Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PRIORITOU ČLNK JE ZMĚNA SYSTÉMU ODMĚŇOVÁNÍ



V sobotu 5. listopadu 2022 se v Praze konal 31. sjezd delegátů České lékárnické komory (ČLnK). Delegáti projednali návrhy, kteréž chtějí za lékárníky prosadit u poslanců a vlády. 

Jaké jsou nejžhavější problémy stavovské organizace lékárníků a čeho by v následujícím období chtěli lékárníci dosáhnout?

Zásadním požadavkem ČLnK je změna systému odměňování lékárenské péče. Lékárenství je ze zdravotnictví dlouhodobě nejvíce podfinancovaný obor. V posledních 15 letech došlo ke snížení reálného příjmu lékáren (ze zdravotního pojištění) o více než 20 %. 

Navíc se úhrady a ceny léků vlivem tzv. revizí snižují. Není výjimka, že se úhrada léku sníží revizí z 500 Kč na 200 Kč, čímž se sníží i odměna za práci lékárníka při výdeji stejného léku o 60 %. Chceme, aby odměňování v lékárenství bylo spravedlivé, snížilo závislost odměny lékárníka na ceně vydávaných léků a preferovalo péči poskytnutou pacientům," vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK.

Jedním z důležitých usnesení sjezdu je požadavek na mimořádný výdej léčivých přípravků na předpis lékárníky. Tato nová kompetence lékárníků by významně pomohla především chronickým pacientům, kteří potřebují svůj lék a mohou se dostat do situace, kdy jim lék dojde a nemohou se pro předpis dostat ke svému lékaři. Tyto komplikace se pravidelně opakují především v období prázdnin, dovolených a na Vánoce. Lékárníci v současné době musí pacienta odkázat na pohotovost či jiného lékaře, který jim lék předepíše. Po změně by mohl lékárník ve výjimečných případech lék vydat nouzově, což by zrychlilo celý proces a snížilo risk, že pacient bude nucen přerušit léčbu.

Lékárník by vydal v jasně definované situaci chronicky užívaný lék na dobu nezbytně nutnou přímo v lékárně po kontrole lékového záznamu pacienta, jako to už funguje v mnoha evropských zemích," popisuje Mgr. Krebs.

Lékárníci volají také po rozšíření časového intervalu nahlížení do lékového záznamu pacienta, a to pět let do historie. Praxe ukázala, že lékový záznam pacienta je pro lékárníka cenným zdrojem informací. Díky možnosti jej vyhodnotit mohou pacientovi lépe poradit. Lékárníci již nyní možnost nahlížet do lékového záznamu mají, hojně této možnosti využívají a prokazuje se, že šlo o krok správný a pro pacienta bezpečný a prospěšný.

Když lékárník do lékového záznamu nahlédne, vidí, které léky pacient užívá, tedy i léky, které si vyzvedl v jiné lékárně, a má tak větší šanci poznat např. duplicity v užívání léků nebo nevhodné kombinace léků," popisuje viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D. 

Důležitou změnu, kterou ČLnK dále požaduje, je i doplnění lékového záznamu pacienta o léky aplikované v ambulantní a nemocniční péči, protože takto užívané léky mohou výrazně interagovat s ostatními, chronicky užívanými léky nebo dokonce může být taková kombinace kontraindikovaná. Lékárník proto musí být s užíváním těchto léků pacientem obeznámen. Ze stejného důvodu lékárníci požadují i náhled do připravované elektronické standardizované propouštěcí dokumentace pacientů.

Lékárníci chtějí pacientům poskytovat komplexnější péči a jsou připraveni přijmout nové kompetence, které by zdůraznily jejich odbornost a zároveň měly pozitivní vliv na léčbu. S tím se pojí nutnost změny systému odměňování lékárenské péče, která zaručí, aby lékárenská péče zůstala nejsnáze dostupnou zdravotní službou pro všechny pacienty.

Mezi další body usnesení, na kterých se delegáti dohodli, patří mj. prosazení pravidelné valorizace taxy laborum, prosazení statutu zdravotníka na zotavovacích akcích pro lékárníky, prosazení zastropování distribuční části společné obchodní přirážky u léčivých přípravků a zdravotnických prostředků aj.

Zdroj: Tisková zpráva ČLnK, 5. 11. 2022 

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie