PŘI ZÁCHRANĚ ZRAKU SE HRAJE O ČASPro většinu z nás je běžné hledat na internetu informace o nemocech, které nás trápí. Pacienti s věkem podmíněnou makulární degenerací (VPMD) si ale sami podrobnosti o tomto onemocnění a jeho příznacích nepřečtou.

„Následkem věkem podmíněné makulární degenerace je omezena nebo zcela vyloučena možnost čtení, řízení motorového vozidla, sledování televize a rozeznávání všech detailů, například tváří kolemjdoucích," říká primář oční kliniky Lexum MUDr. Ivan Fišer, Ph.D.

Čas na test pomocí Amslerovy mřížky je tedy ve chvíli, kdy si rodiče nebo prarodiče začnou stěžovat, že kvůli našedlým a tmavým místům v zorném poli a rozvlnění linií nemohou napsat text na řádek, poznat správné potraviny ve spíži nebo vyťukat číslo na telefonu.


Porucha sítnice může znamenat slepotu za několik týdnů.

Pomoci přitom může včasná návštěva specialisty a nasazení biologické léčby.

Ta je nyní ve vybraných soukromých klinikách a nemocnicích hrazená pojišťovnami. Amslerova mřížka - otestujte seniory
(stáhnout si ji můžete ze stránek sítě očních klinik Lexum ZDE)

Testování probíhá doma s nasazenými brýlemi na čtení.

  • Podržte mřížku ve vzdálenosti 35-40 cm (jako při čtení).
  • Zakryjte si jedno oko a zaměřte se na bod ve středu mřížky.
  • Důležité je, aby byly vidět všechny čtverce a všechny čtyři rohy mřížky.

Kdy jít k lékaři: pokud je mřížka zamlžená, rozmazaná nebo mění tvar, zavolejte svému očnímu lékaři. 


2 formy nemoci = 2 způsoby léčby

Makulární degenerace, respektive věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD), je nejčastější příčinou slepoty v Evropě. Za složitým názvem se skrývá postižení tzv. žluté skvrny, tedy centrální oblasti sítnice. Makulární degenerace v sobě zahrnuje dvě na první pohled rozdílné formy onemocnění - suchou a vlhkou.

Suchá forma představuje pozvolné zhoršování vidění a jejím důvodem je úbytek a poškození sítnicových buněk. „V současné době nemáme účinnou metodu léčby. Šíření je ale možné zpomalit podpůrnou léčbou, konkrétně kombinací vitamínu C, E, luteinu, zeaxanthinu, zinku a mědi. Vhodné je také dbát na zdravý jídelníček, snížit nadváhu, udržovat krevní tlak v normě a především přestat s kouřením," říká doc. MUDr. Libor Hejsek, Ph.D., FEBO, viceprezident České vitreoretinální společnosti a primář oční kliniky Lexum. 

Biologická léčba je nyní dostupnější

Druhou formou onemocnění je tzv. vlhká forma, při které dochází k prorůstání cév do míst, kde se vyskytovat nemají.

„Objevuje se méně často, ale bez vhodné léčby ke ztrátě zraku dochází rychle, obvykle v řádu týdnů," vysvětluje primář Fišer.

Pomoci může biologická léčba. Zatímco dříve si ji museli pacienti platit sami, nyní je na očních klinikách Lexum v Praze, Brně, Ostravě a Českých Budějovicích hrazena pojišťovnami.

„Kromě klinik Lexum je možné úhradu pojišťovny využít také v rámci vybraných nemocnic. Naší výhodou je, že můžeme pacientům nabídnout kratší čekací doby. A právě čas je to, na čem v případě vlhké formy makulární degenerace záleží nejvíc," upřesňuje docent Hejsek.

U vlhké makulární degenerace bylo prokázáno, že významnou roli hraje genetická zátěž. Rodina pacienta by tedy měla navštěvovat v pravidelných intervalech očního lékaře, aby byla případná nemoc odhalena včas. K dispozici jsou také speciální genetické testy zaměřené na pravděpodobnost tohoto onemocnění. Ty provádí mimo jiné specializované oční kliniky. 

Zdroj a reference: Focus Agency, s.r.o., https://www.lexum.cz/

Úvodní foto: Fotografie od uživatele João Jesus ze služby Pexels

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Petit Drill Nové vinařství Sedatif Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

LZE ZMÍRNIT POTÍŽE SPOJENÉ S NOŠENÍM ROUŠEK A RESPIRÁTORŮ? SUCHÝ KAŠEL U DĚTÍ MUŽI SI ČASTO NEUVĚDOMUJÍ DŮLEŽITOST KOLAGENU KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: KONEČNĚ ZÁŘÍ A RÝMA KOUKÁ Z TVÁŘÍ ZAJÍMALO NÁS... CO SKRÝVAJÍ LESNÍ PLODY II. ESENCIÁLNÍ FOSFOLIPIDY V LÉČBĚ PATOLOGIE JATER PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: KATEGORIE VITAMINY PRO TĚHOTNÉ NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU MODERNÍ LÉČBA REVMATOIDNÍ ARTRITIDY: PACIENTI TRÁVÍ MINIMUM ČASU V NEMOCNICÍCH A DŘÍVE SE VRACEJÍ DO PRACOVNÍHO I BĚŽNÉHO ŽIVOTA UKÁZKA Z PORTÁLU EDUCOMM: ESENCIÁLNÍ FOSFOLIPIDY V LÉČBĚ PATOLOGIE JATER I S ROSTLINAMI CVIČÍ HORMONY TOP 5 ČLÁNKŮ SRPNA 2020 NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 9-2020 KNIŽNÍ NOVINKY NEZASTUPITELNÁ ROLE LÉKÁRNÍKA VE FARMAKOTERAPII PACIENTA NA SEZÓNU AKUTNÍCH RESPIRAČNÍCH INFEKCÍ JE TŘEBA SE PŘIPRAVIT SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY JE VŽDY NUTNÁ LOKÁLNÍ TERAPIE S ANALGETICKOU SLOŽKOU NA LÉČBU HEMOROIDÁLNÍHO ONEMOCNĚNÍ? PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: KATEGORIE BOLEST V KRKU U DĚTÍ NEMOC MNOHA TVÁŘÍ BIODYNAMICKÉ SVĚTLO POMÁHÁ SENIORŮM SOUTĚŽNÍ HRA ZPÁTKY DO ŠKOLY KOMPLETNÍ VÝSLEDKY PRŮZKUMU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020

RELAX

VIROVÁ NEBO BAKTERIÁLNÍ INFEKCE? NÁPLASTI DO KAŽDÉ RODINY VYHODNOCENÍ KOSMETICKÉ PÉČE SÉBIONEX KOŇSKÁ SÍLA V KLOUBNÍ VÝŽIVĚ CANVIT MOBILITA S JABLEČNOU PŘÍCHUTÍ INFORMAČNÍ PORTÁL NZIP ORGÁNY PODLE MĚSÍCŮ PRŮZKUM CHOVÁNÍ V DOBĚ KARANTÉNY LIDÉ NEROZPOZNÁVAJÍ PŘÍZNAKY DEHYDRATACE. ZA ÚNAVOU A BOLESTÍ HLAVY HLEDAJÍ JINÉ PŘÍČINY STRMÝ NÁRŮST V PRODEJI ANTIPSYCHOTIK, PŘEKVAPIVĚ NÍZKÝ U LÉKŮ NA ÚZKOST O NAŠEM PO VAŠEM: VOJTĚCH BERNATSKÝ UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz