Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



POTÍTE SE NADMĚRNĚ?



Pocení je nezbytnou funkcí lidského těla pro udržení stálé teploty a celkové homeostázy organismu. Potíme se nejčastěji v horkém počasí nebo při fyzické aktivitě. Ztráty tepla z těla se dějí buď dýcháním (respirací) nebo právě difúzí vody pokožkou (evaporací). Evaporaci rozlišujeme dále na znatelnou a neznatelnou. Neznatelná evaporace je samovolná difúze vody pokožkou bez účasti potních žláz, která je lidským organismem téměř neregulovaná. Přicházíme tak o cca půllitr vody denně. Znatelné pocení probíhá již za účasti potních žláz a je energeticky významnější s vyššími ztrátami vody i minerálů. Pocení pomáhá termoregulaci a chrání organismus před přehřátím.

Lidské tělo má dva hlavní typy potních žláz: ekrinní a apokrinní. Každý typ potních žláz produkuje pot, ale s odlišným složením. Ekrinní a apokrinní žlázy plní také rozdílné funkce.

  • Ekrinní potní žlázy jsou nejpočetnější a nacházejí se prakticky po celém těle, nejvíce ale na dlaních, chodidlech a na čele. Fungují již od útlého věku a jejich činnost je řízena sympatickým nervovým systémem především v reakci na zvýšenou tělesnou teplotu nebo emocionální stres. Jejich hlavní funkcí je termoregulace a vyloučení odpadních látek. Ekrinní potní žlázy produkují čirý, vodnatý pot (99 % tvoří voda) bez zápachu. Pot je mírně kyselý (pH kolem 5,5).
  • Apokrinní potní žlázy produkují pot „lepkavý", mléčně bílý, protože kromě vody obsahuje i bílkoviny, tuky a feromony. Samotný pot je zpočátku bez zápachu. Charakteristický tělesný pach vzniká až rozkladem těchto složek bakteriemi, které přirozeně žijí na povrchu kůže. Apokrinní potní žlázy jsou aktivovány hormonálními změnami a také emočním stresem. Jsou lokalizovány v podpaží, vtříslech nebo například v okolí prsních bradavek.

Co je hyperhidróza?

Někteří lidé trpí nadměrným pocením, které je nepříjemné a snižuje jim životní komfort. Nadměrné pocení se označuje jako hyperhidróza a je charakteristické „epizodami" silného pocení v kratších dílčích návalech. Může probíhat i za chladného počasí, nebo je-li člověk v klidu. Hyperhidróza je pocení, které přesahuje běžnou potřebu organismu pro udržení tělesné teploty. Hlavní příčinou je zvýšená aktivita potních žláz. Může mít dědičný základ, ale také může doprovázet určité onemocnění (diabetes, respirační a srdeční onemocnění) nebo obezitu. Projevit se může i během těhotenství nebo menopauzy v důsledku hormonální nerovnováhy.

Proti nadměrnému pocení s kvalitním přípravkem

Deodorant samotnému pocení nezabrání, jen maskuje nepříjemný zápach. Obsahuje však většinou antibakteriální látky omezující růst bakterií na kůži, které rozkladem potu způsobují nepříjemný zápach. Antiperspirant snižuje množství vylučovaného potu. Obsahuje aktivní látky reagující s potem na povrchu kůže a vytvářející „zátku" v potních žlázách, čímž dočasně vylučování potu blokují. Snížením množství potu se omezují i podmínky pro růst bakterií, a tím i zápach. Řada antiperspirantů obsahuje i vonné látky, stejně jako je to u deodorantů. Hliníkové soli, které jsou často účinnou složkou antiperspirantů, mohou ale u některých jedinců způsobovat podráždění pokožky. Také parfemace může způsobit nepřiměřenou iritující reakci na kůži.

Unikátní systém proti pocení a zápachu

Extra účinné přípravky proti pocení, jako je například Perspi-Guard Maximum 5, jsou vhodné i při hyperhidróze. Balení s mechanickým rozprašovačem je ideální volbou pro snadné a rychlé nanášení. Narozdíl od konvenčních přípravků nezanechává žádné stopy na oblečení.

Antiperspirant Perspi Guard je čirá neparfémovaná tekutina, kterou můžete používat nejen do podpaží, ale také na dlaně, nohy, třísla nebo čelo. Nadměrné pocení se týká celého těla, proto je složení přizpůsobeno používání i na citlivějších místech, na která se běžné antiperspiranty nedoporučuje aplikovat.

Deodorant Perspi-Shield All day je vyroben speciálně pro citlivou pokožku. Neobsahuje hliník ani alkohol, je tedy naprosto bezpečný i pro těhotné ženy. Ideální je i pro jedince alergické na složky klasických antiperspirantů. Účinnější varianta deodorantu, který účinkuje až po dobu 3 dní a zároveň neobsahuje hliník, je deodorant Perspi-Shield 72h ochrana. Má šetrné složení s Aloe vera a kyselinou mléčnou, je obohaceno o zvlhčující složky a zklidňující alantoin.

Při větších problémech s nadměrným pocením lze zároveň používat i další produkty z řady Perspi-Guard, například roll-on antiperspirant.


Více na https://www.avepharma.cz/perspi-poceni/


PRÁVĚ TESTUJEME

V průběhu června testuje sedm čtenářů Magazínu Perspi-Guard Spray v balení společně s  Perspi Guard antibakteriálním sprchovým krémem - dva produkty zabraňující nadměrnému pocení a určené pro poruchy související s pocením. Produkty jsou speciálně navrženy a vyrobeny tak, aby maximálně zamezily nadměrnému pocení a zabránily souvisejícím nepříjemným projevům na kůži. Stanou se vybrané produkty speciální řady Perspi-Guard pro naše testovatele z lékáren řešením pro potížích s nadměrným pocením?

  • Antiperspirant Perspi-Guard Spray s maximální účinností poskytuje dlouhodobou ochranu. Má účinné složení, které zastavuje nadměrné pocení. Je bez parfemace, nedráždí pokožku a zároveň šetří oblečení, protože nezanechává bílé skvrny.

V červencovém vydání se v rámci rubriky Sedm statečných dozvíme výsledky testování. Nenechte si proto ujít další, již prázdninové vydání Magazínu Healthcomm!

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME