
Kolagen, základ podpůrných tkání, tvoří přibližně 30 % všech proteinů v lidském organismu. Věděli jste, že známe až 27 rozdílných typů kolagenu? Jaké jsou jeho účinky a s čím vším nám může pomoci? Podívali jsme se na 8 benefitů, které nám kolagen přináší.
Výhody užívání kolagenu
Nakolik je kolagen důležitou bílkovinou, má na náš organismus významný vliv. Nejvíce se o něm hovoří ve spojitosti s pokožkou, vlasy a nehty. To však není všechno. Dokáže toho mnohem víc. Pojďme si tedy říci o jeho prospěšných vlastnostech.
1. Hydratuje a vyživuje pokožku
Jedním z největších pozitiv kolagenu je jeho významný vliv na pokožku. Funguje totiž jako výplň pleti - vypíná ji. Kromě toho pomáhá uchovat v pleti dostatečné množství vody, díky čemuž je pleť nejen vypnutější, ale také hydratovaná, hladká a zářivá.
2. Zpomaluje příznaky stárnutí
Věděli jste, že obsah kolagenu v těle se od určitého věku každým rokem snižuje? Po dovršení 40 let se většinou netvoří již vůbec. Díky němu se obnovují kožní buňky a kromě pokožky se nachází také v kostech, kloubech či šlachách. Jeho úbytkem stárneme, ale při jeho doplňování můžeme stárnutí předcházet. Stačí jen doplnit ten správný kolagen.
3. Zpevňuje nehty
Kolagen se nachází také v nehtech. Díky němu jsou nehty pevnější, pružnější a rychleji rostou. Pomáhá tak například i v boji proti lámání či třepení nehtů.
4. Pomáhá proti vypadávání vlasů a zlepšuje jejich kvalitu
Jak se říká, vlasy jsou korunou krásy. S věkem však vlasový porost řídne, začíná šedivět a vlasy jsou lámavější a celkově slabší. Kolagen má na ně skutečně pozitivní vliv. Při jeho dostatku jsou vlasy pružnější, pevnější, lesklejší a více vyživené. Méně se lámou a rychleji rostou.
5. Zlepšuje budování svalové hmoty
Cvičíte? V tom případě je pro vás kolagen tou správnou volbou. Jistě dobře víte, jakou roli hrají bílkoviny při růstu svalové hmoty či při regeneraci po cvičení. Kolagen vám v tomto případě pomáhá zpevnit pokožku a dodat její pružnost.
6. Vyplatí se po porodu či při kojení
Řada výživových doplňků se v těhotenství nedoporučuje. Kolagen se rovněž neužívá během těhotenství, ale po porodu a kojení můžete opět naplno využívat jeho blahodárných účinků. Po těhotenství se mohou objevit i strie, na které je kolagen také velmi účinný.
7. Pomáhá zjemnit vrásky
Díky výživným vlastnostem a výplni pleti zpevňuje kolagen hluboké vrásky a rovněž odstraňuje jemné mimické vrásky. Vaše pleť tak bude hladší a pevnější, díky čemuž bude vypadat mladistvě. Povadlá a povislá pleť tak bude časem pružnější, popraskané žilky vyblednou a suchou kůži nahradí hydratovaná a vláčná.
8. Zmírňuje příznaky celulitidy
Nesmíme zapomínat ani na nepříjemnou celulitidu, která trápí mnoho žen a někdy i mužů. O celulitidě existuje množství článků a v některých se dokonce píše i o využití kolagenu právě proti ní. Právě díky tomu, že udržuje pokožku pružnou a hydratuje ji, omezuje i vznik či příznaky celulitidy.
Kolagen působí pozitivně také na popraskané rty a pigmentové skvrny. Na pleť má opravdu mnoho výborných účincích a pestré využití, díky čemuž lahodí snad každému.
Tip na závěr
Plánujete v novém roce víc sportovat?
Nezapomeňte na správnou svalovou regeneraci.
Sportování je skvělé nejen pro fyzickou část těla, ale i pro psychickou. Po cvičení máme radost sami ze sebe a z celého tréninku. Pravidelné sportování nám pomáhá od stresu a každodenních problémů. Na chvilku uniknout a věnovat se svému tělu je velmi prospěšné.
Proč je kolagen důležitý při sportování?
Podívejte se na video:
Nezáleží na tom, jaký sport děláte. Je důležité jen to, jestli vás daná činnost baví. Nezapomeňte, že k pravidelnému sportu patří důkladná regenerace. Nejen vrcholoví sportovci musí o své tělo dbát. Pokud člověk sportuje je právě regenerace pro tělo extrémně důležitá. Výživové doplňky jsou jedním ze způsobů jak se udržet fit. A právě zde hraje svou roli i Inca Collagen, který si oblíbilo nejen několik profesionálních sportovců či dokonce sportovních týmů ale především mnoho spokojených zákazníků, kteří vedou aktivní život.
Článek je firemním sdělením.
Více na www.incacollagen.cz
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.