Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PŘI ZÁCHRANĚ ZRAKU SE HRAJE O ČAS



Pro většinu z nás je běžné hledat na internetu informace o nemocech, které nás trápí. Pacienti s věkem podmíněnou makulární degenerací (VPMD) si ale sami podrobnosti o tomto onemocnění a jeho příznacích nepřečtou.

„Následkem věkem podmíněné makulární degenerace je omezena nebo zcela vyloučena možnost čtení, řízení motorového vozidla, sledování televize a rozeznávání všech detailů, například tváří kolemjdoucích," říká primář oční kliniky Lexum MUDr. Ivan Fišer, Ph.D.

Čas na test pomocí Amslerovy mřížky je tedy ve chvíli, kdy si rodiče nebo prarodiče začnou stěžovat, že kvůli našedlým a tmavým místům v zorném poli a rozvlnění linií nemohou napsat text na řádek, poznat správné potraviny ve spíži nebo vyťukat číslo na telefonu.


Porucha sítnice může znamenat slepotu za několik týdnů.

Pomoci přitom může včasná návštěva specialisty a nasazení biologické léčby.

Ta je nyní ve vybraných soukromých klinikách a nemocnicích hrazená pojišťovnami. 



Amslerova mřížka - otestujte seniory
(stáhnout si ji můžete ze stránek sítě očních klinik Lexum ZDE)

Testování probíhá doma s nasazenými brýlemi na čtení.

  • Podržte mřížku ve vzdálenosti 35-40 cm (jako při čtení).
  • Zakryjte si jedno oko a zaměřte se na bod ve středu mřížky.
  • Důležité je, aby byly vidět všechny čtverce a všechny čtyři rohy mřížky.

Kdy jít k lékaři: pokud je mřížka zamlžená, rozmazaná nebo mění tvar, zavolejte svému očnímu lékaři. 


2 formy nemoci = 2 způsoby léčby

Makulární degenerace, respektive věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD), je nejčastější příčinou slepoty v Evropě. Za složitým názvem se skrývá postižení tzv. žluté skvrny, tedy centrální oblasti sítnice. Makulární degenerace v sobě zahrnuje dvě na první pohled rozdílné formy onemocnění - suchou a vlhkou.

Suchá forma představuje pozvolné zhoršování vidění a jejím důvodem je úbytek a poškození sítnicových buněk. „V současné době nemáme účinnou metodu léčby. Šíření je ale možné zpomalit podpůrnou léčbou, konkrétně kombinací vitamínu C, E, luteinu, zeaxanthinu, zinku a mědi. Vhodné je také dbát na zdravý jídelníček, snížit nadváhu, udržovat krevní tlak v normě a především přestat s kouřením," říká doc. MUDr. Libor Hejsek, Ph.D., FEBO, viceprezident České vitreoretinální společnosti a primář oční kliniky Lexum. 

Biologická léčba je nyní dostupnější

Druhou formou onemocnění je tzv. vlhká forma, při které dochází k prorůstání cév do míst, kde se vyskytovat nemají.

„Objevuje se méně často, ale bez vhodné léčby ke ztrátě zraku dochází rychle, obvykle v řádu týdnů," vysvětluje primář Fišer.

Pomoci může biologická léčba. Zatímco dříve si ji museli pacienti platit sami, nyní je na očních klinikách Lexum v Praze, Brně, Ostravě a Českých Budějovicích hrazena pojišťovnami.

„Kromě klinik Lexum je možné úhradu pojišťovny využít také v rámci vybraných nemocnic. Naší výhodou je, že můžeme pacientům nabídnout kratší čekací doby. A právě čas je to, na čem v případě vlhké formy makulární degenerace záleží nejvíc," upřesňuje docent Hejsek.

U vlhké makulární degenerace bylo prokázáno, že významnou roli hraje genetická zátěž. Rodina pacienta by tedy měla navštěvovat v pravidelných intervalech očního lékaře, aby byla případná nemoc odhalena včas. K dispozici jsou také speciální genetické testy zaměřené na pravděpodobnost tohoto onemocnění. Ty provádí mimo jiné specializované oční kliniky. 

Zdroj a reference: Focus Agency, s.r.o., https://www.lexum.cz/

Úvodní foto: Fotografie od uživatele João Jesus ze služby Pexels

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME