Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: KATEGORIE BOLEST V KRKU



Škrábání, pálení a bolest v krku patří mezi první signální příznaky onemocnění horních dýchacích cest, což jsou potíže, jejichž incidence stoupá zejména v podzimním období roku. I když bolest v krku nemusí nutně souviset se sezonním oslabením imunity či podzimními plískanicemi, ale setkáváme se s ní celoročně, je právě říjen měsícem, kdy v rámci naší rubriky, ve které komentujeme výsledky jednotlivých kategorií nezávislého průzkumu První volba lékárníka, vybíráme pro Magazín kategorii BOLEST V KRKU.

S nepříjemnými pocity, které se mohou objevit v oblasti ústní dutiny a krku, přicházejí pacienti nejprve do lékáren, aby po konzultaci s lékárníkem ulevili postižené sliznici samoléčbou, nebo se s ním poradili, zda a v jaké případě by měli navštívit lékaře. Symptomatická léčba bolesti v krku je indikována jako samostatná léčba u zánětlivých onemocnění primárně virové etiologie a radiační mukositidy, jinak je vedena jako doplněk léčby kauzální při infekcích bakteriálního původu, zejména aplikaci antibiotik.1 Jako lokální protizánětlivá léčiva se v ORL používají nesteroidní antiflogistika, jejichž klinické použití je dáno i jejich lékovou formou. Pastilky, roztoky a spreje se používají u zánětů dutiny ústní a hltanu doprovázených zarudnutím, otokem a bolestí.2  Takovou léčivou látkou je benzydamin-hydrochlorid, účinná složka přípravků řady TANTUM VERDE®, která již potřetí v řadě zvítězila v kategorii BOLEST V KRKU v rámci nezávislého průzkumu První volba lékárníka. 

Sběr dat v průzkumu První volba lékárníka 2020 probíhal v termínu od 6. 11. 2019 do 20. 1. 2020 na e-learningovém portálu pro zaměstnance lékáren Educomm.cz. Třetí ročník zaznamenal dosud rekordní účast ve své historii, a to 691 unikátních účastníků (468 lékárníků a 223 asistentů) z lékáren celé České republiky.  Do kategorie BOLEST V KRKU, jejímž vítězem se stal léčivý přípravek TANTUM VERDE® (Benzydamini hydrochloridum), který je dostupný ve 3 lékových formách ve 4 produktech (pastilky, roztok, spray a spray forte) pro symptomatickou léčbu bolesti v krku včetně projevů zánětu sliznice v ústní dutině a krku, se zapojilo svojí volbou 640 respondentů, přičemž téměř 34 % z nich preferovalo právě toto lokální nesteroidní antiflogistikum s protizánětlivým a analgetickým účinkem a antiseptickou aktivitou.3

BEZPEČNÝ A ÚČINNÝ ORIGINÁL

Benzydamin ve formě hydrochloridu je topicky podávané protizánětlivé léčivo odvozené od heterocyklu indolu, připravené v první polovině 60. let v laboratořích společnosti Angelini. Využívá se zejména k léčbě v oblasti orální a vaginální sliznice. Systémová biologická dostupnost po lokálním orálním podání (i případném perorálním požití) je velice nízká (méně než 10 %)3,4,5. Na rozdíl od ostatních nesteroidních antiflogistik je benzydamin zásaditý (slabá báze), zatímco ostatní zástupci skupiny jsou po chemické stránce kyseliny. Účinek benzydamin-hydrochloridu na gastrointestinální trakt nebyl pozorován.3


V Doporučených postupech ČLnK pro farmakoterapii bolesti v krku je doporučován Benzydamin (Tantum Verde) jako lokální protizánětlivé léčivo v oblasti ORL s analgetickým účinkem a antiseptickou aktivitou. 

ZDE


KOMPLEXNÍ ÚČINEK TANTUM VERDE®

Protizánětlivý 3,6

Protizánětlivý účinek je dán stabilizací buněčných membrán neutrofilních granulocytů a přímým působením proti protizánětlivým cytokinům (TNF-α a IL-1β), tím dochází ke zmírnění zánětu, hyperémie, dyskomfortu, pálení a redukci edému.

Antimikrobiální*3,7

Působí proti G+ a G- bakteriím a plísním a působí synergicky s některými ATB. V kombinaci s ampicilinem vykazuje baktericidní účinek proti rezistentním kmenům Pseudomonas aeruginosa a Staphylococus aureus. Synergismus byl také prokázán v kombinaci s chloramfenikolem a tetracyklinem.

G+ bakterie: Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Streptococcus pyogenes

G- bakterie: Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Proteus vulgaris, Neisseria meningitidis

Plísně: Candida albicans, Saccharomyces cerevisiae

* Vztahuje se pouze na tekuté formy Tantum Verde Spray, Tantum Verde Spray Forte a roztok.

Lokálně anestetický/analgetický účinek 3,8

Díky strukturální podobnosti s lokálními anestetiky blokuje sodíkové kanály, a tím účinně snižuje bolest spojenou se zánětem.

LÉKOVÉ FORMY:

Pastilky Tantum Verde: pastilky proti bolesti v krku spojené se zarudnutím, překrvením a pálením (ve 4 příchutích).

Roztok Tantum Verde: roztok ke kloktání proti bolesti v krku spojené se zarudnutím, překrvením a pálením; proti bolesti po chirurgických a stomatologických zákrocích.

Spray / Spray Forte: Tantum Verde Spray proti bolesti v krku spojené se zarudnutím, překrvením a pálením. Tantum Verde Spray Forte proti silné bolesti v krku spojené s otokem a ztíženým polykáním. Je 2× silnější než Tantum Verde Spray. Praktické balení se sklopnou tryskou.

INDIKACE:

Použití benzydaminu v topické léčbě onemocnění sliznic dutiny ústní a krku

  • Stomatitida
  • Glositida
  • Gingivitida
  • Faryngitida
  • Tonzilitida
  • Afty
  • Úprava uzdičky
  • Otlaky azánět dásní od zubní protézy arovnátek
  • Podpůrná léčba po chirurgických a stomatologických zákrocích při růstu zubů, extrakci zubů, dentální hygieně čimechanických poraněních vdutině ústní
  • Prevence a podpůrná léčba mukositidy9,10

PREVENCE A PODPŮRNÁ LÉČBA MUKOSITIDY

U pacientů podstupujících radioterapii se může v důsledku léčby onkologického onemocnění rozvinout orální mukositida, bolestivé a vysilující onemocnění v ústech a krku. Vzniklý zánět v dutině ústní, často spojený s tvorbou vředu, se projevuje dále zarudlými a zduřenými dásněmi, pocitem sucha a bolestí, což pacientům komplikuje příjem stravy i tekutin a způsobuje obtíže s polykáním a mluvením. Benzydamin pomáhá oddálit progresi mukositidy a redukuje intenzitu bolesti.9,10

MASCC/ISOO Guidelines doporučují benzydamin k prevenci mukositidy u pacientů podstupujících radioterapii v oblasti hlavy a krku (do 50/Gy) bez současné chemoterapie.10


Pozn. k tabulkám u výše uvedené studie:
STUPEŇ MUKOSITIDY: 0 = beze změny 1 = zarudnutí / bolestivost 2 = zarudnutí, vřed do 1 cm (schopnost jíst) 3 = vřed větší 1 cm, zarudnutí (nutnost tekuté stravy) 4 = krvácející / nekrotický vřed (neschopnost příjmu potravy)
BOLEST 0 = žádné bolesti 1 = lehce / mírně pálí 2 = střední bolest (schopnost jíst) 3 = silná bolest (neschopnost jíst)


-red-

Literatura:
1. Rottenberg J., Kostřica R.: Bolesti v krku. Doporučené postupy ČLS JEP, http://www.cls.cz.
2. Kotolová H., Kollár P. Bolest v krku - Doporučený postup, Česká lékárnická komora 2018.
3. Aktuální SPC přípravku.
4. Gajdziok, J., et al. Léčiva s místním účinkem na choroby sliznice dutiny ústní. Prakt lékáren, 2010, 6.2: 68­72.
5. Quane, P. A. ; Graham, G. G. ; Ziegler, J. B. Pharmacology of benzydamine. Inflammopharmacology, 1998, 6.2: 95­107.
6. Weithington, J.F., Double Blind Study of Benzydamine Hydrochloride, Clinical Therapeutics/ Vol. 7, No. 5, 1985.
7. Fanaki N. H. et al.: Antibacterial activity of benzydamine and antibiotic-benzydamine combinations against multifold resistant clinical isolates. Arzneimittelforschung 46(3): 320-323, 1996.
8. Simard-Savoie S. and Forest D., Topical Anaesthetic Activity of Benzydamine; Clinical Th. Res. Vol. 23/ No. 6, 1978.
9. Roopashri et al: E Efficacy of Benzydamine hydrochloride, chlorhexidine, and povidone iodine in the treatment of oral mucositis among patients undergoing radiotherapy in head and neck malignancies: A drug trail. Contemporary Clinical Dentistry 2(1), 2011; 8-12.
10. MASCC/ISOO clinical practice guidelines for the management of mucositis secondary to cancer therapy. Lalla et al. Cancer. 2014 May 15; 120(10): 1453­61.


ZKRÁCENÁ INFORMACE O PŘÍPRAVKU

TANTUM VERDE LEMON, MINT, EUCALYPTUS, ORANGE AND HONEY
S: Benzydamini hydrochloridum 3 mg v 1 pastilce. IS: Otorhinolaryngologikum, antiflogistikum. CH: Benzydamin je nesteroidní antiflogistikum s analgetickým, lokálně anestetickým a protizánětlivým účinkem. Redukuje symptomy zánětu (edém a erytém) a bolest. I: Symptomatická léčba zánětlivých projevů v ústní dutině a hltanu (gingivitida, stomatitida, parodontitida, glositida, tonzilitida, faryngitida, afty), podpůrná léčba po chirurgických a stomatologických zákrocích v orofaryngeální oblasti. KI: Přecitlivělost na účinnou látku nebo pomocné látky. ZU: Dojde­li ke vzniku přecitlivělosti, je nutné léčbu přerušit. Tantum Verde Lemon a Mint obsahují aspartam. : Méně často fotosenzitivita, vzácně pálení nebo sucho v ústech. IT: Nejsou známy. TL: Přípravky by neměly být užívány v období těhotenství a kojení. D: Dospělí a děti od 6 let: až 3× denně 1 pastilka. B: Pastilky 20 × 3 mg, Lemon a Mint 20,40 × 3 mg. Datum poslední revize textu SPC: 1. 11. 2020. Přípravky nejsou vázány na lékařský předpis a nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Seznamte se prosím se souhrnem údajů o přípravku (SPC).

TANTUM VERDE SPRAY FORTE, SPRAY, ROZTOK
S: Benzydamini hydrochloridum 3 mg (spray forte), 1,5 mg (spray, roztok) v 1 ml roztoku.  IS: Otorhinolaryngo­ logikum, antiflogistikum. I: Zánětlivé projevy v ústní dutině a hltanu (gingivitida, stomatitida, parodontitida, glositida, tonzilitida, faryngitida, afty), podpůrná léčba po chirurgických a stomatologických zákrocích v orofaryngeální oblasti. KI: Přecitlivělost na účinnou látku nebo pomocné látky, laktace. ZU: Dojde­li ke vzniku přecitlivělosti, je nutné léčbu přerušit. : Snížení citlivosti v ústech; tento účinek po krátké době vymizí. Ojediněle lehké pálení v ústech, výjimečně nevolnost a nauzea. TL: V těhotenství pouze po zvážení rizika pro plod.  D: Spray forte: Dospělí: 2-4 dávky 2-6× denně. Přípravek v této koncentraci není určen k aplikaci dětem. Spray: Děti od 6 do 12 let: 1-3 dávky 2-6× denně. Dospělí a děti od 12 let: 4-8 dávek 2-6× denně. Roztok: Dospělí a děti od 6 let: kloktat nebo vyplachovat ústa až 6× denně, po dobu 30 sekund v množství 10-15 ml. Děti od 4 let vytírat ústa tamponem s neředěným roztokem. B: Spray forte 15 ml, spray 30 ml, roztok 120 ml, 240 ml. Datum poslední revize textu SPC: 1. 11. 2020. Přípravky nejsou vázány na lékařský předpis a nejsou hrazeny ZP. Seznamte se souhrnem údajů o přípravku (SPC).

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME