006, 9 (2): 95-104.

Firemní prezentace

MaxiCor® forte - všechny důležité omega-3 mastné kyseliny v jediné tobolce!

Produkty MaxiCor® se pyšní už dvacetiletou tradicí na českém lékárenském trhu. Jde o ucelenou originální řadu produktů pro aktivní podporu zdraví nejen kardiovaskulárního systému. MaxiCor® forte obsahuje garantované vysoké množství 90% příznivě působící omega-3 a zanedbatelné množství jiných mastných kyselin (omega-6 a nasycené mastné kyseliny), které máme ve stravě v nadbytku. Je proto ideální přípravek k vybalancování poměru omega-3/omega-6 mastných kyselin.

Řada MaxiCor® představuje přípravky MaxiCor® forte, MaxiCor® basic, MaxiCor® Cholesta a MaxiCor® MaxIQ.

MaxiCor® forte je bohatý zdroj čistých omega-3 nenasycených mastných kyselin z vysoce čištěného oleje z vybraných druhů mořských ryb. Speciální proces čištění je realizováno pomocí superkritické fluidní extrakce a superkritické fluidní chromatografie, čímž je zaručeno minimální tepelné zatížení extrahovaných látek a minimální riziko oxidace.

- vysoký podíl omega-3 (minimálně 90 %, tj. 450 mg)

- nízký obsah omega-6 NMK (maximálně 5 %)

Doplněk stravy MaxiCor®forte je unikátní a prémiový přípravek řady MaxiCor® s vysokým obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin, které přispívají k normální činnosti srdce.

Z 90 % obsahuje pouze vysoce kvalitní a čisté omega-3 kyseliny.

Stačí 1 malá, snadno polykatelná tobolka denně.

 


Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Sedatif Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

MINERÁLNÍ SOLI NA(D) ZLATO LÉKY, DOPLŇKY STRAVY A MOŽNÉ REAKCE NA SLUNEČNÍ ZÁŘENÍ JAK SI UŽÍT SLUNCE A NEUŠKODIT KŮŽI? KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: KOMÁŘI A ŠTÍPANCE O LÉKOVÝCH INTERAKCÍCH... PŘEDCHÁZEJTE POTÍŽÍM KLOUBNÍHO APARÁTU SVÉHO PSA PRO LÉKY NA E-RECEPT S OBČANKOU ROSTLINNÉ LÉČIVÉ PŘÍPRAVKY V REGISTRAČNÍM PROCESU NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PTALI JSTE SE BĚHEM ONLINE KONFERENCE… REPORTÁŽ: PŘEDÁNÍ PEČETI ODBORNÁ LÉKÁRNA HEMOROIDY NEMUSÍ BÝT TABU, NENÍ NUTNO SE DRŽET STEREOTYPU PŘI JEJICH ŘEŠENÍ ZA TÁROU TOP 5 ČLÁNKŮ KVĚTNA 2020 NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 6-2020 KNIŽNÍ NOVINKY ROZHOVOR S FARMACEUTICKÝM TECHNOLOGEM DAVIDEM VETCHÝM ŘEŠENÍ VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ Z POHLEDU LÉKÁRNÍKA I. KAZUISTIKY Z PRAXE KLINICKÉHO FARMACEUTA II. NOVÁ ZDRAVOTNÍ TVRZENÍ PRO ADAPTOGEN ŽENŠEN ČEŠI PŘI OPALOVÁNÍ STÁLE CHYBUJÍ COVID -19 A PRACOVNÍ PRÁVO JAK ZMĚNILA PANDEMIE NÁHLED NA KLINICKOU MEDICÍNU ZÁNĚTLIVÝ MULTISYSTÉMOVÝ SYNDROM A INFEKCE SARS-COV-2 U DĚTÍ ONLINE KONFERENCE HEALTHCOMM

RELAX

VÝSLEDKY TESTOVÁNÍ SÉRA PROTI OČNÍM VÁČKŮM ACM - EXPERTNÍ OCHRANA POKOŽKY NA LÉTO OMLAZENÍ BEZ JEHLY A SKALPELU SOUTĚŽ O BIO-AKTIVNÍ INCA COLLAGEN ROZHOVOR s psychiatrem MUDr. Radkinem Honzákem JAK POMOCI OČÍM UNAVENÝM OD MODRÉHO SVĚTLA? JAK PEČOVALY ČEŠKY O SVŮJ VZHLED V NOUZOVÉM STAVU? SIRUPY, KAM SE PODÍVÁŠ LÉKOVÉ INTERAKCE - doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D. UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ GRADA
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz