Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PODPORA ZDRAVÉHO TĚHOTENSTVÍ JIŽ V RANÉM STÁDIU



V okamžiku početí dostává miminko pro zbytek života neměnný genetický kód - genom. Epigenetika formuje další genetický vývoj plodu, který je u každého jedince individuální. Až 75 %1 tohoto individuálního vývoje může být ovlivněno životním stylem matky. 

Prenatální faktory, včetně mateřské stravy, mohou ovlivnit vývoj plodu

Až 20 % žen může být ohroženo rizikem vysoké hladiny homocysteinu v krvi.Spojitost mezi vysokými plazmatickýmí hladinami homocysteinu a komplikacemi v těhotenství, jako jsou např. rozštěpové vady neurální trubice, potvrdily publikované studie.3,4

Cholin, L- methylfolát a vitamin B12 podle EFSA přispívají k metabolismu homocysteinu, protože se podílejí na přeměně homocysteinu na methionin v krevním řečišti 2 metabolickými drahami. Pro organismus je totiž životně důležitá rovnováha mezi těmito dvěma sloučeninami.

Remethylace homocysteinu na methionin je katalyzována účinkem methionin syntházy za přítomnosti vitaminu B12.

Homocystein je endogenně vytvořená aminokyselina, která není poskytována stravou. Tvoří se v játrech, ledvinách a dalších orgánech z esenciální aminokyseliny methionin. Homocystein je považován za středně toxický produkt, který je třeba odstranit buď na methionin, cystein nebo S-adenosylhomocystein.

Folát, vitamin B12, vitamin B6 a betain (oxidační produkt cholinu) jsou nezbytné pro udržení normální hladiny homocysteinu v krvi, jak názorně ukazuje ilustrační video.

L-methylfolát a cholin:

  • přispívají k normálnímu metabolismu homocysteinu - lze je považovat za částečně zaměnitelné zdroje -CH3 pro přeměnu homocysteinu na methionin,
  • podílejí se na epigenetické modulaci vyvíjejícího se plodu.

XXIV. Světový kongres gynekologie a porodnictví FIGO, který se konal v Paříži v říjnu 2023, zdůraznil potřebu železa, vápníku, vitaminu D, cholinu, omega-3 mastných kyselin, vitaminů B a vitaminu C během těhotenství. Zkušenosti však ukazují, že ženy na celém světě nedosahují pouze stravou dostatečného příjmu těchto živin. V důsledku toho je nutné jejich doplňování, což zdůrazňuje význam jasných a na důkazech založených pokynů pro suplementaci. Příkladem je doporučení užívání folátů v dávce 400 mikrogramů alespoň měsíc před otěhotněním nebo stanovisko Americké pediatrické akademie, která uznala cholin jako jednu z klíčových složek podporujících vývoj mozku v průběhu prvních 1 000 dní života.5

Zdroje:
1. Teh et al., Genome Research, 2014;24(7):1064-1074.
2. De Martinis M et al. Int J Environ Res Public Health 2020.
3. Gaiday, A.N.; Tussupkaliyev, A.B.T.; Bermagambetova, S.K.; Zhumagulova, S.S.; Sarsembayeva, LK.; Dossimbetova, M.B.; ZhDaribay, Z. E_ect of homocysteine on pregnancy: A systematic review. Chem. Biol. Interact. 2018, 293, 70-76.
4. Felkner M, et al. Birth Defects Res A Clin Mol Teratol. 2009; 85(6):574-581.
5. Schwarzenberg SJ, Georgieff MK; COMMITTEE ON NUTRITION. Advocacy for Improving Nutrition in the First 1000 Days to Support Childhood Development and Adult Health. Pediatrics. 2018 Feb;141(2):e20173716.

Zpět

KURZ PRO RODIČE DĚTÍ S ÚZKOSTÍ

Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.

BOLEST ONLINE 20. 11. – 19. 12. 2024

Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.

DOPORUČUJEME