
Přijměte pozvání na IX. 3D 360° kongres Healthcomm Professional - Oslo, který bude probíhat online v termínu 11.09. 2024 - 10.10. 2024.
Odborný program tvoří tentokrát 13 přednášek rozdělených do dvou bloků. Za absolvování obou bloků může lékárník získat 14 bodů do systému celoživotního vzdělávání ČLnK. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i Slovenska.
Registrace je dostupná ZDE
Jak připomněl německý nezávislý farmaceutický časopis Deutsche Apotheker Zeitung, je Norsko zvláštním případem v sektoru lékáren: v roce 2001 liberalizovala země svůj lékárenský systém. Procentuální tempo růstu lékáren bylo pak vyšší, než činil přírůstek obyvatel, což výrazně zlepšilo přístup k lékárenské péči. Nová legislativa vedla k velké změně vlastnictví, jedné z největších změn ve 400leté historii tohoto sektoru. Od té doby je podle Norského svazu lékárníků stále větší podíl provozoven ve vlastnictví pouze několika lékárenských řetězců. O své zkušenosti bude na kongresu přednášet PharmDr. Tereza Korejsová: Lékárenství v Norsku očima lékárníka.
Podívejte se na video pozvánku organizátorů:
-red-
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.